GündemManşetYeni model dolandırıcılık! ‘DARBE’

3 sene ago

SAHTE ASKER, POLİS, SAVCILARA DİKKAT!

Gün geçmiyor ki dolandırıcılar güncel konularda vatandaşları dolandırmasın! 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana dolandırıcılar, halkın tedirginliğinden faydalanarak, darbe gündemi üzerinden vatandaşları telefonla dolandırıyorlar. Burdur Emniyeti de yaptığı açıklamada, vatandaşları bu tür dolandırıcılak vakalarına karşı uyararak, dikkatli olmalarını istedi.

Dolandırıcıların bu defaki kullandıkları anahtar kelime “Darbe” oldu. Ülke genelinde darbe teşebbüsünden dolayı OHAL ilan edilmesi ve FETÖ terör örgütüne yardım etmeye adı karışanların yakalandığı bu olağan dışı günlerde saf vatandaşlara telefon açarak kendisini polis veya savcı gibi tanıtan dolandırıcılar türedi.

YÖNTEM AYNI KONU FARKLI

Dolandırıcıların kullandığı yöntemde herhangi bir değişiklik olmazken, konu farklılık gösterdi. Gizli numaradan arayıp, fondan polis telsizi sesi çıkartan dolandırıcılar vatandaşlardan para veya altın istedi. Bazı saf vatandaşlar da dolandırıcıların verdikleri hesaba altın veya para yatırmayı veyahut ta onların verdikleri adreslere para getirmeye inanmaları, Emniyet güçlerini harekete çeirdi.

SAHTE POLİS, SAVCI ve ASKER TELEFONLARINA İNANMAYIN!

Cep telefonlarına kısa mesajlarla vatandaşları uyaran, uyanık olunması gerektiğini vurgulayan Emniyet yetkilileri “Telefonda kendisini polis, savcı, asker olarak tanıtıp, ADINIZ DARBEYE KARIŞTI, DARBECİLER LİSTESİNDE diyerek para ve altın isteyenlere inanmayın!” uyarısında bulundu.

Burdur Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklama şöyle:

“Ülkemiz genelinde cebir ve şiddet kullanılarak, Anayasal düzeni ortadan kaldırmak ve Devletin birlik ve bütünlüğünü yıkmak üzere 15.07.2016 tarihinde girişilen darbe girişimi, başta vatandaşlarımız ve kolluk görevlilerince cansiperane mücadele sonucunda başarısız kılınmıştır. Darbe kalkışmasında çok sayıda vatandaşımız ve kolluk görevlilerimiz şehit olmuş ya da yaralanmışlardır.

Darbe girişimini fırsata çevirmeye çalışan iletişim yoluyla dolandırıcılık suçu şüphelilerinin, vatandaşlarımızı telefon ile arayarak kendisini polis, asker, savcı gibi unvanlar kullanmak suretiyle aradığı, “darbe mensupları ve terör üyeleri tarafından adınıza hat çıkarıldı, adınız darbeye karıştır veya darbe listesinde adınız var” gibi bir takım kurgular üzerinde operasyonlar yapılacağını beyan ederek vatandaşlarımızdan para ve altın talebinde bulundukları;

Ayrıca asker veya polis üniforması giyen şüphelilerin vatandaşlarımızın ikametlerine giderek “olağanüstü durumdan dolayı oğlunuzu askere alacağız, acilen teslim etmeniz gerekmektedir” veya “ikametinizde arama yapacağız” diyerek hırsızlık ve dolandırıcılık yapmak istedikleri anlaşılmıştır. Vatandaşlarımızın bu tür olaylara itibar etmemeleri gerektiği; bu tür durumlarda 112 Acil Çağrı Merkezine veya en yakın kolluk kuvvetine zaman kaybetmeden müracaatta bulunmaları gerekmektedir.Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

Kodlama : SadeMedia Interactive