Burdur’da bu yıl büyük bir heyecana sahne olan amatör lig karşılaşmaları, Bölgesel Amatör Lig’de (BAL) mücadele eden takımların mücadelesi, son yıllarda ilimizde ilçe takımlarının gösterdiği performanslar, Burdur’da futbola olan ilgiyi, ilimizde futbolun yükseliş trendi içinde olduğunu gösteriyor.

Hele geçtiğimiz hafta sonu Burdur Gazi Atatürk Stadyumu’nda taraftarların, futbolseverlerin oluşturduğu görüntüler, uzun yıllar sonra kırılan seyirci rekoru, insanların Burdur’da futbola ne kadar aç olduğunu, hafta sonları maç seyretme özlemi içinde olduğunu ortaya koydu.

BAL baraj maçı MAKÜspor, Tefenni Belediyespor karşılaşmasının heyecanı, bu rekabetin getirdiği renk, coşku, Burdur’da futbol potansiyelinin, profesyonel liglerde de boy gösterebileceğinin sinyali oldu. Gerek stadyumdaki taraftar ilgisi, gerek sosyal medyada yapılan yorumlar, maçın oluşturduğu gündem, ortaya çıkan sinerji, genel beklenti, Burdur’da mutlaka bir takımın profesyonel lig’lerde mücadele edebileceğini, başarılı olunabileceğini gözler önüne serdi.

Burdur kamuoyuna buradan sesleniyoruz; güçlü bir futbol takımı, futbol aklı, futbol kültürünün gelişmesi  için el birliği ile güçleri birleştirmek gerek… İmkânları bir araya getirmek, birleştirmek gerek… Üniversite’nin olanakları, yerel yönetimlerin destekleri, Burdur’da özel sektörün, firmaların, iş adamlarının da maddi destekleriyle, sivil toplumu kuruluşları, meslek odaları, tüm unsurların dahil olduğu bir proje, 80’li yıllarda Burdurspor’un oluşturduğu sevgiyi, ivmeyi tekrar yaşatabilir…

Yeterki; roller doğru dağıtılsın, Burdur’daki bütün dinamikler, bileşenler bir araya gelsin. Herkes imkânları ölçüsünde destek koyduğunda, Burdur’da bir takım üçüncü lig’de, profesyonel liglerde mücadele edebilir… Bunun için kamuoyu oluşturmanın, doğru adımlar atmanın tam zamanı…