GündemManşetSağlıkYeni Hastane yeri sonunda belli oldu

3 sene ago

Bur-kent’te askeri bölgede Milli Savunma Bakanlığına ait 70 dönüm arazi, yeni Hastane yapımı için Sağlık Bakanlığına devredildi

Burdur’da uzun bir süredir yerel gündemi meşgul eden, yer tercihinde çeşitli tartışmaların yaşandığı yeni Hastane yapımında arazi konusu çözüme kavuştu, yeni Hastane’nin yeri sonunda belli oldu.

Burdur şehir merkezine yapılacak olan yeni Hastane, Bur-kent mevkiindeki daha önce Hazine’ye ait olan, sonrasında Milli Savunma Bakanlığına tahsis edilen askeri bölge… Hazine arazisi iken 1965-70’lerden sonra Milli Savunma Bakanlığına tahsis edilen 241 dönüm araziden 70 dönümü, 364 yataklı yeni Hastane yapımı için Sağlık Bakanlığına devredildi. Üç yıl içersinde yapımı tamamlanacak, parası hazır olan yaklaşık 110 milyon liralık bu yeni yatırım için yakın zamanda proje çalışmaları sonuçlanacak, ardından yapım ihalesi gerçekleştirilecek.

Bilindiği gibi; yeni Hastane mevzusu şehrimizde son bir yılın en güncel gündem maddelerinden, tartışma konularından biri… Özellikle yeri epey gürültü koparan yeni Hastane yapımında iki alternatif öne çıkmıştı… Birincisi mevcut Hastanenin olduğu alan, ikincisi Sultanpınarı mevkiinde yeni Mezarlık, yeni Adliye binasının da yapıldığı Belediye’ye ait akaryakıt istasyonunun üstünde Belediye’ye ait arazi.

İlk başlarda yeni Hastane yerinde ibre, mevcut Hastane alanı iken, Sağlık Bakanlığının Burdur’a yapmayı planladığı yeni Hastane kompleksi için daha geniş bir yer istemesi, başka yer arayışlarını gündeme getirdi. Belediye’ye ait Sultanpınarı’ndaki alan ağırlık kazanınca, Burdur Belediyesi ile Sağlık Müdürlüğü arasında takas formülü geliştirildi. İmzalanan ön protokole göre; yapılacak olan takasla Belediye mevcut arazisini Hastane alanında yapılan ek bina (camlı yeni bina) karşılığında yeni Hastane yapımı için verecekti…

Yeni Hastane yapımı, işte; bu noktadan sonra Burdur kamuoyunun gündemine girdi, tartışmalara neden oldu. Hastane’nin taşınma fikrine karşı çıkanlar, Burkent-Tefenni yolundaki yerin uzak olduğunu, Hastanenin şehir merkezinde kalması gerektiği argümanını işlediler.

Hastane yerine yönelik bu tartışmalar sürerken, bu kez belirlenen yerle ilgili takas çalışmalarında sorunlar, pürüz çıktı. Maliye’nin Belediye’nin arazisi ile mevcut Hastane alanındaki ek bina ile yaptığı değerleme fiyatlarına Belediye yönetimi tepki gösterdi. Ek binaya karşılık Belediye’den üste para istenmesi, işleri çıkmaza soktu. İkinci yerle ilgili bu pürüzlerin bir türlü aşılamaması, Hastane yerinin belirlenemeyişi, son günlerde Burdur kamuoyunda tepkiye neden olmaya başlamıştı… Parası, ödeneği hazır olan böylesine geniş çaplı bir sağlık yatırımında bir türlü yer konusunda mutabakat sağlanamayışı, kamuoyunda sıkça dile getirilen konu başlıklarından biri haline gelmişti…

Takas formülünde yaşanan sıkıntılar üzerine yeni Hastane için başka yer arayışları hızlandırıldı. İlimiz Milletvekilleri, Sağlık Bakanlığı, Valilik, Sağlık Müdürlüğü’nün yakından takip ettiği bu çalışmalarda üçüncü alternatife yoğunlaşıldı. Yine Bur-kent mevkiinde olan Milli Savunma Bakanlığına ait arazinin bir bölümünün Hastane yapımına ayrılması için girişimler hızlandırıldı. Ve; önceki gün yaşanan bu süreç, mutlu bir son dakika gelişmesi ile sonuçlandı, yeni Hastane yeri netlik kazandı. 22.11.2016 Salı günü sabah saatlerinde Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Ali Fidan, Bur-kent’teki 241 dönümlük alanın 70 dönümünün Hastane yapımına tahsis edilmesini öngören devri imzaladı. Ardından Salı günü akşam saatlerine doğru Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın imzası ve müjdeyi ilimiz AK Parti Milletvekili Özçelik’e iletmesi ile birlikte yeni Hastane yeri ile ilgili tartışmalar, belirsiz süreç, noktalanmış oldu.

Kodlama : SadeMedia Interactive