EkonomiManşetVATANDAŞIN ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ (2017 yılı enflasyon rakamları Burdur’a nasıl yansıdı? Esnafa sorduk)

3 sene ago

Enflasyon, ülkemizde en çok kullandığımız ekonomik terimlerin başında geliyor. Yeni yılın 2018’in ilk haftasında açıklanan 2017 enflasyon rakamları, beklendiği gibi; geride bıraktığımız haftanın en öne çıkan gündem maddelerinden beri oldu. Yıllık enflasyon oranının tek hanelerden çift haneli rakama ulaşması %12’ye varan %11,92’lik oranı, ekonomi gündeminde çeşitli tartışmalar neden oldu. Özellikle gıda sektöründe ve ulaştırma alanında yaşanan fiyat artışları enflasyonu tetikleyen kalemler olarak öne çıktı.

2017 yılında açıklanan enflasyon rakamlarından en çok gıda maddeleri, ulaşım giderleri etkilendi. Bir anda yükselen başta gıda maddeleri olmak üzere diğer fiyat artışları, vatandaşın alım gücünü de düşürdü. Muhabirimiz Filiz Eryılmaz da şehrimizde esnaf turuna çıkarak, esnafların artan enflasyon hakkındaki görüşlerine başvurdu. 2017 yılında açıklanan enflasyon rakamlarından en çok giyim ve gıda maddeleri etkilendi.  Başta gıda maddeleri olmak üzere diğer fiyat artışları, vatandaşın alım gücünü de olumsuz yansıdı.

Burdur’daki gıda ve giyim sektöründe hizmet veren esnafların enflasyon artışını ve işlerine olan etkilerini öğrenmeye çalıştık. Gazetemize konuşan market işletmecisi Yavuz Arslan, ayakkabıcı Murat Uğur, Manav esnafı Cengiz Gürcan, fiyat artışlarını değerlendirdi.

Market İşletmecisi Yavuz Arslan; “Enflasyon gıda ürünlerini çok etkiledi. Gıda ürünlerindeki fiyat artışı insanların alım gücünü düşürdü. Alım gücünün düşmesi ile birlikte ürün satış miktarları da düşüyor. İnsanlar iki alacağına bir alıyor, iki kilo alacağına bir kilo alıyor” şeklinde konuştu.

Ayakkabı mağazası işletmecisi Murat Uğur; “Bu sene 2017 yılı da dahil işler çok durgun. Enflasyondan sonra ayakkabı ve giyim fiyatlarında yükselmeler var deniliyor, ama biz hâlâ 2 yıl önceki fiyatlardan ayakkabı veriyoruz. Ona rağmen insanların alım gücü düşük ve bizim işlerimiz de buna bağlı olarak çok durgun” diye konuştu.

Manav Esnafı Cengiz Gürcan; “Enflasyonda en çok gıda sektörünü etkiledi deniliyor, ama enflasyondan hemen hemen tüm sektörler etkilendi. Meyve ve sebze fiyatlarının yükselmesi ve sürekli değişkenlik göstermesi sadece enflasyona bağlı değil. Manav esnafını daha çok hava şartları arz ve talep etkiliyor. Hava şartları kötü olunca meyve ve sebzelerde hasat olmuyor ve bizlerde üreticiye ulaşamadığımız ürün az oluyor, fiyat yüksek oluyor. Ürün bol olunca fiyatta buna bağlı olarak düşüyor. Şu an her bütçeye uygun meyve sebze bulmak mümkün” dedi.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive