ManşetSiyasetYENİGÜN ANALİZ: ‘BUCAK seçmeni yine kilit pozisyonda’

5 sene ago

1 Kasım 2015 erken genel seçiminde 18 Eylül tarihinde 26. dönem Milletvekili aday listelerinin belli olmasıyla birlikte, seçim heyecanı artarken, aday listeleri aynı zamanda partilerin seçim stratejilerini, taktiklerini, hedeflerini ortaya koyan bir gösterge olarak kabul ediliyor.Her ne kadar genel seçim; adı, doğası gereği, genel seçim olsa da, Milletvekili seçimlerinde ülkemizde genel hassasiyetler, konjöktür, ekonomik veriler, partilerin fikirleri, düşünceleri, Liderler kadar olmasa da; aday listeleri de seçim sonuçlarını belirleyen faktörlerden biri…

Milletvekili aday listeleri Türkiye’de her zaman ilgi odağı olmuştur. Partilerin listelerinden çıkan mesajlar seçimlerin en önemli gelişmelerinden biri olarak değerlendirilir.Her ne kadar daha dört ay önce bir genel seçimden çıkılmış olsak da; 7 Haziran’ın ardından gelişen süreç, özellikle de son zamanlarda büyük artış gösteren terör, gündemin ana meselesi haline gelse de, yenilenecek olan seçimin havası henüz oluşmasa da; 18 Eylül’de bildirilen aday listeleri bir bakıma 1 Kasım seçimini başlatan önemli bir dinamik oldu.

Türkiye’de siyasi partiler, genel seçim sonuçları iktidarı belirlediği için ülkenin her yerinden en iyi sonucu almak için liste çalışmaları yaparlar. Bu noktada illerin durumları, sosyolojik yapılarından demografik yapılarına kadar pek çok ayrıntı da gözetilerek listeler hazırlanır. Bu noktada illerde bölgesel dağılımlar, öne çıkan ilçeler, listelerin teşkilinde önem taşır.

TBMM’ye üç Milletvekili gönderen Burdur’da partiler, özellikle de iktidar olan, birinci olan partiler aday listelerini hazırlarken gözetttikleri denge, üç ana parametreden oluşur. ‘Burdur şehir merkezi ve çevresi, Bucak ve çevresi ile, Burdur’un batısındaki ilçeleri oluşturan yelpaze il’in tamamını yansıtan bir coğrafyayı yansıtır.’ İşte; partiler de aday listelerinde bu üç ana merkeze hitap eden, bu yerleri temsil etme gücü taşıyan adayları listeye koyarak ilimizden en iyi sonucu almaya çalışırlar.

Burdur’da artık neredeyse herkesin ezbere bildiği bu bölge dağılımında, son yıllarda dağılım kadar bu yerlerin sıralamaları da neticeye tesir eden temel etkenlerden biri oldu. Şehir merkezine koyacağınız adayın kaçıncı sırada olduğu, Bucak adayının kaçıncı sırada olduğu, Batı bölgesi adayının sırası da, gösterilen isimler kadar önem taşır hale geldi.İşte; bu strateji mücadelesinde Burdur’da öne çıkan, dengeleri değiştirme özelliğini elinden bulunduran yer, ilimizin en büyük ilçesi Bucak… Bucak ilçesi siyasette bu konumuyla anahtar pozisyonunda. Kilit, Bucak seçmeninin kararıyla açılıyor. Neredeyse son otuz yıldır, 90’lı yıllarda belirginleşen, 2002 genel seçimlerinden bu yana ise artık iyice oturan bu denklemde, özellikle sağ partiler açısından Bucak adayı ve sıralaması seçimin ana hamlesi haline gelmiş durumda…

7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra % 9’luk oy kaybıyla, % 41 oy alan, son 13 yıldır ilk kez tek başına iktidar olma şansını kaybeden AK Parti, Hükümet kurulamadığı için yenilecek olan 1 Kasım 2015 genel seçiminde Burdur’da yeniden iki vekil başarısını sağlamak, MHP’ye kaptırdığı vekilliği geri almak için Bucak formülünü devreye soktu. Üç dönem kuralı nedeniyle ara veren Bayram Özçelik’i birinci sıra adayı gösteren AK Parti, Bucak adayını bu kez ikinci sıraya çekerek daha iyi sonuç almayı hedefliyor. Geçen seçimlerin birinci sıra adayı Reşat Petek’i ikinci sıraya çeken AK Parti’nin bu hamlesindeki asıl amaç; ‘Bucak seçmenin ikinci sıra AK Parti adayına sahip çıkmasını sağlayarak, kitlesel, blok oy akışını yeniden sağlamak.’

