GündemManşetSağlıkSiyasetYENİ DEVLET HASTANESİ YAPIM İHALESİ İPTAL EDİLDİ

10 ay ago

Şehrimizde uzun bir süredir gündemde olan yeni Devlet Hastanesi konusu, şimdi de ihale iptal kararıyla birkaç gündür Burdur’da yerel gündemi meşgul ediyor.

Uzun yıllardır gündemde olan şehir merkezine; yeni, modern Hastane kompleksinde yer tartışmalarından sonra (mevcut Hastane alanı, Tefenni yolu yeni Adliye binasının yanıbaşındaki Belediye’ye ait arazi ve Bur-kent’te Milli Savunma Bakanlığı’na ait saha)  şimdi de yapım ihalesinde yaşanan pürüzler, süreci maalesef uzatıyor!..

Burdur kamuoyunun son yıllarda bir türlü bitmek bilmeyen tartışmalarından, polemiklerinden biri olan yeni Hastane yatırımı, şimdi de ihale mevzuatı engeline takıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlnıp yürürlüğe giren ‘Türkiye Yeni Bina Deprem Yönetmeliği’ sebebiyle yeni Devlet Hastanesi yapım ihalesinin yeni yönetmeliğe uygun olarak yeniden ihale edilecek.

21 Aralık 2018 tarihinde Sağlık Bakanlığı’nca yapım ihalesi gerçekleştirilen, ihaleyi kazanan Akay İnşaat firmasının 2019 Nisan ayı içersinde yer teslimi sürecinin ardından inşaat çalışmalarına başlaması bekleniyordu.

Toplam tutarı 200 milyon lirayı bulan, bu büyük ölçekli sağlık yatırımı için ilk aşamada 25 milyon TL ayrılmıştı. 185 milyon lira’ya işi üstlenen yüklenici firma 900 gün içersinde Hastane yapımını tamamlayacaktı…

Burdur; Nisan ayına yeni Hastane konusunda bu gelişmeler ve beklentilerle girerken, bir süre sonra ihale sürecinde yaşanan sorunlar ortaya çıktı. Kamu İhale Kurumu’na (KİK) yapılan başvuru sebebiyle, inşaat işine bir türlü başlanamadı. KİK’te sürecin nasıl şekilleneceği merak edilirken, önceki gün yeni Hastane yapım ihalesinin iptal edildiği öğrenildi.

İptal kararı yerel gündemde öne çıkan konu başlığı olurken, Hastane konusu AK Parti’li yöneticiler ile CHP’li yöneticiler arasında yine tartışmalara, karşılıklı açıklamalara neden oldu.

AK Partili Vekiller: “BURDUR DEVLET HASTANESİ YAPIMI, YENİLENEN DEPREM YÖNETMELİĞİ NEDENİYLE YENİDEN İHALESİ YAPILACAK”

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, ‘Türkiye Yeni Bina Deprem Yönetmeliği’ sebebiyle yeni devlet hastanesi yapım ihalesinin yeni çıkan yönetmeliğe uygun şekliyle yeniden ihale edileceğini bildirdi.

Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur yaptıkları ortak yazılı açıklamada; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren Türkiye Yeni Bina Deprem Yönetmeliği sebebiyle yeni Devlet Hastanesinin yapım ihalesinin yeni yönetmeliğe uygun olarak yeniden ihale edileceğini açıkladı.

Milletvekilleri Özçelik ve Uğur yaptıkları açıklamada, “Daha Önce İhalesi Yapılan Çalışmalara Başlanan ve Süreçte İtirazları İncelemeye Alan Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğünce Kurulan Komisyon Burdur Devlet Hastanesi yatırımıyla ilgili olarak çeşitli nedenlerden dolayı REVİZYONA gidilmiştir. İlk olarak, 2019 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 01.01.2019 tarihinde “TÜRKİYE YENİ BİNA DEPREM YÖNETMELİĞİ” yayımlanmıştır. Bu yönetmelik kriterlerine göre, kamu ve özel tüm yatırımların ruhsat aşamasında bahse konu yönetmeliğe uyma zorunluluğu getirilmiştir. Bu yönetmelik kapsamında, Burdur Devlet Hastanesi projesinin de REVİZE edilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır” ifadelerini kullandılar.

YATAK KAPASİTESİ 400’e ARTIRILDI

Sağlık Bakanlığının bölgedeki sağlık planlamasını yeniden değerlendirerek, daha önce 300 yatak kapasiteli olarak belirlenen Yeni Devlet Hastanesinin, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığına yapılan girişimler ile yeni ihalede 400 yatak kapasiteli olarak ihaleye çıkacağını da kaydeden Milletvekilleri Özçelik ve Uğur, “Öte yandan, Sağlık Bakanlığımız bölgedeki sağlık hizmet planlamasını yeniden değerlendirerek, yatırım kapasitesini 400 YATAKLI olarak yeniden belirlemiştir. Daha Önce 300 Yatakla Çıkılmıştı şimdi bu iptal edilip, Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı nezdinde gerekli girişimlerde bulunularak söz konusu sağlık yatırımı 400 YATAĞA çıkarılmıştır. Dolayısıyla Burdur Devlet Hastanemizin İhalesinin yeniden Yapılması, yönetmeliklerden doğan zaruriyetler, ilaveten kamu kaynaklarının verimli kullanılması, ihtiyaçların etkin ve zamanında karşılanması açısından mevcut ihalenin iptal edilerek PROJE KAPASİTESİ  400 YATAĞA GÖRE REVİZE edildikten sonra yeniden ihale edilmesi uygun olacağı Komisyonca değerlendirilmiştir. Gerekli çalışmaların tamamlanması akabinde 2019 yılı içinde yapım ihalesi gerçekleştirilecektir. Kamuoyuna saygı ve sevgilerle” açıklamalarında bulundular.

AK Parti İl Başkanı Mengi: “YENİ HASTANE İÇİN KARARLIYIZ, MUTLAKA YAPILACAK”

AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, yazılı basın açıklamasında bulundu. Başkan Mengi açıklamasında yeni Hastane yapımı hakkında net ifadelere yer vererek, Atatürk Mahallesi’nde yapılması planlanan Yeni Burdur Devlet Hastanesi’nin hangi koşullar olursa olsun yapılacağını ifade etti.

Başkan Mengi açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Her ne olursa olsun belediye engel olsada, ihale iptal olsada bizler AK Parti teşkilatları ve Vekillerimiz ile hastanemizin yapılmasında KARARLIYIZ, ŞEHRİMİZE modern bir hastane kazandırmak istiyoruz ve en yakın zamanda projelerini 2019 yeni deprem yönetmenliğe uygun ve 300 yerine 400 yatak sayısı olan (500 kapasiteli) hastanemizi ihaleye çıkarak Atatürk Mahallemize YAPACAĞIZ!!!

Şunları da hatırlatmak isterim;

1-2015 Yılında Altına İmza Attığın Hastane Protokolünden Niye Vazgeçtin.?

2-O dönem 300 Yataklı İhalesi Yapıldı Kalkınma Bakanlığından 300 Yataklı Onay Çıktı

3-300 Yataklı İken 475 Yatak Kapasiteli Olarak Projesi Yapıldı

4-İhaleyi Alan Firmaya 2. sıradaki Firma Mahkemeye Taşıdı

5-Hastanenin Şimdi Burkentte Yapılacağı Alan 86 Dönüm

6-Yeni Yapılacak İhale 400 Yataklı Çıkacak ve Yatak Kapasitesi 500 Kapasiteli Olacak

7-Burkentte Hastane Yapılacak Alanın Göle Doğru Milli Savunma Bakanlığına Ait Alana Millet Bahçesi Yapılması Görüşmelerinde Bulunuldu ve Millet Bahçesi ile iç içe doğa harikası bir mekan olacak

Kısacası; Kimse yapılmıyor diye GÖBEK ATMASIN ve sevinmesin! Nasıl AK Parti hükümetimizin bütün projeleri başladı ve devam ediyorsa şehrimizin en büyük projelerinden biri daha olan YENİ HASTANEMİZDE YAPILACAK ve BİTECEK inşallah…

Onlar Konuşur AK PARTİ yapar…”

Burdur Belediye Başkanı Ercengiz: “İPTAL KARARI BİR FIRSAT!”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada; yapım ihalesi iptal edilen Hastane hakkında açıklamada bulundu.

Başkan Ercengiz sosyal medya paylaşımında, “Daha dün müflis siyasi birşeyler söylemiş. Seçim dönemindeki tabelayı nereye koydunuz şimdi? Halkı kandırdığınız için özür dilemeniz gerekmez mi? Bu bir fırsat; meclisi yok sayıp kendi başınıza verdiğiniz bu karar için “iptal” belki de bir şans  475 yazarken düşünmediniz mi ?” ifadelerine yer verdi.

CHP Milletvekili Göker ve İl Başkanı Akbulut’tan ilk değerlendirmeler:

Ayrıca CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker ve İl Başkanı İzzet Akbulut’da sosyal medya hesaplarından Hastane ihalesinin iptali hakkında yorumlarda bulundular.

Milletvekili Dr. Mehmet Göker, “Cezaevi yapım ihalesini eksiksiz yapanlar hastane ihalesini hatalı yapmış. Üstelik ihale tamamlandıktan sonra.. Soralım o zaman 2018 de ihalesi yapılıp 2019 da tabelasını seçim öncesi asarken, bunu nasıl olurda bilmezsiniz? 28.03.2019 tarihli açıklamada yapılacak hastanenin 475 yataklı olacağı müjdesini neye dayanarak verdiniz?” ifadelerine yer verdi.

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, “Yeri Burdur kamuoyunda çok tartışılan Hastanenin yapım ihalesinin iptali gerçekleşti.Yerel seçim öncesi müjdeler verilerek levhası dikilen hastane inşaatı, yatak sayısı hatalı yazıldığı  gerekçesi ile iptal edilmesi Burdurumuz için alelacele müjdelenip gerçekleşmeyen iktidar vaatlerinin sıralamasında yerini almış oldu. Her şeye rağmen bu iptalin Burdurumuz için bir fırsata çevirilerek Burdur ihtiyaçları doğrultusunda, Burdur daki tüm yönetim birimlerinin görüşü alınarak ben yaptım oldu mantığıyla değil ortak akıl doğrultusunda bir Hastane yapımının gerçekleştirilmesini temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Kodlama : SadeMedia Interactive