YENİ GÜN, bugünkü 20 bin 393’ncü sayısıyla, 68’nci yayın yılına ‘merhaba’ diyor… 1 Eylül 1954’te Burdur’da yayımlanmaya başlayan, 1 Ocak 1978 tarihinden günümüze dek ‘Yeni Gün’ ismiyle yayın serüvenini sürdüren Yeni Gün, 68 yaşında… 68‘nci yayın yılına adım atmanın gururunu, sevincini, coşkusunu okurlarımızla, Burdur kamuoyu ile paylaşıyoruz…

68 yıl önce 1 Eylül 1954 tarihinde ilk kurucumuz Osman Şan ile Burdur’da günlük olarak yayımlanmaya başlayan ‘Yeni Turan’ daha sonrasında 43 senedir 1978 yılından bu yana ‘Yeni Gün’e dönüşen, Muharrem Tuncel’in liderliğinde devam eden bu kutlu yayın yolculuğumuz, gazete çıkarma sevdamız, 68’e dayandı. MERHABA 68.

Burdur’da Yeni Gün, Anadolu’da, yerel basının en köklü çınarlarından biri olma yolunda ilerliyor. Hep söylediğimiz gibi; köklü geçmişimizden, birikimden güç alarak, geleceğe uzanıyor, yarınlara umutla bakıyoruz… Her fırsatta vurguladığımız gibi; bu gazete Burdur’un, Burdur halkının, okurlarımızın, Burdur’daki dinamiklerin, bileşenlerin, Burdur’a ait değerlerin gazetesi…

Burdur’da bir yerel bir gazetenin bugünlere gelebilmesi, 68’nci yaşına ulaşması, Burdur’un kültür başarısıdır aynı zamanda… Kurucumuz, gazetemizin ebedi sahibi Muharrem Tuncel’in bizlere bıraktığı en büyük eserinin, kültür mirasının hiç değişmeyen önceliği hep hatırımızda; “Tuncel ailesi, Yeni Gün’ün sadece işletmeciliğini yapmakta, gazetenin asıl sahibi Burdur’dur, Burdur’da ne olup bittiğini merak edenlerdir, Burdur’a ilgi duyanlardır, Burdur’un dinamikleri, değerleridir..”

İşte; bu bilinçle yolumuza devam ediyoruz. Ana yayıncılık ruhumuz, temel yapı taşımız, yayın politikamızın eksenleri, bu anlayış’tan güç alıyor, şekilleniyor. Her kuruluş yıl dönümünde ısrarla vurguladığımız gibi; “daha iyi, daha güzel bir gazete çıkarmak” en öncelikli idealimiz… Kalite’yi, çıta’yı yükseltmek, hep üzerine koymak, içeriğimizi zenginleştirmek, niteliği artırmak, derinlik kazandırmak, hedeflerimiz olmaya devam ediyor.

İki gün önce siz okurlarımızın beğenisine sunduğumuz 2021 Zafer özel eki’nden belirtitğimiz gibi; daha iyi bir gazete olma yolunda arayışlarımız, çabalarımız 68. yıl da da bütün hızıyla sürecek.

“Tematik sayfalar, özel dosyalar, renkli baskı özel ek’ler, özel haberler” ve buna benzer yeniliklerimizle, atılımlarımızla, içeriğe zenginlik katarak, niteliği artırma gayretlerimizi sürdüreceğiz. Başta; salgın hastalık korona ile ilgili, aşılarla ilgili güncel gelişmeler olmak üzere, yine bir Yeni Gün farkı haline gelen çevre odaklı konular, ‘küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık, su krizi ve buna benzer konuları, tarihe damga vuran olayları, Burdur’daki öne çıkan yerel gelişmeleri, turizm ve tanıtım odaklı Burdur’un değerlerini öne çıkan haberleri işlemeye, kültür hizmeti sunmaya, 68. yaşımızda da devam edeceğiz. Kağıt baskının yanı sıra, çağın en gözde iletişim mecraları internet’te, sosyal medya’da var olmaya, internete uyum sağlamaya, Yeni Gün’ü dijital dünya ile entegre etme uğraşımız da, artarak devam ediyor. Evet; şartlar her geçen gün zorlaşıyor, ağırlaşıyor. En önemlisi, bu gazetenin her şeyi olan Muharrem Tuncel’den 10 Aralık 2017’den bu yana yoksunuz. 4 yıla yaklaşan bir süreçte, ‘büyük Usta’mız aramızda, başımızda olmasa da; O’nun ilkeleriyle, öğrettikleriyle, bize bıraktığı eşsiz birikim, kültür mirasıyla, zorlaşan koşulları aşmaya çalışıyoruz.

Yüksek kur fiyatları, artan girdi maliyetleri, resmi ilan gelirlerinde azalmalar, özel ilan, reklâm pastasında daralmalar gibi olumsuz şartları yaşarken, bir yandan da iletişim teknolojilerinin getirdiği yeniliklere, internet için de uğraş verirken, tüm bu yapısal sorunlarımıza korona salgın tehdidi de eklenmiş durumda. Kovid sürecinden en olumsuz etkilenen sektörlerin başında medya, yazılı basın gelse de; müca- delemize devam ediyoruz. Çünkü; biliyoruz ki, Osman Şan, daha sonra Muharrem Tuncel ve gazetemizde bugüne kadarki tüm çalışanlar, emek verenler daha zor şartları aşmayı başardılar, Yeni Gün gazetesini yaşattılar, bugünlere taşıdılar. Evet; sorunlarımız ağır, başta ekonomik meseleler olmak üzere yapısal sorunlarla boğuşuyoruz. Ama; bir yandan da gelecek için ümit doluyuz. Her yeni başlangıç bir ümit olduğuna göre; 68. yaşımıza adım atarken de yine umut doluyuz. Çünkü; bu zorlukların da üstesinden geleceğiz. Siz okurlarımızın ve Burdur kamuoyunun, destekleriyle, Yeni Gün yaşamaya, daha nice yayın yıl dönümlerini birlikte kutlamaya devam edeceğiz.