EğitimManşetVELİLERİN İKİLİ EĞİTİM TEPKİSİ! (Turan Okulu öğrencileri, İstiklal Okulu’na taşınmaya karşı çıkıyor)

4 sene ago

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle Velicangil Okulu binası için yıkım kararı alınması üzerine öğrenciler İstiklal Ortaokulu‘nda ikili eğitim-öğretime başladı. İstiklal okulunda sabah kendi öğrencileri, öğleden sonra da Velicangil Okulu öğrencileri ikili eğitime tabi tutuluyordu… Geçen hafta İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Turan Okulu binasının da yıkılacak olması üzerine, Turan Okulundaki öğrencilerin de İstiklal Okuluna taşınması kararı aldı. Alınan bu son karara Turan Okulu öğrenci velileri tepki gösteriyor. Turan Okulu’ndaki tekli eğitimin devam etmesini isteyen öğrenci aileleri, ikili eğitime İstiklal Okuluna taşınmaya karşı çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde biraraya gelen Turan Okulu camiasını temsil eden öğreci velileri Valilik binasına giderek Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı‘ya sorunlarını ilettiler. Turan Okuilu’nda çocukların iyi şartlarda eğitim gördüğünü, tekli eğitimin devamını istediklerini,Turan Okulundaki başta labaratuvar olmak üzere fiziki imkanların daha iyi olduğunu savundular.

Turan Okulu Aile Birliği başkanı Nuray Erkalp, “okulumuzun İstiklal Ortaokuluna taşınması gündemde. Okulumuzda 68 öğrenci var. Geçen yıl Turan‘da eğitim gören taşımalı eğitim öğrencilerini bizim okuldan aldılar. Şu anda Turan Okulunun kapatılıp ikili eğitime dâhil edilmesini istemiyoruz. Bizim okulumuz, hem evlerimize yakın hem de Labratuarımız var. İkili eğitimde öğrenciler sabahleyin erkenden saat 6:30’da derse başlayacaklar. Öğleden sonra başka okulun öğrencileri eğitim görecek bizim çocuklarımız öğleden sonra boş kalaca,k bizler hepimiz çalışıyoruz. İstiklal Ortaokuluna taşınmasını istemiyoruz” dedi.

Hiçbir okulun kapanmasından yana olmadığını açıklayan öğrenci velisi   Hatiçe Kahvecioğlu, “sabah ve öğleden sonra ikili eğitimin çocuklarımız açısından verimli olduğunu düşünmüyoruz. Çocuklar öğretmenlerine alıştı. Sabahın erken saatinde İstiklal Okuluna gitmesini istemiyoruz, sağ olsun Vali Yardımcımız da bizleri iyi karşıladılar. Bizler bu karardan vazgeçilmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

4 çocuk babası Şükrü Kılıç’ da Turan okulunda çocukların iyi eğitim görüyor. Ben rahatsız biriyim, hanımım ise çalışıyor. Çocukların uzak okulda eğitim görmesi hem bizi hem çocukları olumsuz etkiler” dedi.

Ali KAPAN

Kodlama : SadeMedia Interactive