Türk Sağlık Sen Burdur Şubesi, geçtiğimiz gün Burdur Devlet Hastanesi’nde sağlıkçılara saldırı olayı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

Burdur Devlet Hastanesi önünde toplanan grup üyeleri adına konuşan Türk Sağlık Sen Burdur Şube Başkanı Mehmet Bostan, “Salgın döneminde şifa dağıtmak için tüm gücüyle hizmet üreten sağlık çalışanlarına insanlıktan nasibini almamışlar tarafından saldırılar bitmek bilmiyor. Son olarak Burdur Devlet Hastanesinde enjeksiyonda çocuğumun kolunu acıttınız bahanesi ile hemşire arkadaşımız ve güvenlik görevlimiz darp edilmişlerdir. Kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Şu günlerde bu yaşananları görünce söylenecek sözlerin bile anlamı kalmıyor. Anlaşılıyor ki sağlıkta şiddetin sonu anında hapis olmadığı sürece bu vahşetinde sonu gelecek gibi durmuyor. Geçtiğimiz yıl TBMM’de sağlıkta şiddete yönelik bir düzenleme hayata geçmiştir. Ama görülüyor ki, bu düzenleme uygulama da hayata geçmemiş, düzenlemenin yaptırımları hissettirilememiştir. Bu nedenle sağlık, kurum ve kuruluşlarının sıfır toleranslı alan ilan edilmesi önerimiz süratle hayata geçirilmelidir.” dedi.

Bostan,“Buradaki herhangi bir suçun ertelenmesi, paraya çevrilmesi imkansız hale getirilerek hapis cezası ile cezakandırılması gereklidir. Salgın sürecinde bile böylesine korkunç olayların yaşanması yaptırımların ne kadar ağır olması, tedbirlerin en üst seviyede alınması gerektiğini göstermektedir. Kınamakla, unutmakla ve münferit bir olay gibi görmekle bu şiddetin ne sonu gelir ne de çalışan kendini güvende hisseder. Hastaları hayatta tutmaya çalışırken kendi hayatını kaybetme endişesi yaşamalarına, sağlık çalışanlarının artık tahammül edecek sabrı kalmamıştır. Virüsle mücadele mümkündür ama bu şekilde sağlıkta şiddete karşı mücadele etmek imkansızdır. Bu nedenle bir kez daha vurguluyoruz; sağlıkta şiddete ağır yaptırım, kesin çözüm için en kısa sürede somut adım atılmalıdır. İnsanlıktan çıkmış barbarlara en ağır cezalar verilmelidir.” ifadelerini kullandı.