EkonomiGündemManşetYem desteğiyle ilgili Kamil Özcan’dan açıklama: “EN AZ ÜÇ DEFA ÖDENSİN”

4 hafta ago

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Burdur Yetiştiriciler Birliği Başkanı Kamil Özcan, üreticiye verilecek yem desteğinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ederek, yem desteğinin tek sefer değil kriz sürecinde en az üç kez ödenmesini beklediklerini kaydetti.

Uzun bir süredir yaptığı açıklamalarda üreticinin, çiftçinin girdi maliyetlerinde özellikle de yem fiyatlarında yaşadığı sorunlara dikkat çeken, yem/süt paritesinin önemini her fırsatta vurgulayan Kamil Özcan, uygulanacak olan yem desteğinin bir kere değil şu sıkıntılı süreçte en az üç kez ödenmesi gerektiğini dile getiriyor.

Artan yem fiyatlarına karşılık üreticiyi biraz olsun korumak için getirilen yem desteği, üreticide büyük heyecan uyandırdı. Bakan Pakdemirli’nin, geçtiğimiz gün katıldığı bir televizyon programında ilk kez duyurduğu yem desteğiyle ilgili olarak bugün de bir açıklama yaptı. Pakdemirli, “Yetiştiricilerimize hayvan başı 65 lira olmak üzere, toplam 100 milyon liralık yem desteği vereceğiz. Hayırlı olsun” dedi. Yem desteğiyle ilgili çalışmalar daha tamamlanmazken, uygulamanın nasıl olacağı, yem desteğinin tek sefer mi verileceği, çiftlikteki hangi hayvanlar için destek alınacağı gibi detaylar merakla bekleniyor.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, yem desteğinden dolayı Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ederek, üreticinin uygulamadan beklentilerine yönelik Tarımdan Haber’e önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, artan yem fiytalarına karşılık Tarım ve Orman Bakanlığının üreticiye cansuyu olması açısından aldığı yem desteği kararının yerinde bir uygulama olduğunu belirterek, üreticiler adına Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye teşekkür etti. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak, Nisan ayında çuval başına 20 lira yem desteği talebinde bulunduklarını hatırlatan Özcan, “Yem fiyatlarının arttığı ancak süt fiyatlarının değişik sebeplerle artamadığı bu dönemde yem desteği kararını olumlu buluyor ve destekliyoruz. Bizler de çuval başına veya hayvan başına yem desteği olsun diye geçmişte önermiştik” dedi.

YEM DESTEĞİ TEK SEFERLİK OLMASIN KRİZ SÜRECİNDE EN AZ ÜÇ KEZ TEKRAR EDİLSİNTarım ve Orman Bakanlığı tarafından açıklanan yem desteğiyle ilgili olarak Tarımdan Haber’e değerlendirmelerde bulunan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, destek kararını yerinde bulunduklarını ancak yapılacak bu yem desteğinin tek seferde değil kriz sürecinde en az üç kez ödenmesini beklediklerini dile getirdi. “Düşünülen yem desteğinin tek seferlik olmaması ve krizin devam ettiği bu süreçte hiç olmazsa üç kez tekrarlanarak ödenmesini bekliyoruz” diye konuşan Özcan, ayrıca kapsama dahil işletme büyüklüğünde sınır konulmamasını, illa sınır getirilecekse de hiç olmazsa 50 başa kadar olan işletmelerin kapsama alınmasını beklediklerini vurguladı.

DESTEKLER BU YILA ÖZEL İKİ KATI KADAR AÇIKLANMALI 

Koronavirüsten dolayı ülke olarak zor bir süreçten geçildiğini belirten Özcan, bu dönemde üreticilere yönelik farklı destekleme modellerinin hayata geçirilmesinin önemine işaret etti. Özcan, şunları kaydetti: “Süt desteklemesinde aylık ödemeye geçilmesini ve litre başına bu dönem için 0,50 TL destekleme ödenmesini devletimizden bekliyoruz. Ayrıca 2020 yılı hayvancılık desteklerinin bir an önce açıklanmasını ve açıklanacak bu desteklerin bu yıla özel olarak geçen yılın iki katı olarak açıklanmasını (bir corona tazminatı gibi uygulanmasını) bekliyoruz. Üreticilerimizden ihtiyaç sahibi olablara bu yıl ödenecek desteklemelerden mahsup edilmek üzere avans şeklinde ödeme yapılmasını da bekliyoruz”

Özcan, bu taleplerinin dışında 18 maddelik taleplerini Tarım ve Orman Bakanlıına ilettiklerini de sözlerine ekledi.

Kodlama : SadeMedia Interactive