GündemManşetSağlıkCHP Burdur Milletvekili Göker: “Yeni Devlet Hastanesi inşaatına neden başlanmıyor?”

5 ay ago

Şehrimizde uzun bir süre yer tartışması yapılan, yeni Devlet Hastanesi’nin şimdi de inşaat süreci, yerel gündemde merak konusu!

Burdur gündeminde son on yıldır güncelliğini koruyan, artık büyük bir ihtiyaç haline gelen yeni, modern Hastane kompleksinin Bur-kent mevkiindeki Milli Savunma Bakanlığı’na ait araziye yapılması kararlaştırılmış, proje çalışmalarının ve yapım ihale aşamalarının ardından geçtiğimiz aylarda inşaat sürecine geçilmişti…

İhalesinin yapılması, yüklenici firmaya yer tesliminin gerçekleşmesine rağmen bir türlü yeni Hastane inşaatına başlanamayışı, Hastane tartışmalarını yeniden alevlendirdi!.. İhalede ikinci gelen firmanın Kamu İhale Kurumuna (KİK) yaptığı itiraz nedeniyle, ihaleyi kazanan firmanın inşaata başlanamadığı konuşulurken, CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker de dün yaptığı yazılı açıklama ile, yeni Devlet Hastanesi’ndeki  inşaat sorununu yerel gündeme taşıdı.

Göker açıklamasında; “ihalesi aylar öncesinde yapılan, Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılan ve seçimlerden önce yapımına hemen başlanacağı belirtilen hastane inşaatına hala başlanmamış olması ve ne zaman başlanacağının bilmemesi Burdur halkı tarafından da merak edilmekte.Öte yandan, ihaleyi alan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı’nın ‘900 günden önce hizmete açacağız’ dediği hastane inşaatında yerel seçimlerin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen çivi dahi çakılmaması da herkesin kafasında soru işareti oluşmasına neden olmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

CHP Burdur Milletvekili Göker‘in konu hakkındaki açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere uzun zamandır yapımı merakla beklenen Burdur Devlet Hastanesi’nin yapım ihalesi 21 Aralık 2018 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu ihaleye Türkiye’den çeşitli firmalar katılmış ve bu firmalardan Akay İnşaat ihaleyi kazanmıştır.

Yapılacak olan Hastanenin 475 yatak kapasiteli, 120 tane tek yataklı, 10 tane süit, 80 tane 2 kişilik tuvaletli, banyolu ve televizyonlu odalara sahip, 14 ameliyathane, 115 poliklinik, 256 kapalı, 495 açık otopark kapasiteli olacağı haberleri tüm Burdur basınında yer almıştır.

31 Mart Yerel seçimlerinden yalnızca birkaç gün önce yapımına hemen başlanacağı söylenen hastane inşaatına hala başlanmamış olması Burdur kamuoyunda da merak konusu olmaktadır.

Yeni Hastane projesinin toplam tutarının 230 Milyon 040 Bin lira olduğu ve 19 Şubat 2019 tarihli resmi gazete de yayınlanan Sağlık Bakanlığı yatırımları kapsamında Burdur Devlet Hastanesi için ilk ödenek olarak 25 Milyon lira ayrıldığı da tüm kamuoyunun malumudur.

İhalesi aylar öncesinde yapılan, Sağlık Bakanlığı bütçesinden ödenek ayrılan ve seçimlerden önce yapımına hemen başlanacağı belirtilen hastane inşaatına hala başlanmamış olması ve ne zaman başlanacağının bilmemesi Burdur halkı tarafından da merak edilmektedir.

Öte yandan, ihaleyi alan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı’nın “900 günden önce hizmete açacağız” dediği hastane inşaatında yerel seçimlerin üzerinden 90 gün geçmesine rağmen çivi dahi çakılmaması da herkesin kafasında soru işareti oluşmasına neden olmaktadır.

Bu koşullar altında Burdur Devlet Hastanesi’nin akıbeti hakkında yetkililerden bilgi almak Burdur’da yaşayan tüm halkımızın beklentisidir.”

Kodlama : SadeMedia Interactive