DOLAR 20,4406 1.72%
EURO 22,2360 2.21%
ALTIN 1.284,592,24
BITCOIN 5685182,24%
Burdur
18°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Veteriner Hekimler Odası’nın yardım kampanyasına İtalya ve Portekiz desteği

Veteriner Hekimler Odası’nın yardım kampanyasına İtalya ve Portekiz desteği

ABONE OL
23 Şubat 2023 16:33
Veteriner Hekimler Odası’nın yardım kampanyasına İtalya ve Portekiz desteği
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükbaş ve Küçükbaş Çiftliklerinde Hayvan Refahı Uygulamalarının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında Burdur’a gelen İtalya ve Portekiz ekibi, Veteriner Hekimler Odası’nın başlatmış olduğu yardım kampanyasına destek olacaklarını söyledi.

Koordinatörlüğünü Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nin yaptığı, Burdur Veteriner Hekimler Odası, Tarım İl Müdürlüğü, Lizbon Üniversitesi ve Milano Üniversitesinin paydaşlığında yürütülen proje kapsamında Burdur’da saha çalışması yapan Portekiz ve İtalyan bilim insanları, Kahramanmaraş merkezli ve 11 ilde yıkıma neden olan depremler sonrasında başlatılan yardım kampanyasına destek olduklarını Burdur Veteriner Hekimler Odası’nda yapılan basın açıklamasında duyurdu.

Basın açıklamasına Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MAKÜ Veteriner Fakültesi Zooteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Elmas, Lizbon Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. George Stilwell, İtalya Milano Üniversitesi’nden Prof. Dr. Silvana Mattiello ve Monica Battini katıldı.

“Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin gönüllü meslektaşlarımız, deprem bölgesinde ilk günden itibaren tedavi merkezlerinde hayvan sağlığı ihtiyaçlarının karşılanması için büyük bir özveriyle çalışıyor”

Açılış konuşmasını yapan Burdur Veteriner Hekimler Odası Başkanı Kazım Üstüner şunları söyledi;

“Bugün aramızda Portekiz ve İtalya’dan gelen kıymetli bilim insanları ve sevgili gençler var. Koordinatörlüğünü MAKÜ’den Prof. Dr. Özkan Elmas hocamızın yaptığı, Lizbon Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. George Stilwell, İtalya Milano Üniversitesi’nden Prof. Dr. Silvana Mattiello ve Monica Battini’nin, Burdur Veteriner Hekimler Odası’nın ve Tarım İl Müdürlüğü’nün de paydaş olduğu Welfaruminant (Hayvan Refahı) projesi için bir aradayız. Millet olarak büyük acılar yaşadığımız şu günlerde acımızı paylaşan yardıma koşan tüm dünya milletlerine içten teşekkürlerimizi sunarız. Günlerden beri deprem bölgesinde mesai yapan başta sayın valimiz Ali Arslantaş olmak üzere kaymakamlarımıza, Burdur Belediye Başkanımız Ali Orkun Ercengiz ve belediyemiz kurtarma ekibine, Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz başkanlığındaki MAKÜ ekibine, İl Müdürümüz Mehmet Tuğrul başkanlığında yardıma koşan ekibe deprem bölgesini ziyaret eden milletvekillerimize özetle bu zor günlerimizde büyük dayanışma örneği sunan hemşerilerimize ve milletimize tüm kurum ve kuruluşlarımıza içten teşekkürlerimizi sunarız. Türk Veteriner Hekimler Birliği’nin deprem bölgesinde ilk günden itibaren tedavi merkezlerinde hayvan sağlığı ihtiyaçlarının karşılanması için büyük bir özveriyle çalışan gönüllü meslektaşlarımıza da içten teşekkürlerimizi sunarız. Milli şairimiz meslektaşımız Mehmet Akif Ersoy’un bugünlere yönelik şiirinden birkaç satırını ifade etmek istiyorum. “Kadermiş” öyle mi? Haşa! Bu söz değil doğru; belki bildiğiniz bir hikaye ama burada bir kez daha hatırlatmak istedim. İkinci Dünya savaşı olmuş, Almanya yerle bir. Taş taş üstünde kalmamış. Amerikalı General, Alman Genarel’e der ki; “Artık siz bir daha sırtınızı doğrultamazsınız” Alman Genarelin cevabı; “Taş taş üstünde kalmadı, doğru ama Üniversitelerimiz ayakta” Bu anektodu üniversitelerimizin eğitime ara vermesi hakkında önemli bulduğum için paylaşmak istedim.

“Tıp Fakültesi gibi, Veteriner Fakültesi, Diş hekimliği gibi fakültelerin uzaktan eğitimle eğitim alması mümkün değildir”

Özellikle Tıp Fakültesi gibi, Veteriner Fakültesi, Diş hekimliği gibi fakültelerin uzaktan eğitimle eğitim alması mümkün değildir.  Eğitim de Covid-19’un açtığı yaraları henüz saramamışken üniversitelerin eğitime ara vermesini doğru bulmuyoruz. Umarım önümüzdeki günler ve şartlar üniversitelerimizin yeniden açılmasının koşulları oluşur. Bugün itibariyle deprem bölgesinde 28 Veteriner Hekim meslektaşımızın da hayatını kaybetmiş olduğunu öğrenmekten büyük üzüntü duyuyoruz. Burdur’daki veteriner hekimler olarak karınca kaderince depremzede yurttaşlarımıza, meslektaşlarımıza yardım etmeye çalışıyoruz. Burdur Veteriner Hekimler Odası ve 56 veteriner hekim odasının oluşturduğu Türk Veteriner Hekimler Merkez Birliği olarak hayatını kaybeden meslektaşlarımızın aileleri için de ayrıca bir yardım kampanyası düzenledik. Deprem bölgesinden ilimiz Burdur’a göç eden yurttaşlarımıza da imkânlarımız ölçüsünde destek olmaya çalışıyoruz. Yaralarımızı ancak birlikte ve dayanışma içinde sarabiliriz. Her zorluğun üstesinden gelmeyi başaran büyük Türk milleti yaşadığı acılara rağmen bu felaketin de üstesinden geleceğine inanıyoruz”

Teorik eğitim ve saha çalışmaları sürüyor

MAKÜ Veteriner Fakültesi Zooteknik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özkan Elmas, kendisinden de Hatay Samandağlı olduğunu belirterek acılarının devam ettiğini ama bilimle ilgili vatan için görevlerinin olduğunu bu görevleri de yapmak zorunda olduklarını söyleyerek Yeşilova ilçesi ve kent merkezinde büyükbaş ve küçükbaş işletmelerin gezilerek, saha çalışması yapıldığını, saha çalışmaları öncesinde ise teorik eğitimlerin yapıldığını dile getirdi.

“Üniversiteler toplumun bel kemiğidir”

Lizbon Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. George Stilwell, “Bildiğiniz gibi tüm dünya gibi biz de buradaki bu felaketten dolayı şok olduk. Burada kendi adıma, Portekiz Veteriner Hekimler Odası adına ve Portekiz halkı adına sizlere baş sağlığı diliyorum. Bu depremde 28 meslektaşımızın öğrendiğini de öğrendik. Özellikle Veteriner Hekimlerin ailelerine baş sağlığı diliyorum. Bu meslektaşlarımızın ailelerini desteklemek adına bağışta bulunmak istiyoruz. Yardımcı olmak için bir yolunu bularak maddi olarak yardım etmeyi düşünüyoruz. Üniversitede bir profesör olarak bu kimliğimle belirtmeliyim ki üniversiteler toplumun bel kemiğidir. Böyle durumlarda kapatılmaması ve çalışması gerekmektedir.” dedi.

“Türklere kendimizi yakın hissediyoruz”

İtalya Milano Üniversitesi’nden Prof. Dr. Silvana Mattiello ise, “Yaşananlardan dolayı çok üzgünüm. Yaşananlara rağmen bizi oldukça iyi bir şekilde ağırlayan Türk takımına ve halkına teşekkür ederim. Biz İtalyanlar olarak Türklere kendimizi yakın hissediyoruz. Burada yer alan İtalyan takımındaki öğrenci arkadaşlarımızdan bir tanesi şu anda Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılmış durumda. Orada insanlara yardım etmeye çalışıyor. Buraya biz bilgiler getirdik ama buradan da çok fazla bilgi edindik.” diye konuştu.

“Size destek olmak istiyoruz”

Monica Battini şunları söyledi; “Tüm bu yaşananlara rağmen çalışmayı bırakmayıp işlerinize devam etmenizden çok etkilendim. Portekiz ve İtalyan takımı olarak bu konuda size destek olmak istiyoruz.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.