GenelVatandaşlar, TAPU’da işlerin daha hızlı ilerlemesini istiyor

5 sene ago

Burdur’da vatandaşlar, Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde işlerin çok yavaş ilerlemesinden şikayet edince, kurumdaki personel eksikliği sorunu ortaya çıktı. Uzun süre kuyrukta beklediklerini söyleyen vatandaşlardan bazıları, Tapu’da kuyruk çilesi uzayınca isyan noktasına geldi! Kurum yetkilileri ise; randevu ile alınan sıraların yanı sıra, gün içerisinde, vatandaşların da gelmesi ve personel eksikliği nedeniyle işlerin yoğunlaştığını, ancak bu sorunun giderilemeyecek bir sorun olmadığını dile getirdiler.

VATANDAŞ DERT YANDI!

Burdur Valiliği’nin birinci katında bulunan Tapu Kadastro Müdürlüğü’nde dün hareketli saatler yaşandı. Kuruma, işlem yaptırmaya gelen vatandaşlar, uzun süre sırada beklediklerini, işlemlerin çok yavaş ilerlediğini belirterek, sorundan şikayetçi oldular.

ARKADAŞLARIMIZ ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR

Vatandaşların şikayeti üzerine konu, Valilik yetkililerine iletildi ve sonrasında Tapu Kadastro Müdür Vekili Murat Oyman konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız ellerine gelen dosyaları, işlemleri aynı gün içerisinde bitirmeye çalışıyorlar. Şu anda bir arkadaşımızın elinde 80 tane iş var. Günde 10 tane işlem yapıyorsa 10 tane de yeni işlem geliyor. İşler birikiyor. Ben arkadaşlarımızın özverili çalıştıklarına inanıyorum. “ dedi.

PERSONEL EKSİKLİĞİ VAR

Tapuda yaşanan sorunla ilgili görüşlerine başvurduğumuz, kuruma işlem yaptırmak için gelen vatandaşlardan Hüseyin Ceber, kurumda personel eksikliği olduğunu, çalışanların işleri yetiştirmekte zorlandıklarını gözlemlediğini dile getirirken Afyon Dinar’dan gelen Nurettin Hediye işlemlerin normal, iyi düzeyde yapıldığını söyledi.

VATANDAŞ DA PERSONEL EKSİKLİĞİNDEN ŞİKAYETÇİ

Yusuf Evren isimli vatandaş ise, “Tapuda işlemler iyi ama intikaller çok geç yapılıyor. Ölüm işlemlerinin yapılması çok uzun sürüyor. Ölen kişilerden bize intikal eden şeyler bize çok geç intikal ettiriliyor. Ben sürekli kuruma gidip geliyorum. Personel eksikliği olduğunu ben de gözlemledim. Personelin bize yaklaşımı iyi” diye konuştu.

EN AZ 3-4 PERSONELE İHTİYAÇ VAR

Tapu Müdürlüğü’nde yaşanan kargaşa sonrası, Muhabirimizin edindiği bilgiye göre, kurumda şu anda çalışan 4 personel bulunuyor. Müdür ve müdür yardımcısının izinli olduğu Tapu Müdürlüğü’nde en az 3-4 personele daha ihtiyaç olduğu edinilen bilgiler arasında. Tapu Müdür Vekili Murat Oyman’da edindiğimiz bilgileri yaptığı açıklamasında doğruladı.

İŞLER BİRİKİYOR

Öte yandan, Tapu çalışanlarının günde ortalama 50-60 işlem yapmak durumunda kaldıkları, personel eksikliğinden dolayı işlerin biriktiği, geçmişten kalan işlemlerin bulunması, randevu sisteminden alınan işlemler ve yeni gelen vatandaşların işlemlerinin aynı gün içerisinde olması nedeniyle, mevcut personelin işlerini yetiştirmekte zorlandıkları belirtiliyor.

Vatandaşlar, randevu sisteminin ise, sağlıklı olduğunu, bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını, sadece işlerin yavaş ilerlemesinden dolayı zorluk yaşadıklarını dile getirdiler.

Hacer ZEREN

 

Kodlama : SadeMedia Interactive