ManşetSağlıkYaşlılar için Burdur’da örnek proje; YAŞLILARA YÖNELİK FİZİKSEL ve ZİHİNSEL EGZERSİZ PROGRAMI

9 ay ago

Burdur’da toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren, özellikle de dezavantajlı gruplara, kadınları, yaşlılara yönelik sosyal projelerin tatbiki giderek çoğalıyor… İşte; bu örnek çalışmalardan biri de; “Evimde Sağlıklı ve Güvendeyim projesi kapsamındaki, yaşlılarda fiziksel ve zihinsel egzersiz programı.”

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) 2016 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanan Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Evimde Sağlıklı ve Güvendeyim” projesi ile başlatılan, “Yaşlılarda Fiziksel ve Zihinsel Egzersiz Programı” Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı koordinesinde Sağlıklı Hayat Merkezinde devam ediyor.

Devam eden proje ile fiziksel ve zihinsel egzersiz programı uygulanacak yaşlı vatandaşlarımızın sağlıklı yaşlanma ve yaşlılık süreçlerinde karşılaştıkları kronik hastalıklarla mücadele edilmesi amaçlanıyor.

Her üç yaşlıdan birinin yılda en az bir kez düşme deneyimi yaşadığı ve yaş arttıkça bu oran daha da yükseldiği günümüzde, fiziksel egzersizlerin düşmelerden korunmada önemli bir yerinin olduğu bilinmektedir. Yaşlı vatandaşlarımızın giderek daha az hareket etmeleri, evden dışarıya daha az çıkmalarına, ayrıca psikososyal yönden de olumsuz etkilemelerine sebep olmaktadır.

Ayrıca çağın en yaygın görülen yaşlılık hastalıklarının başında gelen Alzheimer’da gün geçtikçe artmakta, yaşlı vatandaşlarımızın ve ailelerinin yaşam alanlarını kısıtlamaktadır. Fiziksel egzersizin yanında uygulanan zihinsel aktivite programı ile de Alzheimer hastalığının ortaya çıkışının engellenmesi, hasta olanlarda hastalığın ilerleyişinin yavaşlatılması amaçlanmaktadır.

Yaşlılara yönelik sağlıklı yaşlanma ve sosyalleşmenin sağlanması amacıyla başlatılan bu önemli proje kapsamında, spor eğitmeni ve fizyoterapist eşliğinde Salı ve Perşembe günleri olmak üzere haftanın 2 günü yaşlı vatandaşlarımıza yönelik egzersiz programı uygulanmakta, ayrıca akıl oyunları ile zihinsel egzersizler gerçekleştirilmektedir.

Vali Hasan Şıldak, 55 katılımcı ile devam eden programın yaşlılar tarafından ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “yaşlı vatandaşlarımızın ulaşımı konusunda Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının katkılarıyla bir araç temin edildiğini, ulaşım sıkıntısı olan yaşlılarımızın evlerinden transferlerinin sağlandığını” ifade etti.

Sağlıklı yaşam ve yaşlanma için hareketli yaşamın önemine vurgu yapan Vali Şıldak, ilimizdeki yaşlı vatandaşları Halk Sağlığı Merkezi’nde devam eden fiziksel ve zihinsel aktivitelere katılmaya davet etti.

Kodlama : SadeMedia Interactive