AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, geçtiğimiz Cuma günü yaptığı yazılı açıklamada, şehrimizde uzun bir süre kamuoyunu meşgul eden, tartışmalara neden olan Yeni Sanayi bölgesindeki imar düzenlemesinin, plan değişikliğinin iptal edildiğini kamuoyu ile paylaşmıştı.

Şehir merkezinde Yeni Sanayi bölgesinde Fevzi Özdemir’e ait fabrika alanı, Saylar Kerestecilik tarafından satın alınmış, bu bölge yeni bir ticari alana dönüştürülmüştü. Burdur’da AK Parti’li yöneticiler, Özdemir’in Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in kayınpederi olması, Ali Say’ın da Burdur Belediye Başkan Yardımcısı olması nedeniyle bu satışı ve imar değişikliğini ‘kişiye özel’ uygulama eleştirisinde bulunmuşlardı.

Belediye yönetimi ve Başkan Ercengiz ise; yapılan tüm işlemlerin hukuka uygun olduğunu, herhangi bir ayrıcalık tanınmadığını ısrarla vurgulayarak, asıl amacın Yeni Sanayi bölgesinde yeni modern iş yerleriyle ticareti canlandırmak, geliştirmek olduğunu hep dile getirmiş, bu konu 2019 yerel seçimleri öncesinde ve seçim kampanyası boyunca sıkça gündeme gelen konu başlığı olmuştu.

 AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi bu konuyla ilgili hukuki süreç hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

“Yeni sanayideki rantsal dönüşüme son olarak Danıştay dur dedi” başlığıyla yapılan açıklama şöyle;

“Burdur Merkez Yeni Sanayideki Belediye Başkanının akrabasına ait olan arazideki rantsal dönüşüm plan değişikliği Burdur kamuoyunda çok konuşulmuş ve plan değişikliğindeki bölgeye göre emsal fazlalığı, kat yüksekliği fazlalığı, ticari alanlar ve petrol arazilerinin oluşturulması nedeniyle dönemin AK Parti Belediye Meclis üyelerimizce yargıya taşınmıştı. Isparta idare mahkemesi AK Parti Belediye Meclis üyelerimizin itirazlarını reddetmiş ve rantsal dönüşüm değişikliğini AK Parti Meclis üyeleri bir üst mahkeme olan Konya Bölge idare mahkemesine götürmüşlerdi. Konya Bölge idare mahkemesi Meclis üyelerinin itirazları ile bilirkişi raporlarını dikkate alarak plan değişikliğini iptal etmişti.  CHP’li Burdur Belediye yönetimi Belediye Başkanının akrabalarının rantsal dönüşümünü “İptal edilmesini” Danıştay’a götürmüş ve geçtiğimiz hafta Danıştay kararını rantsal dönüşümün iptalini onayarak plan değişikliğinin tamamen iptal ettiğini taraflara iletmiş bulunmaktadır. AK Parti Belediye Meclis üyelerimizin haklı mücadelesinde kararlılıkla durdukları ve takipçisi oldukları için hepsini tebrik ediyorum. Belediye imkanlarını şahsi işlere kullananlara karşı, Burdur’umuzun hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğimizi Kamuoyuna bilgisine sunarız.”