EkonomiManşetYENİ GÜN ÖZEL RÖPORTAJ- S.S. Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz: “ŞEKER FABRİKASINI BURDUR’a, ÜRETİCİMİZE KAZANDIRACAĞIZ”

4 sene ago

Pancar üretimi, şeker pancarı yetiştiriciliği, Burdur ekonomisinin, ilimizde tarım sektörünün en öncelikli dinamiklerinden biri… Burdur ve çevresinde, özellikle de 1955 yılında Burdur Şeker Fabrikasının hizmete girmesiyle birlikte, pancar üretimi en temel geçim kaynaklarından biri oldu… Pancar yetiştiricilerinin örgütlü gücü S.S. Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi de köklü bir geleneğe sahip. 1953 yılında kurulan, 63 yıllık geçmişe sahip, Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi geçtiğimiz günlerde 15 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirdiği genel kurulla kamuoyunun gündeminde idi…

İki adaylı yarışa sahne olan 8 yıldır başkanlık görevini üstlenen Nasuh Eroğuz’un seçimi kazandığı, pancar üreticilerini buluşturan kongre, pancar üreticilerinin sorunlarını dile getirmesi bakımından da fırsat olurken, konu ister istemez pancar’dan açılınca, pancar ekicisi denilince, Burdur Şeker Fabrikası’nın durumuna geliyor. Burdur’un en büyük sanayi tesisi olan, özelleştirme kapsamındaki Burdur Şeker Fabrikası ne olacak? Ne zaman özelleştirilecek? Hangi yöntemle satışı yapılacak? Bu ve benzeri sorular yıllardır gündemde…

Burdur Şeker Fabrikası’nın özelleştirilmesi mevzusu açıldığında, en popüler, kabul gören yaklaşım ise; Fabrika’nın Burdur’da kalması, başka bir deyişle Fabrika’yı S.S. Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin alması, pancar üreticilerinin liderliğinde bir oluşumun bu işi üstlenmesi. Böyle bir öneride ilk akla, Konya Torku örneği geliyor. Herkes, Konya örneğini referans göstererek, Burdur’da buna benzer bir girişimde bulunulmasını istiyor.

Burdur’da tüm toplum kesimlerinin mutabık olduğu bu istek, Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin seçiminde de öne çıkan gelişme oldu. Adaylar da tabanın, pancar üreticilerinin, Burdur kamuoyunun öne çıkan bu arzusunu işleyerek, Burdur Şeker Fabrikası’nı üreticiye kazandırma fikrini sıkça dile getirdiler.

Nasuh Başkan’ın da yeni dönemde en öncelikli hedefi, ajandasındaki ilk gündem maddesi, Burdur Şeker Fabrikası’nı üreticiye, Burdur’a kazandırma üzerine kurulu… Muhabirimiz Ali Kapan’a konuşan S.S. Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Nasuh Eroğuz, daha önceki önemli tesislerin özelleştirilmesinde Burdur’un yaşadığı kayıpları, kentte yol açtığı hasarları hatırlatarak, Burdur Şeker Fabrikası’na talip olduklarının altını çiziyor.

Eroğuz, yeni dönem çalışmaları, şimdiye kadar gerçekleştirdikleri hizmetler, pancar çiftçisine sağladıkları kolaylıklar hakkında, gazetemize açıklamalarda bulundu.

Hizmet kalitemizi yükseltiyoruz

15 Ağustos 2005 yılında yönetim kurulunda görev alan, 2008 yılından bu yana yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüten Eroğuz, 15 Mayıs’taki genel kurulda tekrar güven tazeledi. Yeni 4 yıllık görev süresi içinde hedeflerini büyüttüklerini açıklayan Nasuh Eroğuz, “20 yıl önce Burdur’un elinde Et-Balık Kombinası, Süt Fabrikası, Yem Fabrikası vardı. Bu kazanımlarımızın, tesislerin satışında Burdur büyük zorluklar, sıkıntılar çekti, Burdur ekonomisinin kayıpları oldu. Burdur Şeker Fabrikası’nda bu sorunlar, kayıplar yaşanmasın istiyoruz. Bugün Konya Torku Şeker örneği gibi, Burdur’un gözdesi olan Şeker Fabrikası’na talibiz. 70 bin ortağımız olan üyelerimize Burdur Şeker Fabrikasını kazandırmak için çaba harcayacağız. Burdur’un % 70-75’i tarım ve hayvancılıkla uğraşıyor. Ne yazık ki aylık 45 bin ton yem tüketiliyor. Bunların sadece çok azı Burdur’dan karşılanıyor. Yem konusunda 2. OSB’den talep ettiğimiz yere de yem fabrikası yapmayı planlıyoruz. Kooperatifimizin mali büyüklüğü bugün 32 milyon seviyesinde. 7,5 milyon’dan (trilyon) aldığımız bütçeyi, 12 yıldır hiçbir zarara uğratmadık ve bugün tüm ekibimizle 32 milyon lira (trilyon) büyüklüğüne ulaştırdık” dedi.

İçimdeki acı gerçek, 11 yıldır iftar yemeği veremiyorum

Burdur’ da birçok kurum ve kuruluşların Ramazan ayında iftar yemeği verdiğini hatırlatan Eroğuz “70 bin üretici ortağım var. Onların hakları ve vekaletleri benim omuzlarımda, bizler bazıları gibi şov peşinde değiliz hele hele makam hastası olmadık, beni yakından tanıyanlarbilir, bu kurumun makam aracı var, bu aracımızı kullanırken bile 70 bin üyemizin ayrı ayrı hakkı olduğunu düşünerek, makam aracını kullanmamaya çalışan biriyim. Bu düşünce içinde olan bir kişi iftar yemeğini nasıl verir. Siz düşünün” şeklinde konuştu.

