GündemManşetYağmur, Bucak bölgesinde de etkili oldu

1 sene ago

Yağmur, Bucak bölgesinde etkili oldu. Hafta boyunca yurt genelinde, bölgemizde ve ilimizde etkili olan yağışlar, bazı yerlerde sel vakalarına dönüştü. Komşu ilimiz Antalya’da ağır hasarların oluştuğu aşırı yağışlar, ilimiz Bucak bölgesinde de kendini gösterdi.

İlimiz Bucak ilçesinde etkili olan kuvvetli yağış dolayısıyla 25 bin dönümlük tarım arazi su altında kaldı. Önceki gün sabah başlayan yağmur, ilçe merkezi ve ilçeye bağlı Kestel, Karaaliler ve Üzümlübel köylerinde etkili oldu.

Kuvvetli yağış nedeniyle tarım arazilerinde su birikintileri oluştu. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri su altında kalan ovalarda hasar tespit çalışması başlattı. Sular altında kalan araziler havadan görüntülendi.

Bucak Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Gönenç, gazetecilere yaptığı açıklamada, ilçedeki ovalarda yaptıkları çalışmalarda ciddi su birikmelerine rastladıklarını söyledi.

Üzümlübel, Kestel, Karaaliler ve Bucak ovalarında yaptıkları incelemede, yaklaşık 25 bin dekar arazinin sudan etkilendiğini tespit ettiklerini anlatan Gönenç, şunları kaydetti:

“Suyun altında genellikle hububat ekili. Yüzde 40 oranında da ekilmemiş arazi var. Zarar tespiti konusunda çiftçilerimiz beyanları bildirecek. Çiftçimizin zararının karşılanması konusunda 5254 sayılı kanun gereğince sigorta yaptıran çiftçilerimizin zararları karşılanacaktır. Ayrıca eğer varsa Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarını da erteleme yönünden müracaat yapabiliyorlar. Eğer çiftçimizin sigortası yoksa herhangi bir borç erteleme söz konusu olmuyor. Yağışlar devam edebilir. Çiftçilerin bu duruma karşı tedbirli olmaları gerekiyor. Özellikle drenajların açık tutulması lazım.”

Vekiller açıkladı; Kestel Ovası’nda “ZARARI OLAN

ÜRETİCİLERİMİZ İÇİN BORÇ ERTELEME”

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur Bucak Kestel Ovasında zarar gören araziler ile ilgili açıklamada bulundular.

Kestel Ovasındaki zarar gören tarım arazileri ile ilgili açıklamada bulunan Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur; “Bucak İlçemiz Kestel Ovasında 24.01.2019 Perşembe günü gerçekleşen yoğun yağışlar sonrasında tarım arazileri zarar görmüştü. Yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Burdur İl Tarım Müdürlüğümüz ve Bucak İlçe Tarım Müdürlüğümüzün ekiplerinin yapmış oldukları çalışmalarla, su basan alanlar için İl Müdürlüğümüz tarafından afet bildirimi oluşturuldu. Zararı olan üreticilerimize borç erteleme işlemi yapılacaktır. Bir daha benzer afetlerle karşılanmaması temennisiyle tüm hemşerilerimize geçmiş olsun dileklerimi sunuyoruz” açıklamasında bulundular.

Kodlama : SadeMedia Interactive