EkonomiGündemManşetKeyik: YEREL BASINIMIZA DEĞER VERMELİYİZ (2. BUTSO Basın ödülleri sahiplerini buldu)

5 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BUTSO) bu yıl ikincisini düzenlediği ‘Ekonomi Basın Ödülleri’ Cuma akşamı Serenler Tepesi Varollar restaurant’ta sahiplerini buldu. BUTSO’nun ilimizde yerel basının önemini vurgulamak, yerel basının gelişimini sağlamak amacıyla düzenlediği bu örnek etkinliğin, 24 Temmuz Basın Bayramı’nda gerçekleşmesi etkinliğe ayrı bir anlam kattı.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik yaptığı konuşmada; demokratik ülkelerde, genellikle basının 4. kuvvet olduğu söylenir. Basının kaçıncı kuvvet olduğuna ilişkin değişik ifadeler ne olursa olsun, şurası kesindir ki; yaygın ve yerel Türk Basını, Millet-Devlet birliği ve geleceğimiz üzerinde, sosyal, kültürel ve ekonomik dengelerde, çok hayati role sahiptir. İşte bu nedenle ki, varlık ve gelecek temelinde yer alan, iki unsura dikkat çekmek istiyorum. Bu hayati konunun birisi ‘İnsan ve Eğitim’, diğeri yine eğitim fonksiyonu da olan ‘Basın ve Toplumsal Eğitim’dir. Ekonomik geleceğimizin de, siyasi geleceğimizin de, toplumsal huzurun tesis edilmesinin de, tarihimizin yüklediği ‘Evrensel Barış Misyonumuzun’ yerine getirilmesinin de, en temel esası bu iki konudur; ‘Eğitim ve Basın’ diye konuştu.

Yazılı, görsel ve internet basınından oluşan ‘Medya’nın, düşüncemizin temeli olan kavramları, toplumsal yapımızın karakter ve niteliğini belirleyen kültür, ahlak ve davranışlarımızı yönetme kabiliyetine sahip olduğunu vurgulayan Keyik, “bu haliyle Medya, iyiye de, kötüye de hizmet edilebilir. Dolayısıyla medya; ekonomik, kültürel, sosyal ve moral kalkınmamızın, değerli ve etkin bir öğesidir. Bu fonksiyonu ile; yerel ölçekte yer alan Yerel basın ve diğer bir ifadeyle Anadolu Basınımız, çok daha önemli bir rol üstlenmektedir.Bu kadar önemli bir etkinliğe sahip olan yerel basınımıza, özellikle büyük değer vermeliyiz. Bir basın kuruluşunun işletmesi ise, kolay götürülecek bir yük ve kolay kaldırılacak bir sorumluluk değildir. Toplumsal sorumluluk bilincindeki bir basın kurumu, maddi sıkıntıların, siyasi direktiflerin, çıkar kaygılarının baskılarına maruz kalabilir. Onu, milli kimlik ve ideallerimizin dengesinde güçlü ve dirençli kılmak, biraz da bize bağlıdır. Bu nedenle de Basınımıza destek olmalıyız. Zira basın ve medya, bizim kültür ve ahlak aynamız, misyon ve vizyonlarımız için moral kaynağımızdır. Sosyal, siyasal, ekonomik yanlışlara düştüğümüzde ise, dost uyarıcımız ve yolumuzu aydınlatan denetçimizdir. İşte bu anlamda, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak, sizlerin de desteği ile özellikle Burdur Basınımızın ve Basın Çalışanlarımızın gelişimi Projesi kapsamında, bu programla destek olmak ve moral kazandırmak istedik.” diye konuştu.

Basın Ödülleri töreninde söz alan konuşmacılar, basının kamuoyunu bilgilendirme işlevine dikkat çektiler, yerel basının önemini vurguladılar.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen 2. Basın Ödülleri töreninde, gazetemizde yayınlanan iki haber ödül aldı. Gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’in yaptığı ‘Burdur’da Ercan Akın AVM’yi Yapıyor’ haberi ve beraberindeki fikri takip haberleri ‘En İyi Haber’ ödülüne layık görülürken, yine gazetemiz Muhabiri Hacer Zeren’in, mermercilik sektörü ile ilgili yaptığı ‘Önyargıları Kırmak Gerek’ röportajı da ikincilik ödülüne layık görüldü. Gazetemizin köşe yazarı Taceddin Akbaş ise ‘Burdurlular alış verişlerinde niçin Isparta’yı tercih ediyorlar?’ başlıklı makalesi ile en iyi köşe yazısı ödülünü kazandı.

