ManşetYASSIGÜME, HAYVANCILIĞI KÖY DIŞINA ÇIKARMAK İSTİYOR

3 sene ago

Mahalle ve köy muhtarları ile gerçekleştirdiğimiz söyleşilerde, bu hafta Burdur merkeze bağlı Yassıgüme köyünü gündeme taşıyoruz… Gazetemiz Muhabiri Filiz Eryılmaz, Yassıgüme köyü muhtarı Şahin Appak ile görüştü. Appak köyünün ihtiyaçlarını, acil olarak yapılması gereken hizmetleri ve muhtarlık dönemi boyunca köyüne getirdiği hizmetleri anlattı.

Muhtar Şahin Appak konuştu

Muhtar Appak şunları söyledi: “Köyümüz merkeze 24 km uzaklıkta ve merkeze bağlı bir köy. 630 hane ve 640 nüfusa sahip. Köyümüzde 430 seçmen var. Köyümüzün en büyük sorunu yol ve suydu. Su sorununu çözdük. Köyün içme suyu şebekelerini değiştirdik. 3 mahalleye ayrı hat döşendi. Saatler merkezi pano sistemine alındı. Su şebekemiz sıfırlandı, o sorunumuz kalktı. Şuan ise en büyük sıkıntımız yollarımız. Taş döşenecek ve asfalt yapılacak yollarımız var. Onların yapılması için çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda yolarımız da yapılacak. Hayvancılığı köyümüz dışına çıkarmak istiyoruz. Bunun için vasfını kaybetmiş 560 dönüm mera alanı var. Buranın toplu bakım ve sağım merkezi olması için gereken girişimleri yaptık. Bu toplu bakım ve sağım merkezi hem sağlık açısından hem de köyümüzün temizliği açısından bizim için çok önemli. Şu an tüm hayvanlar köy içerisinde. Herkesin evinin yanında kendi arazilerinde. Bu köyümüzün görüntüsünü çok etkiliyor.

Biz merkeze bağlı ve merkeze çok yakın köylerden bir tanesiyiz. Bildiğiniz gibi üzüm pazarımız ile yol turizmi ne de katkı sağlıyorduk. O yüzden toplu bakım ve sağım merkezi köyümüzün dışına alınırsa köyümüz daha temiz ve güzel görünecek. Köyümüzde dere ıslahlarımız başladı. Bu ıslahlardan bitenler de var, devam edenlerde var. Bizler köyde yaşadığımız için ve köy işlerinin genelde yaz mevsiminde yoğun olmasından dolayı düğünlerimizin çoğunu sonbahar ya da kış mevsiminde yaparız. Düğünlerimiz için kapalı bir düğün salonuna ihtiyacımız vardı. Onu da devlet -vatandaş iş birliği ile yaptık ve geçtiğimiz günlerde Sayın Valimiz Şerif Yılmaz başta olmak üzere diğer protokol üyelerinin de katılımı ile açılışını gerçekleştirdik. Böylece en büyük ihtiyaçlarımızdan birini de tamamlamış olduk. Bu arada duble yol çalışmalarından dolayı şu an faaliyet göstermeyen üzüm pazarımız için de güzel bir proje hazırladık. Toplu bakım ve sağım merkezi olarak düşündüğümüz arazinin 14 dönümünü Milli Emlak’tan tahsisi için başvuru yaptık. Projesini de hazırladık. Yol çalışmaları bitince oraya araba parkı olan, insanların alışveriş yaparken dinlenebileceği, mola verebileceği, dinlenme tesisi olan güzel bir Pazar yaparak daha kapsamlı bir yol turizmi yapacağız.

Köyümüzde bir tane çocuk parkı var. Şimdilik çocuklarımıza o park yeterli geliyor. Ayrıca iki tane daha park alanımız var. İleri tarihlerde bu alanlara da oyuncaklar koyarak çocuklarımızın hizmetine sunacağız. Köyümüzde eğitim taşımalı olarak yapılıyor. Zaten çocuklarımızın taşımalı olarak gittiği okullar köyümüze yakın olduğu için eğitimde çok sıkıntı yaşamıyoruz. Okuma oranımız oldukça fazla. Eğitimli ve modern bir köyümüz var diyebilirim. Ben Yassıgüme köyü muhtarı olarak köyümüzün daha da ileri gitmesi için gerekli, tüm çalışmaları yapıyorum. Kurumlar da köy muhtarları ile oldukça iyi koordineli çalışıyorlar. Burdur da köy muhtarlığı yapmak çok zor değil. Burdur küçük bir şehir ve her kuruma ile rahat bir şekilde taleplerimizi sunarak iletişime geçebiliyoruz. Tabi bazen aksayan işler oluyor. Köy halkı sitem ediyor. Çünkü siz muhtarsanız o köyün en yetkilisi sizsiniz. Halkın ancak size nazı geçer ve isteğini size aktarır. Köy muhtarlığı o yüzden oldukça sorumluluk isteyen bir iştir. Ama benim köylülerim gayet anlayışlı ve bana her konuda yardımcı olmaya çalışıyorlar. Hepimizin tek gayesi köyümüzü geliştirmek ve daha modern bir hale getirmek.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive