GenelYaya Butonu’nun NE İŞE YARADIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ?

5 sene ago

Burdur’da yaya butonu var ama kullanan az. Burdur Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yaptırılan yaya butonu, yayaların sinyalize kavşaklarda güvenli bir şekilde karşıdan karşıya geçmelerini sağlıyor. Ancak, halen butonu fark etmeyen yayalar var.

Önceki gün araçlar seyir halindeyken 6 vatandaşa yaya butonunu kullanıp kullanmadıklarını ve sorduk ve ilginç yanıtlar aldık. Yaya butonunun sadece engelliler için yapıldığını düşünen vatandaşlar da var, butonu fark ettiğini söyleyip, bilerek kullanmadığını söyleyenler de.

HATA BİZİM, ALIŞMAMIŞIZ!

Görüştüğümüz vatandaşlardan Mustafa Ünal, yaya butonunun kullanılmaması konusunda kendisine, yani vatandaşa buluyor kabahati… Butonun ne işe yaradığını bildiğini söyleyen Mustafa Ünal: “Butonun ne işe yaradığını biliyorum. Butona basıyorsunuz, araçlar duruyor, siz karşıya geçiyorsunuz. Ama çok kullanılmıyor. Yapanlardan Allah razı olsun ama butonu kullanmamak bizim hatamız. Vatandaş olarak hata bizim. Alışmamışız” dedi.

KULLANMIYORUM

Onur Akın da butonun ne işe yaradığını bilip kullanmayanlardan. Ancak, Onur Akın, görüşlerini sormamızın ardından, bundan sonra butonu kullanacağını dile getirdi.

SADECE YAŞLILAR İÇİN!

Serhan Demirel ise, butonun sadece Salı günleri yaşlıların karşıdan karşıya daha rahat kullanmaları için yapıldığını düşünüyor. İşte Demirel’in, ‘bu butonunun ne işe yaradığını biliyor musunuz?’ sorumuza yanıtı: “Butonun ne işe yaradığını biliyorum. Genelde Salı günleri yaşlıların geçmesi için kullanılıyor! Ben de butonu kullanıyorum. Ama genelde vatandaşların butonu kullanmadığını fark ettim.”

Kemal Kayacan da butonun ne işe yaradığını bilenlerden ancak O da yaya butonunun vatandaşlar tarafından yeterince kullanılmadığını gözlemlemiş.

BASIYORUZ, ARAÇLAR DURMUYOR!

Ramazan Kayacan ise butona basmasına rağmen araçların durmadığından şikayetçi. Sürücülerin de yaya butonunun ne işe yaradığını bilmediklerine dikkat çeken Kayacan, “Biz butona basıyoruz ama araçlar durmuyor. Yayaların çoğu da butonun ne işe yaradığını bilmiyor. Bizim gibi bilenlerin sayısı çok az.” diye konuştu.

Turan Arı da butonun ne işe yaradığını bilmeyenlerden. Daha önce butonu hiç kullanmadığını söyleyen Turan Arı, “Burada buton olduğunu bilmiyordum. Köyde yaşıyorum, bu yolu daha önce Burdur’a geldiğimde kullandım ama butonu hiç fark etmedim” diye konuştu.

Aslında, yaya butonunu ile ilgili görüş beyan eden vatandaşların söylediklerini hemen hepsi gerçeği yansıtıyor. Yaya butonu bütün vatandaşlar için kullanıma açık olsa da, engellilerin, yaşlıların, kucağında ya da bebek arabasında çocuğu olan kadınların işine daha çok yarıyor. Vatandaşların haklı olduğu bir nokta da aslında yaya butonu çok görünür bir yerde ve şekilde olmasına rağmen, kendilerinin bu butonun ne işe yaradığını hiç merak etmemeleri…

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive