GündemManşetYENİ HASTANE’NİN YERİ NETLEŞMEDİ

4 sene ago

Yeni Hastane binasının mevcut Devlet Hastanesi’nin de bulunduğu alana yapılma kararı ağırlık kazanıyor…

Geçtiğimiz Cuma akşamı 15 Temmuz darbe girişimi olmasaydı ve ülkemizi neredeyse büyük bir kaosun eşiğine sürükleyen gelişmeler yaşanmasaydı, Burdur kamuoyu hafta sonu ve muhtemelen hafta içinde de karşılıklı açıklamalar ve cevaplar yoluyla yeni Hastane’nin yeri konusunu tartışıyor olacaktı…

Yeni Hastane yapımı ve yer tercihi, aslında Burdur’da uzun bir süredir güncelliğini koruyan bir konu başlığı. 2016 yatırım programına Burdur şehir merkezine yeni Hastane yapımının alınmasıyla birlikte, yeni Hastane’nin nereye yapılacağı sorusu da en çok merak edilen hususlardan biri oldu? Sağlık Bakanlığı yetkilileri iki alternatif yere yoğunlaştı; birincisi mevcut Hastane alanı iken, ikincisi Bur-Kent mevkiinde (yeni Adliye-yeni Mezarlık ve akaryakıt istasyonunun bulunduğu alan) Belediye’ye ait 47 dönümlük arazi.

Yeni Hastane’nin yatırım programına alınmasıyla birlikte yer tercihinde de Belediye’ye ait alan öne çıkmıştı… Mevcut Hastane alanındaki binaların depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılması, yeni yapılan ek binanın ise, Belediye’den alınacak olan arazi karşılığında takas yöntemiyle Belediye’ye devri öngörülüyordu…

Hastane yer tercihinde bu gelişmeler yaşanırken, Hastane’nin taşınmasına karşı çıkanlar olmuş, görüşlerini yaptıkları açıklamalarla dile getirmişlerdi…

Yeni Hastane konusunda geçtiğimiz haftalarda Bur-kent tercihini zora sokan gelişmeler yaşandı. Sağlık Bakanlığı ile Burdur Belediyesi arasında arsa takasında yaşanan “değerleme” sorunu aşılamayınca, Yeni Hastane’nin yeri konusunda yine eski tercihe, mevcut Hastane alanına yapılması kararı ağırlık kazandı.

Yeni Hastane’nin yeri konusunda yapılan çalışmalar hakkında bir açıklama yapan ilimiz Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, arsa seçenekleri hakkında yapılan girişimleri hatırlattıktan sonra; “mevcut hastanemizin bulunduğu arsalar üzerinde yıkılması gereken binalar yıkılarak ve boş alanlar kullanılarak yeni hastaneyi tekrar aynı yerine yapmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Gerekirse hastanenin yanındaki Çatalpınar’dan Dereboğazı’na giden eski Antalya Yolunu arsaya dahil ettirerek ve yolu parkın arkasına aldırarak alan genişletmesi yapılarak hastane yapılması sağlanabilecektir.” ifadelerini kullanmıştı.

Eğer; 15 Temmuz kalkışması ile gündem değişmeseydi, Burdur’da Özçelik’in yeni Hastane yeri hakkında yaptığı açıklama, Belediye Başkanı Ercengiz ile Belediye Meclis üyelerinin tutumuna yönelik yaptığı değerlendirmeler, bir anda Burdur’da yerel gündemin bir numaralı gündem maddesi olacaktı.

Nitekim; her ne kadar ülke genelinde 15 Temmuz darbe girişiminin etkileri, oluşturduğu travma nedeniyle yerel gündemde pek öne çıkmasa da, Başkan Ercengiz’in yeni Hastane’nin yeri ile ilgili ilginç açıklamaları vardı… Sağlık Bakanlığı ile arsa takası hakkında değerleme sorunu yaşandığını doğrulayan Başkan Ercengiz, “halkın arazisini düşük değerle veremem” dedi.

Sağlık Bakanlığının, Sultanderesi’nde 47 dönümlük araziye değerinin çok altında bir fiyat biçtiğini belirten Ercengiz, araziye yeniden değer biçilmesi gerektiğini, aksi halde başka bir arazi bulunarak, halka daha iyi hizmet sunulması için yeni Devlet Hastanesine bir an önce başlanmasının doğru olacağını vurguladı. Başkan Ercengiz, Cezaevi’nin taşınması yerine Hastane yapılması, Şeker Fabrikası’ndan bir alanın Hastane için tahsis edilmesi gibi yeni seçenekleri de ilk kez işaret etti.