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni ve Yazı İşleri Müdürü Kürşat Tuncel’in de katıldığı, TV ekranlarında Kanal 32’de yayınlanan Burdur’da Gündem programının yapımcısı ve sunucusu Bilal Karasakal’da ödül aldı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası’nın 24 Temmuz Basın Bayramı dolayısı ile düzenlediği “2. BUTSO BASIN ÖDÜLLERİ” ödül töreni, geçtiğimiz Cuma günü Burdur Serenler Tepesi Varollar Restorantta gerçekleştirildi. Törende, Burdurlu yerel gazetecilere haber, röportaj, köşe yazısı ve fotoğraf kategorilerinde ödülleri dağıtıldı.

Törende konuşmaların ardından ilk olarak üçüncülere ödülleri verildi. Ödül töreninde haber dalında 3.’lüğü İlk adım internet gazetesinden “Türkiye’nin Hollandası Burdur değilmiş” haberi ile Mustafa Arslan, Röportaj 3. olan Kıvılcım Haber İnternet Gazetesi’nde yayınlanan; “227 bin KOBİ İcraya düştü, Burdur’da icralık KOBİ yok” haberi ile Fatih Özcan, Haber dalında 2. olan Burdur Gazetesin’nde yayımlanan “Önyargıyı kırmak gerek” röportajı ile Muhabirimiz Hacer Zeren, Köşe yazısı ve makale dalında 2’ncilik kazanan Burdur Gazetesi’nde yayımlanan “Çiftçi sahipsiz, hayvancılar sermayeye çalışıyor” isimli köşe yazısı ile Hasan Türkel, Haber Fotoğraf dalında ikincilik kazanan Çağdaş Burdur Gazetesi’nde yayınlanan “Yorgana dönüş” fotoğrafı ile Halil İbrahim Kara, Haber dalında gazetemiz Yeni Gün’de yayımlanan, “Burdur’da Ercan Akın AVM’yi yapıyor” haberi ile Muhabirimiz Hacer Zeren, Röportaj dalında birincilik kazanan Burdur Gazetesi’nde yayımlanan “TKDK 14. Çağrıda Süt Hayvancılığına Destek Sağlayacak” röportajı ile Hasan Türkel, Köşe yazısı dalında 1. olan Yeni Gün Gazetesi’nde yayınlanan “Burdurlular alış verişlerinde niçin Isparta’yı tercih ediyorlar?” Köşe yazısı ile Gazetemiz Köşe Yazarı Taceddin Akbaş, Video film, haber veya haber yorum programı dalında Kanal 32 TV’de yayınlanan “Burdur Ekonomisine yön veren firmalar konulu söyleşide “Varollar Grup –-Kurumsallaşma” programı ile Bilal Karasakal, Haber Fotoğraf Dalında 1’inci olan Burdur Gazetesi’nde yayınlanan “Mermercilik ve Hayvancılık Çelişkisi” fotoğrafı ile Bahtiyar Turan ödüle layık görüldüler. Gazeteciler ödüllerini Vali Hasan Kürklü, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ak Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek, CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, Meclis Başkanı Feyzi Oktay ve beraberindeki protokol üyelerinin elinden aldılar.

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yarışmada jüri üyeliği yapan Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas ve Yrd.Doç.Dr Ahmet Sarıtaş, BAKA Basın Danışmanı M. Savaş Yavuz, Gazeteci -Yazar BUTSO Basın Danışmanı Ahmet Can, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı Ercan Taraşlı’ya plaketleri BUTSO Meclis Başkanı Feyzi Oktay ve Oda Başkanı Yusuf Keyik verdi.

İSA KAYACAN ve RAMAZAN ACAR UNUTULMADI

Aramızdan ayrılarak ebediyete intikal eden Hemşehrimiz Gazeteci Yazar İsa Kayacan’a ve Ramazan Acar’a vefa ödülleri verildi. Merhum İsa Kayacan’ın ödülünü amca oğlu Hüseyin Kayacan, Bomba 15 İnternet Gazetesi merhum Ramazan Acar’ın ödülünü oğlu Doğukan Acar ile iş ortağı Selçuk Öcal alırken, BUTSO Meclis Başkanı Feyzi Oktay tarafından birer plaket verildi.

ONUR ÖDÜLLERİ

Ayrıca programda Antalya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mevlüt Yeni’ye, Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan’a, Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop’a birer plaket verildi. Programa katılmayan Mevlüt Yeni’nin ödülünü Burdur Gazetesi’nden Kemal Taraşlı, Şevket Karahan’ın ödülünü Kanal 32 TV’den Fatih Kurt aldı.

PROGRAM ÖDÜLÜ

BUTSO Basın ödülleri programının düzenlenmesinde gösterdiği emekten ve başarıdan dolayı BUTSO Basın Danışmanı Ahmet Can’a BUTSO Başkanı Yusuf Keyik tarafından plaket takdim edildi.

KEYİK’E GAZETECİLER CEMİYETİ’NDEN TEŞEKKÜR PLAKETİ

Tören sonunda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Keyik’e, yerel basına gösterdiği bu yakın ilgiden dolayı Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Tortop tarafından Gazeteciler Cemiyeti adına teşekkür plaketi verildi.

Kodlama : SadeMedia Interactive