EkonomiManşetYENİ GÜN ANALİZ HABER: “Burdur’da turizmin gelişmesi için öncelikle; TURİZM ALT YAPISINA İHTİYACIMIZ VAR!”

4 sene ago

Burdur’un sahip olduğu güzelliklerden bahsedildiğinde, bu potansiyelin en iyi şekilde değerlendirilmesi, turizmin Burdur’da gelişmesi için turizm alt yapısının önemi, hayati rolü hep vurgulanır… Burdur’un başta doğal güzellikleri olmak üzere tarihi değerlerinin tanıtımında, turizme kanalize edilmesinde turizm alt yapısının (yol, konaklama tesisleri, restaurantlar, kafeler, dinlenme-rekreasyon alanları, tuvaletler vb.) bu önemi hep dile getirilmesine rağmen, maalesef ilimizde uygulamada sınıfta kalıyoruz!

Burdur’da pek çok güzelliğin, birikimlerin, bu değerlerin işlenmesi, insanlara hizmeti noktasında ilimizde aşılması gereken pek çok mesafe var… Burdur’un turizmde başarılı olabilmesi için öncelikle zihniyet devrimine ihtiyacı var… Hizmet sektörünün gelişebilmesi, sağlıklı bir turizm alt yapısının oluşturulması için öncelikle kafaların değişmesi, kamu ve özel sektörün bu değişime ayak uydurması gerekiyor.

Peki; neden bu haberde Burdur’da turizm alt yapısına işaret eden bir giriş yapma gereği duyduk? Son günlerde sıkça gündeme gelen, yıldızı parlayan yerlerden biri Salda Gölü. Burdur’un eşsiz harikalarından biri olan Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü, geride bıraktığımız Ramazan Bayramı ve uzun süren 9 günlük tatilde ilimizde en çok ilgi gören yerlerden biri oldu. Sıcak havalar ve bayram tatili Salda’yı daha da cazip hale getirdi. Buraya kadar her şey gayet güzel. Salda Gölü, o eşsiz güzelliğiyle, bünyesinde barındırdığı farklı aktivitelerle bu ilginin çok daha fazlasını hakediyor zaten…

SALDA GÖLÜ ORMAN PLAJI’NDA TUVALET EKSİKLİĞİ

Salda Gölü’nün en çok ilgi gören yerlerinin başında da Orman Plajı geliyor. Mükemmel Salda Gölü manzarası, eşsiz kumsalının yanı sıra yeşil ile mavinin buluştuğu bu alan en ideal piknik alanlarından biri…  Bayram tatilinde Salda Gölü’ne akın eden insanlar, Salda Gölü Tabiat Parkı’ndaki Orman Plajı’nı da, işte bu nedenlerden dolayı tercih ettiler. Özellikle komşu ilimiz Denizli’den de pek çok insanın geldiği Orman Plajı’nda, madalyonun dolu tarafı kadar, bardağın boş tarafına da dikkat çekmek gerek…

YENİ YAPILAN TUVALETLER BAYRAMDA KAPALIYDI

Bu kadar ziyaretçiyi çeken Salda Gölü Orman Plajı’nda tuvaletlerin kapalı olması, turizm alt yapısının ne kadar önemli olduğunu da gözler önüne serdi. Üstelik, Orman Plajı içersinde yeni tuvaletler yapılmış olmasına rağmen, bayramdaki yoğunluğun hiç dikkate alınmadan, bürokratik gerekçelerden dolayı (inşaatın teslim alınamaması) kapalı tutulması tepkilere neden oldu!

Halbuki; bayram öncesinde bu sorun halledilebilir, bayram tatilinde yoğunluğun artacağı da öngörülerek yeni tuvaletlerin hizmete sokulması bir şekilde sağlanabilirdi…

Orman Plajı sadece küçük bir örnek… Burdur’da turizm konusunda daha kat edilecek çok yol var… Kurumların, özel sektörün, yatırımcıların herkesin elini taşın altına sokması gerekiyor… Güzelliklere sahip olmak yetmiyor, insanları, konukları, ağırladığınızda ihtiyaçlarına cevap verecek hizmetler üretmeniz, beklentileri karşılamanız gerekiyor… Teknolojinin, iletişimin, ulaşım imkanlarının bu denli geliştiği günümüz dünyasının acımasız rekabet ortamında, turizm pazarında pek çok alternatif, durak var. Siz bu imkanları sağlamadığınız takdirde, Burdur’da turizm sadece lafta kalıyor!..

Bu noktada hepimize, Burdur’un tüm dinamiklerine büyük görevler düşüyor. Salda Gölü’nde Orman Plajı çok daha güzel bir hale getirilemez mi? Orman ve Su İşleri 6. Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Yeşilova Belediyesi ve özel sektör işbirliğiyle pek çok yenilikler hayata geçirilerek (modern soyunma kabinleri, dinlence alanları, yeni tesisler, lokantalar, kafeler, sportif tesisler vb) turizm pastasından aldığımız payı neden büyütmüyoruz? Salda’ya niçin hakettiği değeri vermiyoruz?

Kodlama : SadeMedia Interactive