Mart sonu, yerel seçim demek; 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin 3. yıl dönümü

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerin, bugün üçüncü yılını geride bırakıyoruz. Türkiye’de yerel seçimler beş yılda bir yapılıyor. Hatırlanacağı gibi; son yerel seçimler, mahalli idare seçimleri 31 Mart 2019’da yapılmış, büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri sandık’ta belirlenmişti…

Burdur Belediye Başkanlığı seçimleri

Yerel seçimler Burdur’da da her zaman büyük bir heyecana, rekabete sahne olmuştur. Mahalli seçimlerde özellikle de Burdur Belediye Başkanlığı seçimlerinin Burdur siyasetinde çok daha özel, ayrı bir yeri vardır…

1960 ve 70’li yıllarda Burdur şehir merkezinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ile Adalet Partisi (AP) arasındaki belediye başkanlığı yarışı, 1980’de 12 Eylül askeri darbesinden sonra 1984 yerel seçimleri bambaşka bir iklimde devam etti. Anavatan Partisi’nin (ANAP) tek başına iktidar gücü ve Turgut Özal faktörüne rağmen, Burdur Belediye Başkanlığı seçimini SODEP (Sosyal Demokrasi Partisi) adayı Eczacı merhum Nurhan Çiftçibaşı kazandı.

1989’da ise, yine ANAP ve DYP gücü karşısında, Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP) adayı Avukat merhum Armağan İlci, Burdur Belediye Başkanı oldu. İlci, 1994 yerel seçiminde de ikinci kez kazanarak, Burdur Belediye Başkanlığını sürdüren isim oldu. 1998 yılında elim bir kazada hayatını kaybeden Armağan İlci’nin bu acı kaybından beş ay sonra gerçekleşen 18 Nisan 1999 yerel seçiminde de Burdur’da sosyal demokratlar, belediye’yi kazanma başarısını sürdürdü. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) adayı elektrik mühendisi A. Nejdet İlgün, Burdur Belediye Başkanlığı seçimini kazandı.

Burdur şehir merkezinde belediye başkanlığında sosyal demokratların üstünlüğü, dört dönem, 20 yıl süren ‘yerel iktidarı’ 2004 yerel seçimlerinde son buldu. Burdur’da büyük bir rekabetin, kıran kırana bir yarışın yaşandığı 2004 yerel seçimleri çok farklı bir ortam, konjonktürde yapıldı.

2001 yılında kurulan, kurulduktan kısa bir süre sonra 2002 Kasım erken genel seçiminde tek başına iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) 2004 yerel seçiminde gücünü perçinleme hedefi taşıyordu… Burdur gibi, sağ partilerin ve iktidar partilerinin şehir merkezi belediye başkanlığı seçimini kazanamadığı illeri kazanmak, AK Parti’nin en öne çıkan hedefleri arasında yer alıyordu. AK Parti 2004 yerel seçimlerinde Burdur Belediye Başkanlığı için emekli eğitimci Sebahattin Akkaya’yı gösterirken, sağ kesimde geniş bir konsensüs ile CHP adayı mevcut bele- diye başkanı İlgün ile yarışa giriyordu… Nefes kesen, büyük bir rekabetin yaşandığı seçimi, çok az bir farkla AK Parti adayı Akkaya’nın kazanmasıyla, Burdur’da yeni bir dönem başladı. 2009 seçimlerinde de mevcut başkan Akkaya seçimi kazanan isim oldu. 2009 Burdur merkez yerel seçiminin  en çarpıcı gelişmesi ise; AK Parti adayı Akkaya başkanlık seçimini kazanırken, belediye meclisi’nde ise, çoğunluğu CHP elde etti.

2014 yerel seçimleri Burdur Belediye yarışı

Ve; geldik 30 Mart 2014’e…

Bundan 8 yıl önce yapılan yerel seçimler, Burdur Belediye Başkanlığı yarışı, aynı 2004 seçimi gibi büyük bir rekabete sahne oldu… CHP, 10 yıl içinde 2 kez kaybettiği Burdur Bele- diye Başkanlığı seçimini kazanma, ‘Burdur kalesini geri alma’ için yoğun bir çaba içerisinde iken, AK Parti ise;  Sebahattin Akkaya ile üçüncü kez seçimi kazanma hedefi taşıyordu…

CHP 2014 yerel seçimindeki büyük iddiasının yanı sıra belediye başkanını belirlemek için yaptığı ‘ön seçim’  mahalli seçim sürecine çok ayrı bir soluk katmış, yarışa farklı bir boyut kazandırmıştı… CHP’de 6 aday adayının yarıştığı ön seçimi, Burdur siyasetinin, CHP’nin genç yüzlerinden Eczacı Ali Orkun Ercengiz kazanarak, CHP’nin başkan adayı olmaya hak kazandı.

Ercengiz, gerek siyasete ilk girişi, gerek ön seçim kampanyası ve devamında da seçim çalışmalarında yüksek performansıyla, toplumun geniş kesimleriyle kurduğu ilişkilerle, diyaloglarla dikkat çeken isim oldu. “Burdur Belediyesi’ni

AK Parti’den geri alma motivasyonunun öncüsü, liderine dönüşen” Ercengiz, sandık’tan da çıkan isim oldu.

2014 yerel seçimleri öncesine damgasını vuran 17-25 Aralık olayları, sonrasında gelişen süreç de, AK Parti’yi bir hayli zorlarken, Burdur, yerel seçim kampanyasından en olumsuz etkilenen illerden biri oldu, Başkan Akkaya da, bu kez kaybeden isim oldu.

30 Mart 2014’te yapılan Burdur Belediye Başkanlığı seçiminde CHP başkan adayı Ercengiz, geçerli oyların % 44,6’sını, 20 bin 632 oy alırken, AK Parti adayı Sebahattin Akkaya’ya 4 bin 325 oy fark attı. AK Parti adayı Akkaya % 35,4 oy yüzdesi ile 16 bin 307 oy alırken, seçimin üçüncüsü MHP adayı Nadir Özcan da % 17 oy oranı ile 8 bin 082 oy almıştı…

CHP; Burdur merkezde yirmi yıllık yerel iktidarını (1984-2004) on yıl sonra 2014’te geri alırken, Burdur siyasetine de yeni bir yüzü, Ali Orkun Ercengiz’i kazandırdı. 2014 seçim sonuçlarından sonra en çok merak edilen husus; güçlü bir AK Parti iktidarı karşısında, Ercengiz ve ekibi Burdur Belediyesi’ni nasıl yönetecek? Halkın beklentilerine cevap verebilecek miydi? Verilen sözler, vaatleri yerine getirilebilecek miydi?

2014 sonrasındaki yerel gelişmelerin yanı sıra genel siyesi gelişmeler birbiri ardına yapılan seçimler, referandumlar ve sonrasında 2018 yılında Haziran genel seçimleri, oluşturulan ittifaklar ve Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle birlikte devreye giren Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi…

2019 yerel seçimi, ikinci Ercengiz dönemi

Tüm bu gelişmelerin hepsi, Başkan Ercengiz’in ilk görev dönemine denk gelen, başdöndürücü hızla  meydana gelen, iz bırakan siyasi gelişmelerdi… Burdur’daki yerel gelişmelerden çok genel gelişmelerin konjonktürü değiştirdiği bir ortamda, bundan üç yıl önce, son yerel seçimler yapıldı.

2014’e göre Burdur merkezde ‘roller değişmişti…’ Bu kez AK Parti kaybettiğini geri alma peşinde iken, CHP ise; Burdur Belediyesi’ni yeniden kazanma amacındaydı… AK Parti, yarışa bu kez genç bir aday, iş insanı Deniz Kurt ile girerken, CHP’de ise; bu kez aday adaylığı çekişmesi yaşanmamış, mevcut başkan Ercengiz bu kez ‘daha deneyimli bir aday’ olarak sandığa gidiyordu.

2014 şartlarına göre; değişen en önemli kompozisyon, İYİ Parti seçeneği oldu. MHP’deki kongre talepleri ve Cumhur İttfakı oluşumundan sonra Meral Akşener liderliğinde 25 Ekim 2017 tarihinde kurulan, ‘merkez partisi’ olma iddiası taşıyan, CHP ile birlikte Cumhur İttfakı karşısında Millet İttifakı’na öncülük eden İYİ Parti’nin, 2018 genel seçimlerinde oy oranının en yüksek olduğu birinci il Burdur oldu.  Burdur’da ciddi bir seçmen kitlesi yakalayan İYİ Parti’nin 2019 yerel seçimlerinde de kilit rol oynayacağı son yerel seçimler öncesinde en çok konuşulan, rağbet bulan yorumlardan biri oldu.

İYİ Parti’nin Burdur’da adaş çıkarmayarak, Millet İttifakı adına CHP adayı Ercengiz’i destekleme kararı alması, Burdur’da dengeleri belirleyen gelişmelerden biri oldu.

2018’den sonra ekonomide bozulan dengeler, şok kur artışları, Burdur’da 2019 yerel seçim kampanyasını etkileyen diğer faktörlerden biri oldu.

Ve; Ercengiz’in yine sahadaki yüksek performansı da sonuca etki eden en önemli tesirlerden biri oldu. 2014’e göre daha tecrübeli olmanın avantajlarının yanı sıra, Ercengiz; ‘Burdur siyasetinde genç, yeni bir yüz’e, etkili bir siyasi aktör olma portresini de’ ekledi. Gençler, kadınlar, yaşlılar, esnaflar, dezavantajlı gruplar, sahada insanlarla kurduğu yakın bağlar ve iletişim, toplumun geniş kesimlerine dokunması, merkeze yönelmesi, Başkan Ercengiz’in kampanyasında sahada, üstünlüğünü pekiştirmesini sağlarken, ‘psikolojik üstünlük’ seçim süreci boyunca,  sandığa giderken de hep Ercengiz’de oldu.

31 Mart 2019… Bugün, 2019 yerel seçimlerinin  üçüncü yıl dönümü. Başkan Ercengiz’in ikinci kez Burdur Belediye Başkanlığını kazandığı seçim. Üç yıl öncesine geri gittiğimizde, hatırlatacağımız bazı veriler, rakamlar şöyle;

“Burdur merkez belediye seçimi, 194 sandık’ta toplam kayıtlı seçmen sayısı: 58 bin 760, Kullanılan oy: 51 bin 329, Geçerli oy: 49 bin 898, Katılım: % 89 CHP – İYİ Parti adayı Ali Orkun Ercengiz % 53,1 oy oranı, 26 bin 551 aldığı oy, AK Parti – MHP adayı Deniz Kurt % 44 oy oranı, 21 bin 929 aldığı oy.

Burdur siyasetinin yeni isimlerinden Ali Orkun Ercengiz, ikinci kez Burdur Belediye Başkanlığı seçimini kazanıyordu…

Hem de oylarını 2014’e göre artırarak, % 44 olan oy oranını 9 puan daha artırarak, % 9 artışla % 53’e taşırken, 2014’teki toplam oyu 20 bin 632’yi de 26 bin 515’e taşıyor, en yakın rakibi Deniz Kurt’a 4 bin 586 oy fark atıyordu…

  İl Genel Meclisi sonuçları

2019 yerel seçimlerinde Burdur’da il genelinde 15 seçim çevresinde belediye başkanlığı seçimi yapıldı. (1 il merkezi, 10 ilçe merkezi, 4 belde) AK Parti 6, MHP 6, CHP 2, İYİ Parti 1 belediye başkanlığı kazanırken, il genel meclisi seçimlerinde iktidar par- tisi AK Parti’nin Burdur’daki üstünlüğü, birinciliği yine devam etti.

AK Parti il genel meclisi oylarında 72 bin 667 oy ve % 42,65 oy oranı ile il genelinde birinci parti oldu. Bucak ve Gölhisar’daki sonuçlar AK Parti’nin farkını artırırken, 2019 il genel meclisi seçiminde; CHP 38 bin 050 oy ile ikinci, İYİ Parti 29 bin 020 ile üçüncü, MHP 23 bin 508 oy ile dördüncü parti oldu.