ManşetYarını kurtarmaya, bugünden başla!

4 ay ago

Burdur Belediyesi’nin çevre bilincini geliştirme çalışmaları kapsamında, şehrimizde çevreci kuruluşlarından TEMA Vakfı Burdur Temsilciliği Cumhuriyet Meydanı’nda stant açtı.

TEMA Vakfı Burdur Şubesi açtıkları stand ile çevreye duyarlı nesillerin yetişmesi, havanın, suyun, toprağın, tüm doğal değerlerimizin korunmasına dikkat çekti.

Konu hakkında açıklama yapan TEMA Vakfı Burdur Şube Başkanı Gülser Bülbül; “İçinde yaşadığımız çevre bizim geleceğimiz sahip çıkalım. Ne yazık ki son yıllarda bütün ülkelerin ortak sorunu olan çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder du- uma geldi. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıkları, kanser, allerjilerde artış var. Bu hastalıkların bir çoğu hava, su, toprağın kirlenmesiyle oluşuyor. Tüm canlılar bundan olumsuz etkileniyor. Çevre kirliliğine, sanayi atıkları, zirai ilaçlar, kimyasal gübreler, plastikler, evsel atıklar, çöpler neden oluyor.

Çevreye zarar vermek aslında insanların kendine, çocuklarına, torunlarına, tüm canlılara, geleceğine zarar  vermesidir. Gelecek nesillere sağlıklı bir çevre bırakmak için mutlaka çevre kirlenmelerini önlemeli, doğal varlıklara sahip çıkmalıyız. Çevre bizim geleceğimiz. Çevre kirliliği, çevre bozulması sadece bir kuru- mun, çevrecilerin, bilim insanlarının sorunu olmamalı 7 den 70’e herkesin sorunu olmalı.

Bu konuda bize düşen görevler neler, neler yapabiliriz?

Yaşadığımız kente, Burdur’a sahip çıkmalı, bu konuda sorumluluk alarak Çevreye karşı duyarlı olmalıyız.Parklar, bahçeler, sokaklar caddeler, yeşil alanlar, göller, akarsular ancak orada yaşayan insanların du- yarlılığı ve özenli koruması ile temiz kalabilir, içinde yaşadığımız çevre bizim geleceğimiz, kentimizin her kö- şesini kendi evimiz kadar temiz tutalım, ortak kullanım alanlarına mobilyalarına zarar vermiyelim.

Kentimizin toprağına, taşına, göllerine, havasına, suyuna, yeşiline, kurduna, kuşuna, böceğine sahip çıkalım. Doğal varlıklar sonsuz değil israf etmeyelim. Suyu tasarruflu kullanalım. Yeşil alanları artıralım. Az tüketelim, geri dönüştürelim, tekrar kullanalım. Şarjlı piller kullanalım. Bisikletleri ulaşım aracı olarak kullanalım. Enerjiyi verimli kullanalım. Cam, plastik, kağıt evlerde ayrıştıralım. Satın aldığımız mal ve hizmetlerde Çevreye zarar vermeyen ürünleri tercih edelim. Biz te- miz bir çevrede yaşamayı hak ediyoruz. Gelin hep birlikte el ele vererek çevremizi koruyup, güzelleştirelim. Çevreye duyarlı gönüllülerin, kurum ların çoğalması dileği ile” diye konuştu.

 

Kodlama : SadeMedia Interactive