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik:

“Yeni Burdur Devlet hastanesi inşaatına mutlaka arsa bulunur”

Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik Yeni Hastane yapımı hakkında açıklamalarda bulundu. Özçelik yaptığı açıklamada; “3 yıldır Çaba Sarf ettiğimiz Burdur’a yeni hastane yapılması projemiz nihayet Sağlık Bakanlığımızın ve Kalkınma Bakanlığımızın onayları ile 2016 yılı yatırım programına alınmıştı. Daha Önce Valilik, Belediye, Kamu Hastaneler Genel Sekreterliği ve Sağlık Müdürlüğümüz arasında yapılan görüşmeler sonrasında Tefenni Yolu üzerinde Belediye’nin yeni İstasyonunun arkasındaki 47 dönüm arsaya modern, görkemli ve nitelikli bir Hastane yapılacak, karşılığında da mevcut cam giydirmeli bina ve 13 dönüm arsa Belediye’ye verilerek takas yapılacaktı. Fakat CHP’li Bazı Belediye Meclisi Üyelerinin farklı düşünmeleri sonucu Belediye Başkanımız önceden olumlu baktığı bu süreç ile ilgili farklı değerlendirme de bulunmuştur. Belediye Başkanımızla daha sonra farklı alternatifler üzerinde çalışılmıştır.

Bizler Burdur’a yapılacak olan yeni Hastane için 30-35-40-45 dönüm arsa arayışlarımız devam etmiş ve Burdur’umuzda bu büyüklükteki tüm arsalar gözden geçirilmiştir. En sonunda da mevcut Hastanemizin bulunduğu arsalar üzerinde yıkılması gereken binalar yıkılarak ve boş alanlar kullanılarak yeni Hastaneyi tekrar aynı yerine yapmak için çalışmalarımız devam etmektedir. Gerekirse Hastanenin yanındaki Çatalpınar’dan Dereboğazı’na giden Eski Antalya Yolunu arsaya dahil ettirerek ve yolu parkın arkasına aldırarak alan genişletmesi yapılarak hastane yapılması sağlanabilecektir. Tabiki bu çalışmalar Belediye Meclisimizin onayından geçerek gerçekleşebilecektir. Burdur’umuz için önemli ve gerekli olan hastane yatırımı mutlaka yapılmaldır. Bunun için kentin tüm dinamikleri çalışmalıdır. Bu çerçevede hastanemizin yer ve arsa konusunda Sayın Valimizin girişimleri ile kısa sürede sonuç alınacaktır. Kimse olumsuz ve karamsarlığa girmesin proje tamamlanır tamamlanmaz hızla hastane yapılmasının yolu açılacaktır.” ifadelerini kullandı.

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz:

“Halkın arazisini düşük değerle veremem”

Burdur Belediyesi ve Sağlık Bakanlığı arasında yeni Devlet Hastanesi yapımı için arsa takasında yaşanan değerleme sorunu çözülemiyor. Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Burdur halkına ait olan araziyi, değerinin altında bir bedele veremem” derken, yeni Hastane yeri için Cezaevini ve Şeker Fabrikasını işaret etti.

Sağlık Bakanlığı’nın, Sultanderesi’nde 47 dönümlük araziyi değerinin çok altında bir fiyat biçerek istediği için vermek istemediğini açıklayan Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, araziye yeniden değer biçilmesi gerektiğini, aksi halde başka bir arazi bulunarak, halka daha iyi hizmet sunulması için yeni Devlet Hastanesine bir an önce başlanmasının doğru olacağını vurguladı.

Hastane arazisiyle ilgili süreci geçtiğimiz günlerde Burdur Gazetesi’ne değerlendiren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Mevcut Hastaneye çok fazla değer biçilirken, bizim arazimize çok çok düşük bir değer verildi. Devlet Hastanesi mevcut yerinden gittiği takdirde oradaki arazi fiyatları da düşecektir. Çünkü o alanın değerini Hastane artırıyor” sözlerinin ardından, halkında Hastanenin şehir merkezinde kalmasını istediğini hatırlatarak, Cezaevi veya Şeker Fabrikası’nın arazisi değerlendirilirse, Hastane’nin şehir merkezinde kalacağını belirtti.

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz, Sultanderede’ki araziye başa baş- takas teklifi gelirse tekrar değerlendirme yapıp, alacakları mevcut Hastane binasını (ek bina) Öğrenci Yurduna çevirdikten sonra, öğrenciyi de şehir merkezinde tutarak şehir ekonomisine katkı sağlayamayı hedeflediklerini hatırlattı.

