“TARIM ve KIRSAL KALKINMAYI DESTEKLEME KURUMU (TKDK) MAYIS AYI ÇAĞRI DÖNEMİ BAŞLADI”

“YATIRIMCIYI DESTEKLEMEYE DEVAM EDİYORUZ”
AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 2014-2020 IPARD Programı dokuzuncu başvuru çağrısının ilana çıktığını açıkladılar.

“DESTEKLEME ALACAK SEKTÖRLER VE İŞ KOLLARI BELLİ OLDU”
TKDK’NIN Burdur’da birçok yatırımcıya destek verdiğini belirten Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; “Tarım ve Orman Bakanlığımızın kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 11 Mayıs 2020 tarihinde Dokuzuncu Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. Başvuru kabulüne ilişkin bu çağrı, IPARD Programı 2014-2020 dönemi kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgilidir. TKDK desteklemeleri “Kamu Katkısı” olarak adlandırılmaktadır. TKDK’nın İlimize kurulması ile birlikte Burdur’umuzda birçok işletmemiz destek alarak yatırımlarını gerçekleştirmiş ve çalışmalarına başlamıştır. DESTEKLENECEK TEDBİRLER VE DESTEK BÜTÇESİ Bu “Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında “Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar” tedbiri ile “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir. Desteklenecek sektörler, destek oranı ve destek bütçesi şu şekildedir: Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar; Süt Üreten Tarımsal İşletmeler, Kırmızı Et Üreten Tarımsal İşletmeler, Kanatlı Eti Üreten Tarımsal İşletmeler ve Yumurta Üreten Tarımsal İşletmeler destek oranı %50-70’dir. Toplam Destek Bütçesi de 104.000.000 (AVRO)’dur. Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme alanında Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi ve Paketlenmesi, Arıcılık ve Arı Ürünlerinin Üretimi, İşlenmesi ve Paketlenmesi, Zanaatkârlık ve Katma Değerli Ürünler, Kırsal Turizm ve Rekreasyon Faaliyetleri, Su Ürünleri Yetiştiriciliği, Makine Parkları ve Yenilenebilir Enerji Tesisler destekleme oranı %55- %65 Toplam Destek Bütçesi  54.000.000 (AVRO)’dur.” açıklamasında bulundular.

“BAŞVURU TARİHLERİ DE BELLİ OLDU”
Destekleme tarihleri ile ilgili de bilgilendirme de bulunan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; “Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme; alanında başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı TKDK Burdur İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlanacaktır. Online Proje Başvuru Sistemi 23.06.2020 tarihi saat 21:00’da kapatılacaktır. Başvuruların son teslim tarihi 26.06.2020, saat 18:00’dir. Son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecektir. Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar alanında ise Başvurular 01.06.2020 tarihi saat 09:00’dan itibaren yatırımın uygulanacağı ilde bulunan TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlanacaktır.” bilgisini Burdur kamuoyuna ilettiler.