Burdur haksız fiyat artışı ve yüksek fiyat uygulaması ile ilgili Ticaret İl Müdürlüğü koordinasyonunda 2022 de, 46 firmaya 46 ürün için denetim yapılmış ve 28 bin 290 TL. ceza kesilmiş. Denetim yapanları kutluyorum. Ancak cezalar ve 46 üründe fahiş fiyat tespitinin nasıl yapıldığı hakkında bir bilgi paylaşılmadı. Aykırılık tespit edilen 14 ürün ile ilgili 14 firma, idari yaptırım uygulanması için firmanın merkezinin bulunduğu İl Müdürlüğüne gönderilmiş. 01. Aralık 2022 tarihinde 116 firma 1088 üründen 9 ürün ile ilgili idari para cezası verilmiş. Ayrıca 27 Okul kantini incelenmiş 119 ürün denetlenmiş, 14 kantinciye idari yaptırım uygulanmış. 

YETERSİZDİR!

Denetim çok güzel ama, yetersiz ve yanlış yapıldığı kanaatindeyim. Sonuçta 46 firmaya 615 TL. cik komik ceza kesilmiş. Komisyona bir örnek olsun; Aylık enflasyon TÜİK’e göre 1.69, diğerlerine göre yüzde 3, halktaki karşılığı yüzde 5 olarak ölçülmektedir. Altınbaş marka 500 gr. Çay AKPA markette 42 TL. ye satılırken zincir market olarak adlandırılan Migros, A101, Bim, Şok, Egeşok, Tarım Kredi Koop. gibi firmalardaki fiyatları lütfen inceleyin. Yaklaşık 52 TL. civarında satılıyor. Fark yüzde 23 civarındadır. Diğer bir ifade ile TÜİK verileri baz alınırsa yaklaşık 13-14 kat yani bir yıllık enflasyon toplamı, yerel satıcı firma ile zincir marketler arasındaki fiyat farkında bulunuyor.Yerel firma AKPA sahiplerini kutluyorum.Diğer birçok kalem ürünlerdeki fiyat farklılıkları dikkate alındığında 3 harfli zincir marketler, halkın sırtındaki küfede mi  ocağına incir ağacı mı  dikiyorlar?.

ÇOK AĞIR HÜKÜMET ve 3 HARFLİLER VAR!!! 

Diğer bir örnek; Nutella fiyatlarında karşımıza çıkıyor. Migrosta 750 gramlık kavanoz mağazasında 71 TL iken, aynı ürün sanal mağazasından alırsan 54 TL. Yüzde 30 fiyat farkı var. Tüik’in yüzde 1.69 luk aylık enflasyonunun 17-18 katı kazancı mağazaya gidip alırsan ödüyorsun. Yani 17-18 aylık enflasyon rakamını bir seferde mağazasından alırsan ödüyorsun. Serbest piyasa değil, serbest fahiş piyasasındayız. Durun bitmedi. Aynı ürün Carrefursadan kilogramlık alırsan yanlış hatırlamıyorsam 270 TL., internet ortamında 139 TL ile 359 tl arasında değişen fiyatlar. Kimin eli kimin cebinde belli değil. Belli olan bir şey var vatandaşın küfesinde çook ağır bir hükümet ve 3 harfli zincir marketler var.Ürün içeriğinde bir fark mı var? Orijinal ve fason ürün mü satılıyor? İçeriğinde palm yağı mı var? Tüketici ne yapsın? Sn. Valiler, Defterdarlar, Rekabet Kurumu ve diğer ilgili Müdürler cevap verin lütfen?

KARTEL Mİ TRÖST MÜ?

Önceden toptancılar vardı. Oradan ürün alırsanız, perakende fiyattan daha ucuz olurdu. Zincir marketler önce ucuzluk sloganı ile yola çıktılar, sonra adı birkaç üründe kampanya ve indirim olan, ama, diğer ürünlerde fahiş fiyat olarak karşımıza çıkan Kartelleşmeye-Tröstleşmeye yüz tutmuş, vatandaşın küfesinde halkı söğüşleyen işyerleri olarak yer aldılar.

HODRİ MEYDAN!

Günümüz teknoloii çağı olduğuna göre satılan her ürün gramaj, miktar ve birim fiyat bilgileri ile resmi olarak kayıt altındadır.Madem ciddi anlamda denetim yapacaksınız hodri meydan; alın firmalardan günlük satış raporlarını ve karşılıklı inceleyelim. İşte o zaman halkın arasında yer alan siz yetkililerin de ne kadar kazıklandığını kolayca göreceksiniz.Basında yer alan bu açıklamaların halktaki karşılığı, yasak savma amaçlı denetimler olarak görülüyor. Eli belinde değil, teknolojiyi kullanarak, derli toplu bir denetim yaparsanız karşınıza milyonluk mu milyarlık mı fahiş fiyat cirosu çıkacağını hep birlikte görürüz.

OKULLAR TAMAM, DEVLET HASTANESİNE BAKIN…

Okul Kantinlerine gelince, senenin 6 ayı zaten çalışmıyorlar. Sabah 9 da başlayan satış mesaileri, 10-15 dakikalık 5-6 tenefüs arasından ibaret. Öğleden sonra 14.30 daki son ders ile dükkan kapanıyor. Diğer halka açık tost büfeleri ile kıyasladığınızda yarı mesaileri verimsiz geçiyor. İşyeri kiraları resmi kurumlar olduğu için, kiraları açık artırma ihale ile  belirleniyor, asgari ücret ve ürünlere gelen zamlar nedeni ile her geçen gün düşen ciroları da dikkate alındığında çarşıda yarım ekmek 20-25 TL. olan tost ve ayran fiyatları ile rekabet etmesi pek de mümkün görünmüyor. Adı kantin olan işyerlerinden alınan fahiş kiralar, çocuklara sağlıklı üründen taviz verilmemesi için gözden geçirilmelidir. Şifa bulmak için mecbur kalınan Devlet Hastanesi ve buradaki kantinin fiyatlarını da bir zahmet denetleyin…! Ne göreceksiniz…

 Son söz; At binenin kılıç kuşananın… Bizim üzerimize düşen var ise ben hazırım birlikte denetleyelim. Eli belinde denetimler yetersiz kalıyor, karşınızda teknolojik imkanlar dev gibi dururken binlerce işsiz üniversite mezunları iş arıyor. Verin yetkiyi, buldukları fahiş, haksız kazançtan çıkartsınlar ekmek paralarını. Unutmayın ‘İtimat Güzeldir Şeydir, Kontrol Daha Güzeldir’.