AK Parti’nin ilimizde genel seçimlerde en iyi, en başarılı sonuçları 2007 ve 2011 genel seçimlerinde bu dağılımla aldığını hatırlatmak gerek… ‘Birinci sıra adayı Merkez, ikinci sıra Bucak, üçüncü sıra adayı Batı’ diye özetlenebilecek dizilişle başarı elde eden AK Parti yeniden bu eski formüle geri dönerek daha iyi sonuç almanın peşinde…

Fakat; 2015 Burdur siyasetinde bu defaki Bucak denkleminin öbür yüzünde bir güç skalası daha var. AK Parti, 2007 ve 2011’de Bucak seçmeninden en yoğun, güçlü desteğini alırken, diğer sağ partilerin Bucak adayı da genelde listelerinde ikinci sırada idi… Bucak seçmeni de AK Parti’nin birinci olma, iktidar olma avantajından yararlanmak isteyerek, en çok desteği, oyu AK Parti’nin Bucak adayına veriyordu.

İşte; bu yapı MHP’nin 7 Haziran 2015 genel seçiminde Burdur listesinde yaptığı stratejik hamle ile değişikliğe uğradı. MHP’nin Bucak adayını ikinci sıraya koymak yerine, 7 Haziran seçiminde birinci sıraya koyması, Alparslan Dursun’un birinci sıradan aday gösterilmesi Bucak’taki dengelerin de değişmesine neden oldu.

7 Haziran tablosunda; Bucak kökenli AK Parti adayının da birinci, MHP adayının da birinci sırada olması önceki seçimin belki de en önemli yerel gelişmesi, belirleyici dinamiği olmuştu. Burdur’da o bahsettiğimiz yerel gelişme, 1 Kasım listelerini de derinden etkiledi. MHP sonuç aldığı, başarılı olduğu bu formülle yoluna devam ederken, (Bucak adayı yine liste başı, Gölhisar adayı ikinci sıra) AK Parti üst yönetimi, MHP’nin Burdur’daki bu strateji değişikliğine yine Bucak üzerinden cevap vermek istedi. Mevcut birinci sıra adayı Reşat Petek’i, Bucak’ın bu özel durumunu dikkate alarak, ikinci sıraya kaydırmayı tercih eden AK Parti, bu hamlesiyle Bucak ve çevresindeki seçmenlerden daha çok oy alacağını hesaplıyor.

MHP ise; tutan, sonuç aldığı Bucak formülünün bu kez daha çok işine yarayacağını düşünüyor. Çünkü; bu kez MHP’nin Bucak adayı birincı sıra iken, AK Parti’nin Bucak adayının ikinci sıraya çekilmesinin, MHP için bir avantaj olacağı beklentisini taşıyor. Bucak seçmeninin, AK Parti adayının ikincı sıraya kaydırılmasının ardından ‘Bucak’tan bir vekilin Ankara’ya gitmesi için’ MHP adayına daha çok destek vereceğine inanıyor. MHP, ilimizde AK Parti’nin bu değişikliğinin ardından Bucak’taki oylarını daha da yükseltme beklentisi içinde…

Yani; Burdur’da aslında 7 Haziran’a göre çok değişen bir durum yok. Belki de sadece şu oylanacak; “CHP’nin ve AK Parti’nin birer Milletvekili çıkarma olasılığı çok yüksek olduğuna göre, geriye kalan üçüncü vekillik için MHP’nin birinci sıradaki Bucaklı adayı Alparslan Dursun mu, AK Parti’nin ikinci sıradaki Bucaklı adayı Reşat Petek mi seçilecek?”

1 Kasım’ın Burdur özelindeki kilit sorusunu, en basit haliyle böyle ifade etmek mümkün…Elbette; her oyun, her yerde yaşayanların oyu çok önemli. Adı üstende genel bir seçim. Ülkeyi yönetecek iktidar, Milletvekilleri belirleniyor. Oylar bir bir sayılarak sonuç belli oluyor. Her oyun ayrı bir değeri var. Burdur’da da 11 ilçe ve 182 köy’de yaşayan seçmenlerin oylarıyla Milletvekilleri belli olacak. Bu analiz ve yorumlar sadece Bucak’ın pozisyonuna dikkat çekmek, partilerin Bucak’a ilişkin hamlelerini yorumlamak için kaleme alındı.

Çünkü; herkesin hesabı Bucak üzerinden…

 

Kodlama : SadeMedia Interactive