Ak Parti Burdur Milletvekilli TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ve Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan Yeşilay Danışmanlık Merkezi”ni ziyaret ettiler.

Ak Parti Burdur Milletvekilli TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik, AK Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi ve Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan Yeşilay Danışmanlık Merkezi’, girişimleri sonucu hizmet vermeye başlayan YEDAM’a ziyarette bulundular. Ziyarette Milletvekilleri Özçelik ile İl Başkanı Volkan Mengi ve Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, Yeşilay Danışmanlık Merkezinin çalışmaları ile ilgili bilgi alarak, çalışmalarında her zaman destekçi olacaklarını belirttiler.

YEŞİLAY DANIŞMANLIK MERKEZİ (YEDAM)

Burdur YEDAM, 1 Klinik Psikolog, 1 Psikolog, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı, 1 Halkla İlişkiler Uzmanı olmak üzere toplam 6 personelle hizmet verdiğini belirten TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik yaptığı açıklamada, Tütün, alkol, madde, internet ve kumar oynama ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolojik ve sosyal destek sağlanarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı olunduğunu, Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek verilerek bozulan yaşam düzenlerinin onarılmasını ve ilişkilerinin sağlıklı devam etmesinin desteklendiğini söyledi.

Milletvekili Bayram Özçelik, Başkan Volkan Mengi ve Başkan Hüseyin Okan yaptıkları açıklamada,  “Tütün bağımlılığı ile mücadele yöntemlerini öğrenmek istiyorsanız,  Alkol kullanımınız fazlaysa, Madde bağımlılığı tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız,  Yoğun internet kullanımına bağlı yaşamınızda sorunlar varsa,  Kumar bağımlılığı ile nasıl mücadele edeceğinize dair bilgi almak istiyorsanız, Yeşilay Danışmanlık Merkezi’ne gelerek hizmetlerden yararlanabilir. Eğer aile üyelerinizden biri bunları yaşıyor ama danışmanlık için gelmiyorsa, bilgi ve danışmanlık almak için Danışma Hattımız (115)’dan randevu alarak YEDAM’dan hizmet alabilirsiniz.” dediler.

YEDAM’da neler yapıldığı hakkında da bilgi veren Milletvekili Özçelik, Başkan Mengi ve Başkan Okan, Bağımlılık konusunda ÜCRETSİZ ve AYAKTAN danışmanlık hizmeti veriyor.  Tütün-alkol-madde- internet kullanan, kumar bağımlılığı olan kişinin bağımlılık düzeyini saptırıyor. Tütün-alkol-madde kullanımını, kumar oynama davranışını bırakması konusunda yardımcı oluyor. Tekrar tütün-alkol-madde kullanmaya, kumar oynamamaya başlamamak için yöntemler öğretiyor.  Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrolsüzlüğü, kaygı vb.) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriyor.  Nasıl davranmaları konusunda aileleri bilgilendiriyor ve  Danışanları evlerinde ziyaret edip, gidişatı takip ediyor. Ayrıca bunları başarmak için;  Bireysel görüşmeler ve grup çalışmaları yapıyoruz.  Ailelerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz.  Sosyal destek sağlıyoruz.  Değişim demek yeni alışkanlıklar, yeni bir çevre, yeni bir hayat demektir. Danışanlarımızın sağlık güvencesi, işsizlik, boş zaman değerlendirmesi gibi sorunlarının giderilmesinde diğer kurumlarla iş birliği içinde çalışıyoruz.  YEDAM Atölye’de danışanlarımızın sosyal yaşama uyumunu artırmak amaçlı meslek edindirme kursları veriyoruz.  İyileşmenin kalıcı olması ve hayata uyumun sağlanabilmesi için YEDAM Atölye’de uzun süreli aktivitelerimizi sunuyoruz.” sözlerini kullandılar.