GündemManşetYENİ HASTANE YERİ TAMAM (Bur-kentt’teki arazi kesinlik kazandı)

2 sene ago

Burdur şehir merkezinde son ayların en güncel konularından biri olan “yeni Hastane’nin yeri” meselesi, beklendiği gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın plan tadilatı ile kesinlik kazandı.Burdur’a yeni Devlet Hastanesi Bur-kent mevkiinde Atatürk Mahallesi’nde Milli Savunma Bakanlığı’ndan Hastane yapımı için tahsis edilen 95 dönümlük araziye inşa edilecek.

Böylece Burdur kamuoyuna yaklaşık iki yıldır çeşitli tartışmalara, polemiklere neden olan “yeni Hastane nereye yapılacak?” sorusu cevabını buldu.

Burdur’a yeni Hastane yatırımını yakından takip eden isimlerin başında gelen AK Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, dün yaptığı yazılı açıklamada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca yeni Hastane için plan onayının sonuçlandığını duyurdu. Özçelik Hastane yatırımı müjdesini, “Burdur’umuza yapılacak yeni Devlet Hastanemizin arsası ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, kurumlardan görüş alarak hastane arsasını ‘Sağlık Tesisi Alanı’ olarak onaylanmıştır” sözleriyle kamuoyu ile paylaştı. Geçtiğimiz Kasım ayında şehrimizde Bur-kent’teki Milli Savunma Bakanlığı’na ait sözkonusu alanın, imar planına sağlık tesisi olarak işlenmesi teklifi çekimser oyların çokluğu nedeniyle Belediye Meclisi’nde kabul görmemişti…

Ardından işleyen süreçte bir yandan yeni Hastane’nin proje çalışmaları devam ederken bir yandan da gerekli plan onayının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan çıkması için girişimlere başlanmıştı… Bakanlığın onay kararı ile birlikte yeni Hastane yeri ile ilgili belirsizlikler son bulmuş oldu.

Peki; bundan sonra ne olacak? Proje çalışmaları tamamlanmak üzere olan yeni Hastane binasının yapımı için ihale yapılacak. Yeni Hastane inşaatının ihalesinin yeni yılın ilk ayında Ocak ayı içersinde gerçekleşmesi bekleniyor. Yapım ihalesinin sonuçlanmasının ardından işi üstlenen yüklenici firma 475 yataklı, Burdur’da ciddi biçimde eksikliği hissedilen sağlık üniteleri de dahil olmak üzere, otoparkıyla, sosyal donatılarıyla modern Hastane kompleksinin inşaatına başlayacak.

Kodlama : SadeMedia Interactive