Burdur Veteriner Hakimler Odası Yönetim Kurulu üyesi Ömer Çevik, “Alacağımız kurbanlığın ayakta duruşu, herhangi bir topallığı olmayan, gözleri, bakışları gayet canlı, tüyler parlak, gözleri parazitsiz olmalı. Ağız ve burun akıntısı, salya, sümük durumları olmamalı. Solunumu kaba ve sık sık hayvanlar tercih edilmemeli.” dedi.

Burdur Veteriner Hakimler Odası Yönetim Kurulu üyesi Ömer Çevik yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşların kurbanlık alımında, kesim esnasında ve sonrasında dikkat etmesi gereken konularda bilgilendirme yaptı.

Veteriner Hekim Çevik’in açıklamalarından pasajlar şöyle; “Kurbanlıklardan ilk canlı alımında ve seçiminde ayakta duruşu, herhangi bir topallığı olmayan, gözleri, bakışları gayet canlı, tüyler parlak, gözleri parazitsiz olmalı. Ağız ve burun akıntısı, salya, sümük durumları olmamalı. Solunumu kaba ve sık sık hayvanlar tercih edilmemeli.  Genel sağlık durumuyla ilgili bu tür bir belirti olduğunda o hayvanın alınmaması tercih edilmeli. Kesim bizim için en önemlisi. Kesim esnasındaki akan kanın koyu renk ya da olduğundan daha açık bir renk olmaması gerekmekte. İç organları açıldığında dikkat edilmesi gereken olgu kasaplarında uyarısıyla bizim patolojik diye nitelendirdiğimiz akciğerlerin kaburgayla yapışmamış olması. Üzerinde herhangi bir modül, herhangi bir irin, apse teşkil etmemesi. Akciğerlerin gül pembesi renginde olması. İç organlarda herhangi bir apse ya da su kesesi olduğunda bu tür durumlarda o organların tüketilmemesi ya da temas edilmemesi, merakla açılmaması. Özellikle karaciğer ve iç organlara sıçramış olan bizim halk arasında verem diye tabir edilen tüberküloz lezyonları yönünde dikkatle incelenmeli. Eğer bu tür bir durum varsa tüberküloz lezyonları olmuş olanların en yakın kamu veteriner hekimlerine müracaat edilmeli. Bu alınan hayvanın, hayvan sahibine satış kusuru olması nedeniyle satın alınan yere tekrar iadesinin mümkün olduğu, para iadesi talebinde bulunabildiği, şartlı tüketime sunulacak bir et olması nedeniyle kavurmayla etinin bertaraf edilmesi ve tekrar insan tüketiminde kullanılabilmesi söz konusu olabileceği, hastalığın tazminatlı hastalık olması sebebiyle satın alınan kişinin devletten tazminat alabileceği unutulmamalı.  Satın alan kurban kesecek kişilerinde bu konu hakkında şimdiden bilinçli ve bilgilenmesi odamız tarafından duyurulmakta. Buradan herkesin Kurban Bayramı’nı kutlarım.”

MUHAMMET FATİH BAŞCI