İyi Niyet Protokolü imzalamıştık

Yeni Devlet Hastanesi yapılması için başlatılan sürecin ilk adımları hakkında da bilgi veren Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Önceki dönem Sağlık İl Müdürü Hüseyin Özeren, Burdur’a Hastane yatırımı için söz aldığını, 45-50 dönüm araziye ihtiyacı olduğunu söyledi. Biz bu konuda yaptığımız çalışmalar sonrasında Sultanderesi’nde 47 dönüm arazimizin olduğunu aktardık. Bunu hibe olarak değil, Devlet Hastanesi Cerrahi Binasıyla takasını istedik. Aldığımız yeri de Öğrenci Yurdu yapmayı planladık. Öğrencinin şehir merkezinde kalıp, merkezdeki canlılığı sağlaması, ekonomik değer katması noktasında düşüncemiz oldu. Değerlemeler yapılırken Belediye Meclisi yetkisi almaksızın hükmü olmayan ‘İyi Niyet Protokolü’ yaptık. Süreç içerisinde Bakanlık yetkilileri geldi, alanın iyi olduğunu söyledikten sonra Burdur Devlet Hastanesi yatırım planına alınınca karşılıklı değerlemeler yapılmaya başladı. Burdur Belediyesine ait arazinin güncel değerlerinin çok çok altında bir değer, Hastanenin mevcut haliyle eski binasına da çok fazla bir değer biçilerek, bizim borçlu olacağımız takas gündeme geldi. Biz değerlemenin yeniden yapılması gerektiğini, yapılan işin de Burdur halkına hizmet olduğu için devletin malını devletle değiştirilirken neyin değerlendirildiğini de çok anlamadığımızı belirttik.

Biz gerçek değerinin verilmesini istedik. Daha sonra süreçte kopukluk yaşandı, bununla beraber kamuoyunda bir tepki oluştu. Burdur Devlet Hastanesinin şehir dışına götürüldüğü, şehir merkezindeki insanların cezalandırıldığı, köylerden gelen vatandaşların şehir olanaklarından ve Hastaneden aynı anda yararlanamayacağı gibi bir düşünce oluşunca farklı bir alternatifin gerektiği düşüncesini ifade ederek, halkın yarın bize yönelik eleştirilerinin gerçekleşmemesi için yapılan çalışma bizim tarafımızdan askıya alındı” açıklamasında bulundu.

Alternatifsiz değiliz

Sultanderesi’ndeki araziye çok daha fazla bedelle AVM yapılması, konut sahaları, ticaret merkezleri gibi yapılar için bir çok alternatif talep aldıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Ercengiz, “Amacımız toplum yararına ne varsa onu yapmak olduğunu defalarca ifade ettik. Sanki Burdur’da Devlet Hastanesi yapılabilecek tek arazi Belediye arazisiymiş gibi algı yaratılıp, bunun üzerinden farklı kesimlerce siyaseten benim adıma oluşturulacak karşı bir kampanyayı da kabul etmiyorum.

Makul gelen tekliflerle ilgili görüşmeye açığız. Burdur halkına kötü bir sonuç getireceğine inanırsak bunu yapmayız. Hastane orada olmasa, oradaki dükkanları Eczacılar dışında herhangi bir esnaf grubun kiralayarak kullanacağını düşünmüyorum. Ayrıca bölge değerlendirip bakıldığında çevredeki arazilere göre Hastane arazisine 5 kat fazla değer biçiliyor. Birkaç yıl içerisinde değer tam tersine dönebilir. Elimizdeki bu araziyi değerlendirirken Burdur halkının ve Burdur Belediyesinin haklarını korumakla sorumlu olduğumuzun altını çiziyorum Bize uygun bir değerleme verilmiş olsaydı, biz o zaman araziyi onlara verebilirdik. Belki şuan başa baş değişim bile olsa bu bile yeniden değerlendirilebilir. Hastanenin mecvut binasına 11 Milyon TL’lik değer biçiliyor ama bizim oraya yapacağımız projenin masrayı en az 4-5 Milyon TL’yi buluyor. Böyle bir ek gider de var bizim için” bilgisini paylaştı.

Cezaevi ve Şeker Fabrikasını değerlendirin

‘Burdur’a gelecek hizmetin Burdur Belediyesi tarafından arazi verilmeyerek engellendiğine dair kamuoyu yaratılmaması’ gerektiğini, Burdur Belediye Başkanı olarak, Burdur halkının çıkarlarını gözeterek hareket ettiğini ifade eden Ercengiz, “Mevcut Cezaevi şehrin tam merkezinde kaldı. 55 bin metrekare arazisi bulunuyor. Burtrak Arazisinin Adalet Bakanlığına devriyle ilgili çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar hızlandırılıp en kısa sürede hem Devlet Hastanesi hem Cezaevi yenilenmiş olur. Cezaevi şehir dışına çıkarılmış olur, Devlet Hastanesi şehrin içinde kalır. Özelleştirme İdaresine devredilen Şeker Fabrikası arazisi farklı kurumlara tahsis ediliyor. Böyle bir çalışma yapılacaksa şehrin tam merkezinde olan arazide Devlet Hastanesi düşünülebilir. Bunlar yerel yönetimlerden daha çok merkezi Hükümetin ve Bakanlıkların karara bağlaması gereken çalışmalar. Halkın şehir merkezinden çıkmasını istemediği bir hastaneyle ilgili vatandaş bize destek verirse daha kolay çözülür.” dedi.

 

 

Kodlama : SadeMedia Interactive