GenelYağışları değerlendiren Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir: “ÇİFTÇİMİZİ SEVİNDİRDİ”

3 sene ago

Burdur’da yaptığı çıkışlarla ses getiren, çiftçiye, üreticiye yönelik saha çalışmalarıyla dikkat çeken sivil toplum kuruluşu liderlerinden Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir, Muhabirimiz Filiz Eryılmaz’a kar yağışı hakkında çarpıcı açıklamalar yaptı. Ziraat Odası Başkanı Demir son günlerde ilimizde yaşanan yoğun kar yağışı ve don olaylarının çiftçi ve bitkiler üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini değerlendirdi.

Burdur Ziraat Odası Başkanı İbrahim Demir’in açıklamalarında öne çıkan pasajlar şöyle:

Kar yağışının çiftçimize pek çok faydası var

“İlimizde son 10 yıldır istenilen yağışlar olmuyordu. Çiftçilerimizi biz son 4 yıldır takip etmeye başladık. Bu takibimiz sonucunda da kuraklığa varan derecede ilimiz çok az bir yağış aldı. Buda çiftçimizi olumsuz yönde etkiliyordu. Bu sene Allaha şükür istenilen yağışlarımıza kavuştuk. Daha önceki yıllarda İl Müftümüz ile görüşerek yağmur dualarına çıkıyorduk. Tüm köylerdeki çiftçilerimiz yağmur dualarını yaptılar. Sonuçta da Allah yardımcımız oldu son dönemde çok güzel yağışlar aldık. Tabiiki yağışın ilimize yağışın kar olarak düşmesinin çok daha olumlu yönleri var. Bazı olumsuzluklara da sebep olabiliyor.

Sular arttı, çiftçi memnun

Kar yağışları suların artması yönünde gayet iyi oldu. İlimizde çiftçilerimiz sondaj sulamasını çok kullanıyor. Kar yağışlarının devam etmesi yeraltı sularının beslenmesine ve artmasına neden oluyor. Şu anda bile yeraltı sularının yükselmesi gözlenmeye başlandı. Kar yağışının donarak üzerine tekrar kar yağması ekim yapan çiftçilerimiz için bir ayrıcalıktır. Ama çoğu çiftçimiz sonbahar döneminde yağış olmadığı için ekim yapamadılar. Ekilemeyen araziler çok fazla. Çiftçilerimizle yaptığımız görüşmeler neticesinde onlar bu yağışlarından çok memnun. Zararlarına seve seve katlanıyorlar. Çünkü kar yağışına hasret kalmışlardı.

Yağışlar neticesinde İnsuyu bölgesindeki seralarda hasarlar meydana geldi. Böyle dezavantajları da olmuştur. Ama yinede çiftçilerimizle yaptığımız görüşmelerde moral yükselmesi yaşandığını gözlemledik.

Kar’a o kadar hasretizki, sıkıntıları dile getirilmiyor

Kar yağışının ardından buzlanma ve don olaylarının yaşanacağını herkes bilir. Çiftçilerimiz günlük yaptıkları işler konusunda özellikle hayvan ve ahır bakımlarında biraz zorlanma yaşıyorlar. Bu arada ürettikleri sütlerin sevkiyatları konusunda sıkıntı yaşıyorlar. Ama çiftçilerimiz kar yağışına duydukları özlemden dolayı bu sıkıntılarını dile getirmiyorlar. Kar yağışları ilimizde 1984 yılından bu tarafa bu kadar yoğun olmamıştı. 32 yıl sonra tekrar aynı bereketli yağışlar meydana geldi.

Burdur Gölü için de şans oldu

Bu yağışların Burdur Gölü açısından da çok önemli olduğunu biliyoruz. Yüzey alana düşen yağış miktarının birim olarak artışı göl’deki hacimsel yükselmede etkili olacağını düşünüyorum.4 yıldır bir kuraklık dönemi geçirdikten sonra toprakta suya doymuşluk oranı çok zayıftı. Tavlı ortamın çok yukarda olduğunu daha aşağılarda sürüm yapamadıklarını, topraktan kesek çıktığını çiftçilerimiz vurguluyordu.

Biz Burdur Ziraat Odası olarak son yağışlardan çok memnunuz. Bölgemiz için bu yağışlar çok önemliydi. Ayrıca sıcaklıkların düşük eksi derecelerde olması sert çekirdekli meyvelerde ürün artışına sebep olur. Bunların bir üşüme sıcaklığı vardır. Üşüme yaptıkları zaman bahar döneminde daha çok çiçeklenme ve daha çok meyve tutumuna sebep olur.

Daha önceki yıllarda kurak gittiği dönemlerde çiftçilerimiz sonradan yasaklanan dormeks diye bir ürünü kullanıyordu. Bu ürün bitkinin üşüme sıcaklığını ve bitkinin üşümesini sağlıyordu. Biz kiraz ağacının bir yılda üşüme sıcaklığı 1700 saattir. Bunu sağlayamadığınız zaman kirazdan meyve alamazsınız. Ama bu sene o ürünlere gerek kalmadan don olayı sert çekirdekli meyvelerin üşüme sıcaklığını doğal yollarla sağlamıştır.

Mağdur olanların zararları karşılanmalı

Çiftçilerimiz böyle bir yağış beklemiyordu ve o yüzden birçoğu serasına sigorta yaptırmadı. Yağışlar nedeni ile mağdur olan 15-16 çiftçimiz var. Burada her zaman Hükümetimize bu konuda talepte bulunuyoruz. Daha önceki dönemlerde don ve sel baskınları için Hükümetimiz, ilimize çok güzel yardımlar yapmıştı. Tekrar seraları yüzünden mağdur olan çiftçilerimize, devletimiz yardım yapabilirse ya da devlet kurumlarına olan borçlarının ertelenmesi yolunda bir karar çıkarsa çiftçilerimiz çok memnun olacaklardır. Biz de Burdur Ziraat Odası olarak bunu hükümetimizden talep ediyoruz, çiftçimiz adına istiyoruz.

Çiftçi eğitimlerine ağırlık veriyoruz

Kar yağışları ile beraber sularımızın yükseleceğine inanıyoruz, ama ilimizde yine de su sıkıntısı çiftçimiz açısından çekileceği aşikârdır. Kıt kaynakların çok iyi değerlendirilmesi ve sulama sularının da iyi değerlendirilmesi için Burdur Ziraat Odası olarak önümüzdeki günlerde Karaçal Barajının sulama sahası içerisinde bulunan Yazıköy, Yarıköy, Hacılar, Düğer, Yassıgüme, Akyaka ve Suludere köyleri olmak üzere yedi köyümüzde sulama suyunun nasıl kullanılması gerekiyor, su ihtiyaçları, hangi sulama sistemi kullanılması gerektiği konusunda çiftçilerimize çok fazla sulama ile çok fazla ürün elde edilemeyeceği, toprakların çok fazla sulama ile kireçleneceği ve tuzlanmaya sebep olacağını, fazla sulama ile birlikte topraktaki bitkiyi besleyen mineral maddelerin yıkanıp gideceği konusunda sunum hazırladık. Köy toplantılarında bunları eğitim olarak çiftçimize sunacağız.”

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive