ManşetYavru köpek, 12 saatlik çalışmayla kurtarıldı

2 sene ago

Burdur’da sondaj kuyusuna düşen iki aylık yavru köpek AFAD ve İtfaiye ekiplerinin 12 saatlik çalışması ile kurtarıldı. Perşembe akşamı başlayan, Cuma günü ğleden sonraya kadar devam eden köpeği kurtarma çalışmaları, medyada geniş yer buldu. Dün Ajanslar, pek çok gazete, internet siteleri Burdur’daki köpeğin kurtarılma hikayesine, ekiplerin yoğun gayretine yer verdiler.

Fevzi Çakmak Mahallesi 23022 Sokağın alt tarafındaki tarlada geçtiğimiz Perşembe günü akşam saatlerinde köpreğini gezdirmekte olan 57 yaşındaki Ahmet Potak duyunca sondaj kuyusundaki yavru köpeğin sesini duydu ve İtfaiye’ye durumu bildirdi.

Burdur Belediyesi İtfaiye ekipleri ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekipleri yavru köpeği kurtarmak için çalışma başlattı. Ekipler Perşembe akşamı 20.30’dan gece 02.00’a kadar iş makinaları ile köpeğin düştüğü 9 metrelik bölüme ulaşmak için sondaj kuyusunun yanında büyük iş makinaları ile hafriyat çalışması yaptı. İtfaiye Müdürlüğü’nün köpek yakalama aparatına ek yapan ekipler aparatı AFAD’ın termal kamerası yardımıyla kuyunun içerisine salarak yavru köpeği yakalamaya çalıştı.

Bu çalışmadan sonuç alamayan ekipler gece 02.00’da çalışmayı sonlandırarak, Cuma sabahı 09.00’da yeniden çalışmaya başladı. İtfaiye ekiplerine Burdur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri de ekipman desteği verdi. Ekipler 30 cm çapındaki sondaj kuyusuna kafa üstü düşen ve sadece arka ayakları ile kuyuda olduğu görülen yavru köpeği çıkarabilmek için uzun süre uğraştı. Köpek saat 14.30 sıralarında 12 metrelik aparatın içindeki çelik tele ayağından yakalanıp tutularak yukarı çekildi.

‘Çukur’ adını verdikleri yavru köpeği çıkaran ekipler annesinin yanına bıraktı. Yavru köpek annesini emdikten sonra kardeşleri ile buluştu. Burdur Belediyesi İtfaiye Ekipleri yavru köpeği bir süre sonra İtfaiye Müdürlüğü’ne götürüp bakımını üstlenecekler.

Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say köpeğin kurtarılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Kurtarma süresince ekiplerin başında olan Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Ali Say;“Mahalle sakinlerimizden birinin dikkatini çekmiş anne köpeğin davranışları. Köpeğin beş tane yavrusu var. Mahalle sakinleri tarafından bakılıyor. Duyarlı sakinimiz köpeği takip ediyor ve yavrulardan birinin kuyuya düştüğünü anlıyor. Bana bildirdi. Birlikte gidip baktık ve kuyu hem derin hem de 20 cm genişliğinde boru ile kaplı idi. Bizim onu yardım almadan çıkarmamızın imkânı yoktu. Burdur Belediyesi İtfaiye ekiplerine, Fen İşleri Müdürlüğüne, Veterinerlik Hizmetlerine ve AFAD Müdürlüğüne durumu bildirdim. Akşam saat 9.00 da kurtarma çalışmalarına başladık. Bu çalışmalar gece saat 3.00 a kadar devam etti. Bu arada internetten bu durumlardaki operasyonlar hakkında inceleme yaptık, kedi ve köpek kurtarma aparatı yaptık. Yaptığımız aparat kırılınca hepimizin morali bozuldu. Saat te çok geç olmuştu. Veteriner hekimlerin bir köpeğin aç susuz en az iki gün hayatta kalabileceğini söylemesi üzerine biz kurtarmayı daha detaylı bir aparat yaparak devam ettirmek üzere sabaha bıraktık. Sabah saat 8.00 sıralarında yeniden yaptığımız 16 metre uzunluğunda yeni bir aparat ve AFAD Müdürlüğünün getirmiş olduğu termal kamera ve ses dinleme sistemi ile kurtarma çalışmalarına başladık. Öğleden sonra saat 15.00 da yavru köpeğimizi hiçbir yara ve zedelenme olmadan gayet sağlıklı bir şekilde kurtararak annesine kavuşturduk” diye konuştu.

İl Afet ve Acil Yardım Müdürü Yasin Tokgöz’de; “Köpeği sağ salim kurtarmanın verdiği heyecan ve mutluluk hiç bir şeye değişilmez. Tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Burdur Belediyesi İtfaiye Çavuşu Mehmet Ali Ballak’ta; “çok zor bir kurtarma olayıydı. 30 cm’lik sondaj kuyusunun içindeki pimaş boru ile toprak arasına sıkışmış vaziyetteydi. İnce çelik teli bile arada boşluk bularak aşağıya atmak için çok uğraştık. Köpek sıkışmış haldeydi. Sıkıştığı yerden bilinçsiz şekilde çıkarmak köpeğe zarar verebilirdi. AFAD ekipleri ve biz iğneyle kuyu kazarak detaylı bir çalışma yaparak sağlıklı bir şekilde kurtardık” bilgisini gazetecilere aktardı.

Köpeği sondaj kuyusunda farkeden Ahmet Potak, “daha önceden köpekleri gözlüyorduk. dün ikindinden sonra ısrarlı havlama ve uluma sesi duyunca bir şey olduğunu düşündüm. Yaklaşıp kontrol ettiğimde kuyudaki köpeği farkettim ve ilgililere haber verdim. Kurtarılmasında emeği geçen tüm ekiplere teşekkür ediyorum” dedi.

Kodlama : SadeMedia Interactive