Türkiye genelinde dün, 30'u kırsal 14'ü ormanlık alan olmak üzere toplam 44 yangın çıktı. İzmir'in Selçuk ilçesi Pamucak mevkiinde başlayan orman yangını, rüzgarın etkisiyle hızla yayıldı ve Aydın'ın Kuşadası ilçesine sıçradı.

Selçuk'ta Yangın Kontrol Altına Alındı

Selçuk-Kuşadası karayolu trafiğe kapatıldı. Yangına karadan 118 araç ve yaklaşık 500 personelle, havadan ise 3 gece görüşlü helikopterle müdahale edildi. Günün ilk ışıklarıyla çalışmalar yeniden başladı. Sabahın erken saatlerinde kontrol altına alınan yangında, 350 hektar alan etkilendi. Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

6680F6A47654A861 W1200Xh830

Kuşadası'na Sıçrayan Yangın Devam Ediyor

Yangın, Aydın'ın Kuşadası ilçesindeki ormanlık alana da sıçradı. Ekipler alevlerle mücadele etmeye devam ediyor. Çamönü Mahallesi tedbir amaçlı tahliye edildi ve ormanlık alanın içindeki hobi bahçelerine yapılan evler boşaltıldı. TOMA'lar da alevlerle mücadeleye destek verdi.

Çeşme ve Urla'da Yangınlar Sürüyor

Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi'ndeki makilik alanda ve Urla ilçesindeki İzmir-Çeşme Otoyolu kenarındaki otluk alanda da yangın çıktı. Çeşme yönüne giden şerit yangın nedeniyle yaklaşık 20 dakika trafiğe kapatıldı. Yangına müdahale eden ekipler, yangını kontrol altına almaya çalışıyor.

6680F6A1Bb962201 W1200Xh790

KPSS'ye Rekor Başvuru: 1.6 Milyon Kişi! KPSS'ye Rekor Başvuru: 1.6 Milyon Kişi!

Gözaltılar ve Yangının Nedenleri

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Menderes'teki yangının bir hobi bahçesinde başladığını belirtti ve olayla ilgili gözaltılar olduğunu duyurdu. İlk belirlemelere göre, Selçuk ve Menderes'te toplam 500 hektar alan etkilendi. Bakan Yumaklı, "Hiçbir evin yanmadığını, yerleşim alanları ve tesislerin tehdit altında olmadığını" ifade etti.

Çanakkale'de Yangın Kontrol Altında

Çanakkale'nin Ezine ilçesinde dün akşam saatlerinde tarım arazisinde başlayan ve hızla yayılan yangın, ekiplerin 7 saatlik çalışmasıyla kontrol altına alındı.

Kaynak: Haber Merkezi