EkonomiGündemManşetSağlıkVekiller Özçelik ve Uğur, EPDK fatura açıklamasına açıklık getirdi

2 ay ago

Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, EPDK’nın bugün fatura düzenlemesine ilişkin aldığı kararlarda yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirmek için açıklama yaptılar.

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un açıklamaları şöyle;

EPDK’nın AÇIKLAMASINI SUİSTİMAL EDENLER LÜTFEN TEKRAR OKUYUN :

Kıyasen Fatura Düzenlemesine ilişkin yanlış anlaşılan hususlara açıklık getirmek amacıyla bazı konuları yeniden vurgulamak ve kafalardaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak için yaptığımız AÇIKLAMA:
– Kurumumuz tarafından yapılan Kıyasen Fatura Düzenlemesi’nin önceliği hem sektör çalışanlarının hem de tüketicilerimizin sağlığının korunmasıdır. Böylece saha çalışanlarının azami düzeyde izolasyonu da sağlanacaktır.

– Alınan kararla vatandaşlarımızın faturalarına hiçbir şekilde İLAVE BEDEL ÇIKARTILMASI SÖZ KONUSU DEĞİLDİR. Sayaçlarda yer alan değerlerin okunması esas olmakla birlikte okuma esnasında yaşanabilecek yakınlaşma, sosyal mesafenin ortadan kalkabileceği durumları ortadan kaldırmak hem vatandaşların hem de çalışanların korunması sağlanacaktır.

– Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında elektrik ve doğal gaz faturalarında kıyasen fatura düzenlemesi ülkemizin tamamında uygulanmayacaktır.

– İdari kararlar nedeniyle faaliyetleri geçici süreyle durdurulan iş yerlerinde kıyasen fatura düzenlenmeyecektir. HATAEN FATURA DÜZENLEMESİ durumunda yapılacak olan başvurular neticesinde GEREKLİ DÜZELTMELER ivedilikle yapılacaktır.

– Meskenler için ise tüketimin olmadığı şirketler tarafından tespit edilebilen öğrenci evi, karantina veya sağlık sebepleri ile boşaltılan evlerde tüketimin olmaması nedenleri ile zaten kıyasen bir fatura çıkartılması söz konusu olamaz, bu şekilde tüketimi olmayan ve kapalı olan yerlere fatura düzenlenmeyecektir.

– Özellikle doğalgaz tüketicilerimizin dönemsel değişen tüketimlerimiz nedeni ile geçmiş tüketimlerinin kış aylarında olanların dikkate alınmasının fatura tutarını arttıracağı endişesi ise yersizdir. Şöyle ki GEÇMİŞ AYLAR DEĞİL,GEÇMİŞ 2 YILIN AYNI TÜKETİM DÖNEMİNİN ORTALAMASI üzerinden hesap yapılacağı, geçmiş dönem tüketimlerinin olmaması halinde emsal tüketim veya tüketici beyanı ile kıyas yapılacaktır. Hiçbir vatandaşımıza OCAK veya ŞUBAT TÜKETİMLERİ BAZ ALINARAK HAZİRAN AYINDA doğalgaz faturası ÇIKARTILAMAZ.

– Aşağıda yer alan bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemleri devam edecektir.

Karantinaya alınan bölgelerde
İdari kararlar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgelerde
Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı bölgelerde

– Mahsuplaşma sonucu fazla alınan tutar olursa ya da itiraz edilir ise tüketicilere muhakkak defaten iade edilecektir. EPDK bunun teminatıdır.

– Kıyasen fatura düzenlemesi son 3 ayın değil önceki iki yılın aynı ay ortalamaları baz alınarak belirlenecektir. (Örneğin Mayıs ayı için düzenlenecek faturada 2018 ve 2019 yılı Mayıs aylarına ilişkin kullanım yerinin tüketim ortalaması kullanılacaktır.)

– Sayaçların uzaktan okunabildiği uzaktan sayaç okuma sistemleri kurulmuş olan tüketicilerimiz (ki bunlar sanayi ve ticarethane yoğunlukludur) için sayaç değerleri üzerinden işlem yapılmaya devam edeceğinden bu yerlerin tüketimini düşürmesi veya artırması halinde bile gerçek fiili tüketim değeri üzerinden fatura çıkarılacaktır.

Kodlama : SadeMedia Interactive