EkonomiManşetYeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Tuncay Yiğit: “Esnaf kredileri iyi bir fırsat”

2 sene ago

S.S Yeni Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ile Manavlar Odası Başkanı Tuncay Yiğit, Oda ve Kooperatif çalışmalarını gazetemize anlattı.

Yiğit son günlerdeki ekonomideki gelişmeleri, yaşanan fiyat artışlarının esnaflar üzerindeki etkilerini değerlendirdi.

Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a konuşan Tuncay Yiğit’in açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

“Meyve ve sebzelerdeki fiyat yüksekliği yaz dönemi başlarından beri devam ediyor. Bunun sebebi ise meyvelerin ve sebzelerin olgunlaşmaya başladı dönem şiddetli yağmur ve dolu yağışı oldu. Bu da sebze ve meyvelere hasar verdi. Meyve ve sebzelerde hasar gördüğü için verim az oldu. Buna bağlı olarak ta fiyat yükseldi. Çünkü üretici meyve sebze yetiştiriciliğinde aldığı gübreden, tohuma ve mazotuna kadar her şeyi pahalıya alıyor. Üretim az olunca yüksek fiyattan satmazsa ürününü zarar edecek. Mecburen sattığı ürünün üzerine masraflarını ekleyince ürün fiyatı artıyor.

Özellikle bu sene domates fiyatları düşmedi. Domates dolu ve yağıştan zarar gördüğü gibi birde domates kelebeği hastalığına yakalandı. Dikkat ettiyseniz pazarda bile çok fazla domates yoğunluğu yok. Tabi fiyat artışları biz manavları da etkiliyor. Geçtiğimiz yıllarda kilolarca sattığımız ürünler bu sene çok fazla satılmıyor. İnsanlar birkaç kg almakla yetiniyor.

Şunu da belirteyim Burdur halkı olarak pazardan yana çok şanslıyız. Antalya, Muğla, Aydın illerine çok yakın olmamız ve Burdurlu yerli üreticilerimizin çok fazla olması pazarımızda her an sebze ve meyvenin en tazesini bulmamızı sağlıyor. Fiyat olarak ta büyük şehirlere oranla daha uygun fiyata alışveriş yapabiliyoruz. Çok güzel bir pazarımız var. Yaz-kış her sebze ve meyveyi bulma imkânımız var. Bunun da kıymetini bilmemiz lazım diye düşünüyorum.

Bu arada Devletimizin esnaflarımıza bizim aracılığımız ile verdiği kredi imkanları da çok güzel. Şu an esnaf kredisi faizi bankaların verdiği kredilerin faiz oranının yarısı bile değil. Özellikle küçük esnaf için çok avantajlı bir kredi türü. Yeni iş yeri açacak, iş yerine ürün alacak olan, maddi açıdan darda olup iş yerini kapatma derecesine gelen esnaflarımız için can suyu olan bir kredi. Şu an Ülke ekonomisi açısından çok büyük miktarlarda para gelmiyor ama gelen paraları da kredi müracaatında bulunan esnaflarımıza hemen kullandırıyoruz. Bu paralar Devlet hazinesinden geliyor. Şuana kadar esnaflara trilyonlarca kredi kullandırıldı. Umut ediyoruz ki en kısa zamanda ülke ekonomimiz düzelir ve kredi talebinde bulunan tüm esnaf arkadaşlarımıza kredi kullandırabiliriz.

Bizim Manav esnafı olarak Burdur’da en büyük sıkıntılarımızdan bir tanesi marketlerdeki sebze ve meyve reyonları. İnsanlar market alışverişine gittiklerinde marketlerin sebze ve meyve reyonundan da alışveriş yapıyor. Çok güzel bir pazarımız, taze meyve ve sebze satan birçok manav esnafımız varken niye marketlerden günü geçmiş sebze ve meyveleri tercih ediyorlar anlamıyorum. Birde marketlerde sebze ve meyve ucuz diyorlar. Aslında marketlerdeki ürünler bizim sattıklarımızdan daha pahalı sadece sebzelerin günü geçip bozulmaya başlayacaklarını anlayınca fiyat düşürüyorlar.

Zaten ertesi gün bozulup çöpe gidiyor, Bunun neresi karlı ve ucuz oluyor anlamıyorum. Marketlerdeki sebze ve meyve reyonlarının kalkması ve herkesin yerli esnaftan alışveriş yapması en büyük isteğimiz. İlimiz kalkınsın diyoruz ama yerli esnafımıza destek olmuyoruz. Birçok esnafımız bu yüzden iş yerini kapatıyor. Etrafınıza şöyle bir bakın. Bizim çocukluğumuzdaki veresiye defteri tutan, paran yoksa sonra verirsin diyen bakkal esnafı kaldımı? Birçok üreticimiz var.

Burdur’un çevresi hep üretici köy halkıyla dolu. Neden onların ürettikleri organik sebze ve meyveler tüketilip onlara destek olunmuyor. Herkeste bir market aşkı. Ne ceplerini, ne kendi ve çocuklarının sağlığını nede belki çok yakın arkadaşı, akrabası olan esnafı düşünüyorlar. Biz bunlar için çaba sarf ediyoruz. Ama bizden çok bize destek olacak yine tüketicidir. Bu şehri kalkındırmak istiyorsak, küçük esnafa hepimiz destek olmalıyız. Kazandığımızı yine Burdur’da harcayarak bir başka esnafın kazanmasına vesile olmalıyız.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive