GündemManşetYAZILI BASIN ‘KUR’ KISKACINDA

2 sene ago

Türkiye’de yazılı basın ve kültür sanat dünyası kur kriziyle birlikte bir süredir büyük bir sıkıntı yaşıyor.

Gazete ve kitap kağıdının neredeyse tamamını ithal eden Türkiye’de yayıncılar kur krizi nedeniyle ayakta kalma savaşı veriyor.

Artan dolar kurundan en çok etkilenen sektörlerin başında basın dünyası geliyor. Gazeteler ve yayın- evleri kitapları basmak için artan kağıt maliyeti nedeniyle baskı yapamıyor.

Geride bıraktığımız bayram tatili boyunca, gazetelerin ve kitap basan yayınevlerinin yaşadıkları kağıt sıkıntısı, artan kağıt giderleri, en çok konuşulan konu başlıklarından biri oldu.

Yaygın dağıtım ağı olan gazetelerden biri olan Aydınlık Gazetesi, bayramda üç gün boyuca çıkmama kararı alırken, yaptığı yayınlarla dolardaki artıştan dolayı yaşanan kağıt sorununa dikkat çekti.

Aydınlık Gazetesi basın sektörünün kağıt problemini, yazılı basının kur sorununu bayram sonrası yayınlarında da sürdürüyor.

Aydınlık Gazetesi, 28 Ağustos 2018 Pazartesi sayısının manşet haberini; “YEREL GAZETELERDE KAĞIT İSYANI” başlığıyla okurlarıyla paylaştı.

Kağıtta dışa bağımlılık ve döviz kuru baskı- sının yazılı basında en çok yerel gazeteleri olumsuz etkilediğine yer verilen kapsamlı haberde, Anadolu’da pek çok gazetenin kapanma noktasına geldiği belirtildi. Ercan Küçük imzalı haberde; yerel basın temsilcileri, basın ör- gütleri yöneticileri ile yapılan değerlerdirmelere de yer verildi.

“Anadolu basını, iflasın eşiğinde” üst başlığıyla verilen haberde; “Dolar operasyonundan en çok etkilenen sektörlerden biri olan yazılı basın içinde yerel yayın yapan gazeteler kapıya kilit vurma noktasına geldi. Ayakta kalmaya çalışan Anadolu basını temsilcileri devletin özel destek paketi çıkarması gerektiği görüşünde… Kağıt temininde tamamen dışa bağımlı olan Türkiye’de yazılı basın can çekişiyor. Satış geliri dışında başka bir geliri olmayan gazeteler artan maliyetlerle baş edemiyor. Bu durum en çok yerel basını etkiledi.” tespitleri yer alıyor.

YERLİ ÜRETİM ÖNERİSİ

Kağıt’ta dışa bağımlılık’tan kurtulabilmek için en çok rağbet gören öneri, yerli üretim ve özel destek önerileri… Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı TGC) Turgay Olcayto, “bizim önereceğimiz çözüm, yeniden SEKA gibi milli bir kurumun devreye girmesi. Gazete kağıdının Türkiye’de üretiminin sağlanarak gazetelere dağıtılabilmesi” derken Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı Gökhan Durmuş da “Türkiye yeniden kağıdını kendisi üretir hale gelmelidir. Sendika olarak biz de bu konuda girişimlerde bulunuyoruz” açıklamasında bulundu.

Kodlama : SadeMedia Interactive