Burdur’da Camilerin ses sistemlerini tamir eden tek bayan usta olan Sema Kozak (47) kendisini darp eden şahsa vileda sapıyla vurduğu için açılan kamu davasında vileda sapı silah sayılarak kasten basit yaralama suçundan 84 gün karşılığı idari para cezasına çarptırıldı. Ceza 5 yıl süreyle ertelendi.

Burdur Merkezde camilerin ses sitemi, merkezi sistem ve iç düzen ses sitemlerinin tamir ve bakımını yapan Sema Kozak geçen yıl Haziran ayında gittiği Merkez Karaçal Köyü’ndeki caminin merkezi ezan sistemindeki arızayı tamir etmek için minarede çalışırken daha önce tanımadığı K.A. isimli bir kişinin sözlü hakaretine maruz kaldı.

K.A., Minareden aşağıya inen Sema Kozak’ın suratına yumruk atarak bir dişini kırdı. Kozak, bu arada kendini savunmak için yerden bulduğu vileda sapıyla K.A.’ya vurdu.

Olay üzerine açılan Kamu davası geçtiğimiz günlerde sonuçlandı. Burdur 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Sema Kozak kasten basit yaralama suçundan  84 gün karşılığı 1.680 lira adli para cezası ile cezalandırıldı. Mahkeme hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Kozak “Karaçal Köyü’nde çalışırken daha önce hiç görmediğim, tanımadığım bir şahıs bana sözlü olarak sataştı, ağır hakaretlerde bulundu. Karşılıklık münakaşalarım çok oldu ama bu çok farklı bir olaydı. İşim bitip minareden aşağıya indikten sonra şahıs gelerek gene ağıza alınmayacak ağır hakaretlerle bana sataştı. Ben de ‘ne diyorsun’ diyerek karşılık verdim. Hayatımda hiç başıma gelmedik bir iş oldu ve şahıs beni minare ile cami arasında sıkıştırdı ve darp edildim. Şahsın attığı yumruk ile mermer zemine kapaklandım. Bir dişim kırıldı, iki dişim zarar gördü” dedi.

“Can havliyle, kendimi koruma amaçlı yanımda bulunan Vileda sapı ile şahsın bacaklarına vurdum” diyen Kozak şunları söyledi; “Bir kadınla, bir erkeğin gücü ölçülebilir mi, asla. Benim vurduğum o’na bir sinek ısırığı gibi gelmiştir. Vileda sapı mahkemece silah sayıldığı için ben ceza aldım. 5 yıl süreyle başka hiç bir suça karışmamam kaydıyla ceza ertelendi.”

Suçsuzken suçlu duruma düştüğünü anlatan Kozak “Benim şahıstan şikayetçi olduğum dava neredeyse iki sene sonra 26 Ocak’ta görülecek. Benim zararım nasıl karşılanacak. Adalete güveniyoruz diyoruz ama bilemiyorum. Kadına şiddetin her türlüsüne karşıyız denilip mağdur olmak çok acı bir şey. Allah kimsenin başına vermesin. Hayattan soğutuyor, psikolojik bunalıma giriyorsunuz. Maddi, manevi kayıplarım oldu. Dişimin birisi kırık, ikisi zarar gördü. Dişlerimi halen yaptıramadım. Doğru düzgün bişey yiyemiyorum. Beslenemiyorum. Gittiğim işlerde ‘acaba birisi bana bişey yapar mı, benzer bir olay yaşar mıyım’ korkusu oluştu” ifadelerini kullandı.