Bahar’ın gelmesiyle, kışı geçirdikleri Afrika’nın çeşitli bölgelerinden Türkiye’ye dönen leylekler Burdur Merkez Yarıköy’e de geldi.

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte doğadaki canlanma her yerde kendini hissettirmeye başladı. Baharın müjdecisi birçok göçmen kuş da cıvıltılarıyla adeta bir konser veriyorlar. Gökyüzünde süzülen leylekler aynı zamanda görsel şölen sunuyor.

Her yıl Burdur’a gelen leyleklerde yine bu geleneği bozmadı ve Yarıköy’de ki yuvalarına geri döndüler. Leylekler köy girişinde, köy içerisindeki aydınlatma direklerinin üzerindeki ve köy camisinin kubbesindeki yerlerini aldı.

Çevresinde besince zengin sulak alan olması sebebiyle Yarıköy’ü kendilerine yaşam alanı olarak belirleyen leylekler yuva tadilatının ardından yumurtalarını yapıp yavrularını büyüttükten sonra yine kışı geçirmek üzere Afrika’ya doğru göç edecekler.

Leyleklerin bu dönemi en sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için vatandaşlara düşen en büyük görev ise onların yaşam alanlarını koruması ve sulak alanlara zarar verememesi. Çiftçi dostu leylekler tarım alanlarındaki tarım zararlılarını tüketerek doğal dengeyi sağlıyorlar.