EkonomiManşetYENİ GÜN’e ÖZEL AÇIKLAMA: Recep Kalkan, esnaf kredilerine yönelik eleştirileri cevapladı: “ESNAF KEFALET KOOPERATİFİ KREDİ VEREN BİR KRURULUŞ DEĞİL!”

4 sene ago

Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan, son günlerde Burdur kamuoyunda sıkça gündeme gelen, tartışma konularından biri olan esnafa verilen krediler hakkında gazetemize açıklama yaptı.

Devletin kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri ayakta tutabilmek için esnafa faizsiz krediler verdeğini hatırlatan Kalkan, Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin kredi veren bir kurum olmadığına, kredi alacak esnafa kefillik yaparak yardımcı olan bir kurum olduğuna dikkat çekti.

Burdur esnafının kredileriden yeteriince yararlanmadığı şeklindeki eleştirileri cevaplayan Esnaf Odaları Birliği Başkanı Recep Kalkan; “Devletimiz yeni bir kredi sistemi ile esnafları destekleme kararı aldı. Bu süre içerisinde de kaybolmaya yüz tutmuş meslek esnaflarına 30 bin TL faizsiz destek kredisi ve ondan sonrada bu işi biraz daha geliştirerek kaybolmaya yüz tutumuş mesleklerin benzerleri de bu krediden yararlanabilir diye karar geldi. Ancak Burdur’da biz bu uygulamaya kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden başladık. Normal esnafa kredi veremezken bu kredi çıkınca diğer kredilerde de sıkışıklık oldu. Şu anda 100’ün üzerinde bize müracat eden esnaf var. Şunu üzerine basarak söylemek istiyorum Esnaf Kefalet Kooperatifi para veren kredi veren bir kuruluş değildir. İnsanlar bunu çok karıştırıyorlar. Bilmeden bu konuda konuşan çok insan var. Bir defa Esnaf Kefalet Kooparatifi adı üzerinde esnafa kefalet eden bir kuruluş. Biz esnafa burada kefalet ediyoruz, Halk Bankası kanalı ile paralar dağıtılıyor. Faizini de Halk Bankası alıyor. Bizim faizle işimiz yok. Bizim burada kefalet karşılığı aldığımız sadece masraf karşılığımız var. Buranın ayakta durması, personel maaşı ve giderlerimiz o masraf karşılığı ile idare ediliyor. Bunun dışında herhangi bir faiz veya ek gelirle Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin işi yoktur. Bunu herkes böyle bilsin. Herkes konuşuyor. Esnaf Kefalet Kooperatifi para vermiyor diye. Bu yalan. Biz buradan hiçbir esnafımızı geri döndürmedik. Bizden telefonla bilgi almak istiyorlar biz bilgiyi veriyoruz. ‘Kefil bulabilir misin?’ diyoruz, ‘bulamam’ diyor. ‘İpotek verebilir misin?’ diyoruz ‘veremem’ diyor. Peki; biz nasıl güvenip aracılık edeceğiz?” şeklinde konuştu.

Şahsıma yönelik yıpratma kampanyası

Krediler üzerinden şahsına yönelik bir yıpratma kampanyası başlatıldığını öne süren Kalkan, gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz’a yaptığı açıklamada; “bazıları bu tür iddialarla, bu Teşkilata, Recep Kalkan düşmalığı mı diyelim, bunları kendilerine göre malzeme zannederek kullanmaya kalkıyorlar. Biz burada bir görev yapıyoruz. Bizim işimiz esnafa hizmet etmek. Ama doğru dürüst çalışkan üreten insanlara burada kapımız her zaman açık. Bizim kapımız hiç kapanmaz. Ama bunu yanlış ve kasıtlı kullananlar Burdur’a kötülük yapıyorlar. Onlar sanıyor ki bize zarar verecekler, ama bize zarar veremezler. Biz çok şükür esnafa hizmet ediyoruz. En iyi şekilde bu Teşkilatın tabanından tavanına kadar görev aldım. Kimseyi kırmadan üzmeden hizmet ettim. Kendi işimi ihmal ettim ama esnafın işini ihmal etmedim. Dışarda konuşanlara hiçbir zaman fırsat vermedim.” ifadelerini kullandı.

2. kooperatif olmalı

Burdur’da kurulma aşamasında olan ikinci Esnaf Kefalet Kooperatifi hakkında da düşüncelerini dile getiren Kalkan; “Burdur’da bir tane daha Esnaf Kefalet Kooperatifi açılmasından yanayım. Bize gelen Hazine tarafından ayrılan para kadar, kurulacak olan öbür kooperatifi de para gönderilecektir. Dolayısı ile ne kadar para akışını fazla sağlarsak Burdur esnafı da o kadar faydalanacaktır. Ben hatta ikincinin yanına üçüncü de kurulsun isterim. 2. Kooperatif fikrini, girişimini biz her zaman destekleriz” diye konuştu.

Önceki gün Sanayi esnafına verilen kahvaltıda Oto Tamirciler Odası Başkanı Yücel Dilekçi’nin açıklamalarına, kredilere yönelik sözlerini de değerlendiren Kalkan, “her nedense istifa etti. Değişik bahanelerle bunu konuşuyor. Sanayi de esnaflarımıza kahvaltı vermiş. Bu konuda gerçekten iyi de yapmış.Biz aslında Ahilik haftası kutlamalarını Sanayimiz’de yapacaktık. Yılın Ahisi de Sanayi esnafımızdan Metin Güllüoğlu idi. Bu arkadaşımız Sanayi’de yapılmasını istemedi. Esnafa 30 bin lira kredinin Esnaf Odaları Birliği tarafından verilmediğinden bahsediyor. Ancak Esnaf Odaları Birliği kredi kuruluşu, kredi dağıtan bir kuruluş değil. Bunu 6 yılda öğrenmesi, bilmesi lazımdı” dedi.

Başkan Kalkan, yaklaşan Ramazan Ayı münasebetiyle bütün esnafların ve Burdur halkının Ramazan ayını kutlayarak hayırlara vesile olmasını diledi.

Filiz ERYILMAZ

 

Kodlama : SadeMedia Interactive