Burdur’da son yılların en çok beklenen yatırımı olan yeni Devlet Hastanesi inşaatı hızla yükseliyor. Uzun bir süre yer seçimi tartışmalarına sahne olan, Burdur şehir merkezindeki en acil ihtiyaçlardan biri olan yeni Hastane kompleksi, yapım çalışmaları planlandığı şekilde ilerliyor.

Yeni Hastane yatırımını çok yakından takip eden iktidar partisi AK Parti Teşkilatı, önceki gün yeni Hastane inşaatı alanında, basın için inceleme turu düzenledi. AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, inşaat çalışmaları devam eden yeni Burdur Devlet Hastanesi’nin fiziki olarak yüzde 60’ının gerçekleştiğini söyledi. Başkan Mengi, inşaat başlarken bazı eksikliklerin olduğunu belirtirken “Son olarak anjiyo ünitemizi de yeni hastanemize kazandırdık.” dedi.

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, Başhekim Nedim Ongun, Kadın Kolları Başkanı Zeliha Bağcı, Gençlik Kolları Başkanı Yunus Erkan, AK Partili Belediye meclis üyeleri ve partililer ile birlikte Burdur Devlet Hastanesi şantiye alanında incelemede bulundu.

“Burdur’a bölgemizin en güzel hastanesini kazandıracağız”

Burdur Gölü manzaralı yeni Devlet Hastanesi ile ilgili basın mensuplarına bilgiler veren AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, “İnşaat başlıyorken bazı eksikliklerimiz vardı. İnşaat seviyesi ilerlerken sağ olsunlar Milletvekillerimiz Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Sağlık İl Müdürlüğümüz, Başhekimimizin iyi bir çalışmasıyla birçok yeni birimimizi inşaat halindeyken kazandık. Ona göre tekrar düzenlemeler yapıldı ve ona göre işlem yapılıyor içeride. Çok güzel bir hastane. Göl manzaralı bir hastane. Yeni hastane projemizin kesintisiz bir şekilde devam ettiğine sizlerde şahit oldunuz. İnşaatımız şu anda %60 seviyesinde. İnşallah Eylül ayına doğru %100’e yaklaşacağız. Sonra da dediğim gibi taşınma işlemleri başlayacak ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında şehrimize yakışır bir hastaneyi kazandırmanın gururunu hep beraber yaşayacağız. Yaklaşık 475 yatak kapasiteli ve şu anda 400 yatak kapasitesine göre işlem yapılıyor. Yeni hastanemizin, eski hastanemize göre gerçekten çok farklı özellikleri olan, aynı şehir hastaneleri konseptinde hastaneyi inşallah şehrimize kazandıracağız. Tabi bununla yetinmeyeceğiz amacımız burası yerleştikten sonra da biz burada inşallah eğitim araştırma hastanesine dönüşmesi için bütün gücümüzle, Vekillerimizle, Valimizle, İl Müdürlüğümüzle hep beraber bunu gerçekleştirmek için gayret göstereceğiz. Gerçekten Burdur’a yakışır, enfes bir hastaneyi, otel konseptindeki bir hastaneyi şehrimize kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Allah’ın izniyle yaz sonu Eylül ayı gibi toparlanacak ve taşınma işlemleri başlayacak. O da bir zaman alacak ama biz inşallah 2023’te, Cumhuriyetimizin 100. Yılında şehrimize, Burdur’a bölgemizin en güzel hastanesini kazandıracağız. Biz bundan çok mutluluk duyuyoruz. Böyle bir hizmeti Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde şehrimize kazandırmak mutlu etti. İnşallah daha da gelişen bir hastaneyi ilerleyen yıllarda şehrimize kazandıracağız.” dedi.

“Bu bölgenin değişim ve dönüşüm sürecinin de gündeme gelip konuşulması gerekiyor.”

Mengi, “750 araçlık bir otoparkımız var. Bunun 250’si kapalı, 500’ü açık otopark. Bu otoparkları da yüklenici firmamız şubat ayı sonuna doğru gerçekleştirecek. Ayrıca bugünlerde yer teslimine gelecek firmamız Millet Bahçesi inşaatı da başlayacak. Hemen hemen iki projede aynı vakitte tamamlanıp şehrimize beraber, Cumhurbaşkanımız açılışını yapar diye düşünüyorum. Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde hem yeni Devlet Hastanemiz ile hem de yaklaşık 140 dönüm araziye, tam hastanemizin alt kısmına yapılacak olan Millet Bahçemiz ile şehrimiz inanılmaz bir mekâna kavuşacak. Ama bizim gönlümüz ister ki bu mekanlara kavuşurken artık bu bölgenin de değişim ve dönüşüm sürecinin de gündeme gelip konuşulması gerekiyor. Bu bölgeyi kaldıracak ticari alanların, oturma yerlerinin, konutların, servis alanlarının hepsinin tekrar düşünülüp, planlanması gerekiyor. Burada da tabi Belediye’ye de iş düşüyor. Biz Belediye’ye bu konuda desteğiz. Belediye bu konuyu meclise getirip tartışması gerekiyor ve artık bu bölgenin de kentsel dönüşümünü de artık konuşmaya başlamamız gerekiyor. İnşallah ilerleyen yıllarda da bu bölgeyi, Burdur’un en güzel, cazip bölgesi yapmaya çalışacağız. Buradaki vatandaşlarımızın da bunun her türlü istifadesinden faydalanacağının da sevinciyle karşı karşıyayız. İnşallah hep beraber bu konuda desteğiz.” diye konuştu.

Yeni hastane bölgesinde eczaneler ile ilgili çalışmalardan ve eski hastanenin durumundan bahseden AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi şunları kaydetti;

“30 dönüm otopark bölümünün 20 dönümünün eczanelere ayrılsın ve yapılsın diye bir talebimiz var”

“Eczaneler ile ilgili Burdur Belediyesi bir imar değişikliği yaptı. Oraları ya kendisi yapacak ya da yap-işlet-devret modeli ya da satarak yüklenici firmanın kendisinin yapma ihtimali de var. Belediyenin öyle bir çalışması var. Bizim de Sağlık Bakanlığı ile görüşmelerimiz devam ediyor. Otopark kısmı var 30 dönüm. Yaklaşık 10 dönümü otopark, diğer yerleri boş. Bu 20 dönümün de eczanelere ayrılsın ve yapılsın diye bir talebimiz var. Bakanlığımız bu işe biraz sıcak bakıyor, biz de oradan zorluyoruz. İnşallah seneye biz bu işlerin çözüleceğine inanıyoruz ve eczanelerimize de bir yer ayrılacak. Hem Belediyemiz hem Devletimiz bu konuda yardımcı olacağını düşünüyoruz.

“Eski hastane boşaltılıp, yıkılacak”

Eski hastanemiz 2 bölme. Camlı bina ve eski hastane. Eski hastane hemen boşaltılıp, yıkılacak. Camlı binayı yine sağlık sektöründe, hizmet alanında ne yapılması için planlanıyor şu an. Ona göre bazı birimler tekrar oraya yerleşecek. Ama biz hastane hizmetinin tamamen yeni hastanemizde vereceğiz. Çünkü burası vermek zorunda. Ameliyathaneleriyle, aciliyle tamamen sağlık hizmetini burası verecek.”

“Anjiyo laboratuvarımız hastanemizde olacak”

Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Nedim Ongun ise şöyle konuştu; “Çok yoğun bakım yatak kapasitemizi artırdık. Şu an 93 yoğun bakım yatağımız, 6 inme ünitemiz, 20 palyatif yatağımızla 119 yatak aktif olarak yoğun bakım yatağı olarak kullanılabilecek seviyede. Toplam yatak sayımız, oranımızda oldukça iyi bu anlamda. Yine bütün yoğun bakım yataklarımız tek tek planlanmış, mahremiyete de uygun, tıbbi hizmetin üst seviyede verilebileceği bir şekilde, basamak olarak da 2. Basamak ve 3. Basamak yoğun bakımlarımız var. Birçok özellikli birimlerimiz de hastanemizde olacak. İnme ünitemiz, uyku laboratuvarımız, obezite merkezimiz, onun dışında son eklenen anjiyo laboratuvarımız hastanemizde olacak. Hastanemiz 475 yatak kapasiteli olacak. 110 tek kişilik odamız, 10 süit odamız, 115 poliklinik odamızla hizmet vereceğiz. 14 ameliyathanemiz olacak, en üst hizmetin verildiği 3. Basamak ve 2. Basamak yoğun bakımlarımızla 93 yoğun bakım yatağımız olacak. 20 palyatif bakım dediğimiz bakıma muhtaç ve hastanede devam etmesi gereken hastalarımıza hizmet vereceğimiz yatağımız olacak. 200 kişilik bir konferans ve eğitim salonumuz yine hastanemizin içinde olacak. Yanık ünitemiz, inme ünitemiz, onkoloji hastalarına hizmet verecek ünitemiz, uyku laboratuvarımız olacak. 40 ünitelik fizik tedavi ünitemiz olacak. 24 yataklı diyaliz hizmetimiz olacak. Kapalı psikiyatri servisimiz olacak. Anjiyo laboratuvarımız hem ameliyathaneye hem yoğun bakıma son teknolojiyle son tıbbi gereklileriyle planlanıp hizmete alınacak.”

“Şubat ayı sonrasında içeriden sonlamaya başlarız”

Şantiye Şefi Mehmet Çelik’te; “İçeride alçıpanlarımızın %95’i tamamlandı. Tesisatlar %26 seviyesinde mekanik olarak, elektrik olarak %11 seviyelerindeyiz. Şu anda projelerimiz değişikliklere göre yeni onaylandı, onların şu anda çalışmalarını yapıyoruz. Büyük ihtimal şubat ayı sonrasında içeriden sonlamaya başlarız. Yaz aylarının sonlarında da büyük ihtimalle şekillendirmiş olacağız.” dedi.

MUHAMMET FATİH BAŞCI