Çiftçimizin zor gününde hep yanında olduk, çiftçimizi mağdur etmedik

Çiftçinin derdine ortak olmaya çalıştıklarını ifade eden Eroğuz, “Üyelerimizin özellikle düşük fiyattan yararlanması için çiftçimize mazot istasyonu kurarak ortaklarımıza destek oluyoruz. Hizmet kalitesini yükseltmek hem de ortaklarımızın haklarını korumak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” diye konuştu.

S.S.Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin; Burdur ve Isparta illerinin tamamı, Antalya, Denizli ve Muğla illerine bağlı bazı ilçe ve köylerden oluşan faaliyet alanı içerisindeki toplam 463 yerleşim biriminde tarımsal faaliyet gösteren 70 bin adet ortağına 15 satış mağazasında 34 Personel ve 18 Ziraat Mühendisi ile hizmet verdiklerini açıklayan yönetim kurulu başkanı Nasuh Eroğuz, çalışmaları şu şekilde özetliyor:

“Ana sözleşmemizdeki kuruluş amaçları doğrultusunda ağırlıklı olarak; yem, tohum, gübre, ilaç, sulama malzemesi ve tarımsal mekanizasyon aletlerinin uygun fiyat ve ödeme şartıyla ortaklarımıza satışlar gerçekleştiriyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından her türlü deneme ve incelemeleri yapılarak satışına izin verilen, çeşit saflığı sağlanmış ve adı belirli olan belgeli tohuma ‘sertifikalı tohum’ denir. Sertifikalı tohumluklar da yüksek çimlenme (çıkış) kabiliyeti vardır. Yani tarlaya attığınız her tohum çimlenir. Bu sayede kuvvetli bir gelişme gösterir ki, bu da bazı bitkilerde dekara ekilecek tohum miktarında %25’e varan verim artışı ve tasarruf sağlayarak tohum maliyetini düşürür ve üreticiye kazanç sağlar.

Sertifikalı tohumluklar

Tarımsal üretimde verimi artırmak için genetik potansiyeli yüksek çeşitlerin sertifikalı tohumluklarının, uygun bölgelerde ve uygun yetiştirme teknikleriyle birlikte tarımsal üretimde kullanılması gerekmektedir. Islah edilmiş çeşitler ve kaliteli tohumluklar verimliliği artırır, üretim riskini azaltır; sonuçta, çiftçi gelirini yükseltir. Bölgemizde çiftçilerin tohum ihtiyacını karşılamak üzere 2008 yılında Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi tohumluk üretim sektöründe yer almış, tesisimiz ilk 0,5 ton/saat kapasite ile üretime başlamış, 2009 yılında ise 1 ton/saat kapasite ile üretime devam etmiştir.

Tohum Eleme ve Paketleme Tesisi Projesi

Fakat bölgemiz üreticilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 2014 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarını Destekleme Programı (KKYDP) Ekonomik Yatırımlar kapsamında 2015 yılı için açılan programa ‘Tohum Eleme ve Paketleme Tesisi Projesi’ ile başvuruda bulunduk ve projemiz kabul edildi. Bu program kapsamında 10 ton/saat kapasiteli uzunluk bakımından farklı ve kırık deneleri hassas elekler ile özgül ağırlık bakımından farklı, hastalıklı ve cılız deneleri, gravite tablaları ve aspiratörlerle, yüzey karakteristikleri bakımından farklı olanları, şekil bakımından yassı ve yuvarlak daneleri triyör ayırıcılarla ayırabilen; zayıf, kırık dane, yabancı ot tohumları, yabancı çeşitlerden temizlendikten sonra sıvı ilaçlarla ilaçlayarak sürme ve rastık hastalıklarına karşı % 100 kontrol sağlayan; bilgisayar kontrollü, tam otomatik, ihtiyaca göre eleklerin değiştirilmesi ile diğer ürünleri tohum işlemesini ve paketlemesini yapabilen modern bir tohumluk tesisi kurduk. Tesisimiz tam kapasite ile çalışmakta olup, tüm ortaklarımızın hizmetine sunuldu.”

S.S Burdur Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi NE ZAMAN KURULDU?

4 Mart 1953’te başta Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. olmak üzere 63 kurucu ortağın katılımıyla kooperatifin ilk ana sözleşmesi Noter huzurunda imzalanmış ve 12 Mayıs 1953 tarihinde de kurulmuştur. Kooperatifin kuruluş genel kurulu  toplantısı ise 3 Haziran 1953 Çarşamba günü Burdur Belediyesi Toplantı Salonunda kurucu ortakların huzurunda yapılmıştır. 1953’de kurulan kooperatifin çalışma alanı Burdur- Isparta-Antalya- Afyonkarahisar- Denizli- Muğla illeridir.

Kooperatif İştirakleri: PANKOBİRLİK, KONYA ŞEKER, KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI A.Ş., PANCAR MOTOR, BETA ZİRAAT VE TİCARET A.Ş., KÖMÜR İŞLETMELERİ A.Ş., DİNAR YEM A.Ş, LİBERT SİGORTA A.Ş. OVİS A.Ş. GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş. BURYEM A.Ş.’dir.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive