EkonomiManşetYENİ İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ (BUTSO Başkanı Yusuf Keyik teknik ayrıntıları açıkladı)

1 sene ago

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Başkanı Yusuf Keyik, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte 1 Mart 2019 Cuma günü BUTSO Meclis Salonunda düzenlediği basın toplantısında, yeni istihdam seferberliği hakkındaki bilgileri, gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı. Yusuf Keyik, 2019 yılı istihdam seferberliği kapsamında işveren ve çalışanlar için devletin sağlayacağı imkanları açıkladı.

BUTSO Başkanı Yusuf Keyik “25 Şubat 2019 tarihinde Ankara’da 3 günlük bir program düzenlendi. Bizde bu top- lantılara katıldık. İlk toplantı İstihdam Seferberliği ile alakalıydı. Bu toplantıya Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Al- bayrak Bey ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu katıldılar. Sloganı ‘Burası Türkiye Burada İş var, Burası Burdur Bu- rada İş Var’ sloganıyla 2019 istihdam teşvikleri açıklaması yapıldı. Toplamda 8 teşvik var. Bunlar ana başlıkları ile şöyle:

01 Şubat 2019-30 Nisan tarihleri arasında işe alınanlar için geçerlidir. 3 ay destekten faydalanan işçi 9 ay süre ile istihdam edilecek.

Destekten faydalanabilmek için yeni işe alınacak ki- şinin işe alınacağı aydan önceki 3 ay içinde 10 günden fazla sigortalılığı olmayacak. 2018 yılı içinde çalışan sayısının en az olduğu aydaki çalışan sayısına ilave olarak işe alım gerçekleştirilmelidir. İlk 3 ay, yeni işe alınan çalışanların maaşlarını devlet destekleyecek.

Yeni işe alınanların. Sonraki 9 aydaki vergi+SGK Primleri devletçe desteklenecek. İstihdam edilecek 18-25 yaş aralığındaki erkekler ve ayrıca engelliler için destek süresi 15 ay. Destek 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli” şeklinde konuştu.

Keyik’in içakladığı istihdam seferberliğinini teknik ayrıntıları şöyle:

1. İşçi için işverene ödenen destek miktarı

2.İlave ve İstihdam Vergi Prim Desteği

Her ilave istihdam için 1 yıl süre ile vergi ve SGK primleri devletçe desteklenmektedir.

(İstihdam edilecek 18-25 yaş aralığındaki erkeler ve ayrıca engelliler için destek süresi 15 ay)

2018 yılı ortalama çalışan sayısına ilave olarak istihdam edilecek. Aylık ücreti 6.822 TL kadar olanlar için miktardır.Destek 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerlidir.

3.Ücretler Bizden Desteği

Ekonomik sebeplerle, işyerinin tamamında ya da bir bölümünde haftalık çalışma sürelerini geçici olarak azaltılması veya durdurulması hallerinde de, 3 ay ücreti işsizlik fonundan karşılanacaktır. Başvuru yeri İş-Kur’dur.

4.Mevcut İstihdamı Koru Desteği

Toplu iş sözleşmesi uygulanmayan işyerlerinde 3.060 TL’nin altında ücret alanlar, toplu iş sözleşmesi uygulanan işyerlerinde 6.090 TL’nin altında ücret alanlar için uygulanacaktır. 2018 yılının en az işçi istihdam edilen ayı esas alınarak, 2019 yılında uygulanacaktır.

5.Düzenli Ödemeye Sürekli Destek

SGK Primlerinin işveren hissesinin 5 puanlık kısmı devlet tarafından karşılanıyor.

6.Önce İşbaşı Eğitimi Sonra İstihdam Desteği

Kursiyerlere 3 ay süreyle aylık 2.021 TL ödenecek. İmalat sanayi ve bilişim sektörlerinde süre 6 ay uygulanacak.

Siber güvenlik, kodlama, yenilenebilir enerji vb. mesleklerde 18-29 yaş arası gençler için 9 ay süreyle uygulanacak ve ay- lık 2.210 TL ödenecek. Katılımcıların genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalıkları primleri devlet tarafından karşılanacak.

2-5 yaş arası çocuğu olan imalat sanayide işbaşı eğitim programına katılan kadınlara ilave olarak aylık 400 TL çocuk bakım desteği verilecek.

En az 2 sigortalı çalışanı olan işverenler faydalanacak. İşverenler çalışan sayısının % 30 kadar katılımcı talep edebilir.

İşverenin % 50 istihdam taahhüdü verme ve katılımcıları en az program süresi kadar istihdam etme zorunluluğu vardır. Program günde en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde düzenlenir.

7.Nitelikli İşgücü Eğitimine Destek

Nitelikli işgücü işverenlerin talepleri doğrultusunda oluşturulacak eğitim programı ile yetiştirilecek.

Kuralar, teorik ve pratik eğitim olarak 8 aya kadar sürebilecek.

Eğitimler İşkur aracılığı ile gerçekleşecek. Kursiyerlere 8 ay süre ile aylık 2.021 TL ödenecek.

8.Teşviklerden Geriye Dönük Faydalanma

Başvuru tarihinden geriye yönelik cari ay hariç en fazla 5 aya kadar geriye yönelik teşvikten faydalanma veya teşvik değişik talepleri dikkate alınacaktır.

Cari aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin SGK’ya gönderilmesi sürecinin son gününe kadar yapılan başvurularda, cari aya ilişkin talepler dikkate alınmayacak.”

Keyik açıklamasının sonunda, “biz malumunuz bir akredite odayız. Bu akreditasyonda başta personelimiz olmak üzere yönetim kurulu ve meclis üyelerimizin destekleri ile akreditasyon çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. 3 Ya önce bir teftişten geçtik ve yine iyi bir puan alarak sertifikamızı yenileme fırsatı bulduk. Şuan 365 odadan 290 oda akredite olmuş vaziyette ama biz bunların 110 sırasındayken akredite olmuş bir odayız. 7 yıldır her geçen yıl puanlarımızı daha da yükselterek bunu da devam ettiriyoruz. Bu da bizim odalarımızın üyelerine beş yıldızlı hizmet vermiş olduğumuz anlamını taşıyor bundan da hepimiz gururluyuz” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive