EkonomiManşetVATANDAŞ, CEP TELEFONLARINDAN ŞİKAYETÇİ, TÜKETİCİNİN YASAL HAKLARI NE?

5 sene ago

Burdur’daki tüketiciler, aldıkları cep telefonlardan şikayetçi… Cep telefonları, Tüketici Hakem Heyetleri’ne yapılan şikayetlerin çok önemli bir kısmını oluşturuyor.

Tüketicinin en fazla şikayetçi olduğu sorunların başında, telefonlarla ilgili şikayetleri firmaların çok önemsemediği ve iade etmek istediklerinde ise; firmanın telefonları kabul etmediği yönünde. Peki tüketiciler haklarından haberdar mı? Hangi durumlarda cep telefonlarını iade edebiliyor ya da parasını geri alabiliyor? Burdur Tüketicileri Koruma Derneği, (BURTÜKODER) Başkanı Kemal Arslan, Burdurlu tüketiciler için, telefon mağazalarından, internetten ya da televizyon reklamlarından görülerek alınan cep telefonlarında, hangi durumlarda iade ya da telefonun parasını geri alma durumu söz konusu olabileceğini açıkladı.

İşte cep telefonu alıp memnun olmayan, iade etmek isteyen ya da parasını almak isteyen tüketicinin yasal hakları:

CEP TELEFONU ALICISININ YASAL HAKLARI

Tüketicilerimiz aldıkları telefonları iki tür ediniyorlar; birincisi mağazadan alınan telefonlar, ikincisi; ‘mesafeli sözleşmeli’ dediğimiz internet üzerinden ya da televizyon reklamlarıyla alınan telefonlar. Hepsinin koşulları farklı. Örneğin ilimizdeki bir tüketici, aldığı bir telefonu mağazaya götürüp ‘ben bunun kabını beğenmedim, rengini beğenmedim’ diyerek, ertesi gün götürüp değiştirme hakkına sahip değil. Böyle bir hakkı yok. Satın almadan önce iyi bir ürün araştırması yapması lazım. Zaten biz bilinçli tüketiciyi, ürünü satın almadan önce dikkatli davranmışını kastediyoruz. Tüketicilerimiz ürünü satın almadan önce kılı kırk yarsınlar. Çünkü mesneti olmayan, yanı ayıbı olmadan ürünü değiştirme hakkına sahip değiller. Mağazanın kapısından çıktıktan sonra iş biter.

HANGİ ŞARTLARDA TELEFON GERİ İADE EDİLEBİLİR?

Ürünün bir ayıbı olacak. Ürününü ayıbını aldıktan sonra 30 gün içerisinde fark etmiş olması lazım. Örneğin; telefonun camının çizik olduğunu anında görmesi lazım tüketicinin. Ama aldığı telefonun fonksiyonlarının çalışmadığını, kullanım süresi içerisinde fark ettiği sebebiyle kanun koyucu buna 30 gün süre tanımış. Mesela telefonunun alarmı çalışmıyor. Yani, telefonun kullanım kataloğunda belirtilen özellikleri olmadığın fark ederse, bu bir ayıp. 30 gün içerisinde satın aldığı mağazaya gidip, telefonun ayıbını izah edip, ürünün seçimlik haklarından birini talep edebilir, telefonu geri vermek, satıştan caymak istediğini ifade eder.

SEÇİMLİK HAKLARI NELERDİR?

Telefonun yenisiyle değiştirilmesini isteyebilir. Telefonun iptal edilerek parasının ifadesini isteyebilir. Telefonun ayıbı arızası oranında fiyat indirimi isteme hakkı vardır. Ücretsiz tamir etme hakkı da vardır. Bunun takdiri tüketicinindir. Satıcının tüketici ile bu konuda pazarlık etme şansı yoktur. Ancak tüketici, ürünün ayıbını 30 gün içerisinde fark edecek.

30 GÜN GEÇERSE NE OLUR?

Diyelim ki 30 gün geçti, sanayi ürünlerinin tamamı garanti ürünleri kapsamında en az 2 yıl garantilidir. Garanti kapsamı süresinde, üründe ortaya ayıp, kullanıcı hatası olmadığı kanısıyla tüketici hakem heyetlerine başvurabilir. Bu durumda hakem heyetlerinin yaptırdığı bilirkişi incelemiş ile ürünün garanti süresi kullanımında ortaya çıkan kusur, kullanıcı hatası değilse, seçimlik haklarından herhangi birisini talep etme hakkı vardır.

TÜKETİCİ ARIZASI MI, FİRMA HATASI MI?

Tüketici Hakem Heyetleri, özellikle hassas cihazlarda bunun tespitini yapan teknik kişilere ürünleri göndermek suretiyle bilirkişi incelemesi yaptırır. Bilirkişi, gönderdiğimiz ürünleri inceler, sorunu tespit eder. Gündeme gelen sorun, özellikle de telefonlardaki sıvı teması dediğimiz, oksitlenmeden kaynaklanan hatalar oluyor. Bunun bilirkişi fark edebiliyor.Diyelim ki tüketicimize Hakem Heyetinden olumsuz karar verildi. Tüketici, 15 gün içerisinde haklı olduğuna inanıyorsa, Tüketici Mahkemesi sıfatıyla ilimizdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’ne itiraz etme hakkına sahip. Bu hakka herkes sahip. Aleyhine karar verilen üretici de, aleyhine karar verilen tüketici de sahip.

İNTERNETTEN ALINAN TELEFONLARDA DURUM NASIL?

Tüketici ürünü telefonla, internetten ya da televizyon reklamları yoluyla aldı. Bu tür satın alımlara ‘mesafeli sözleşmeli’ satışlar diyoruz. 14 gün içerisinde, ürünün bütün aparatlarıyla, kendisinden kaynaklanan kusur yoksa, hiçbir gerekçe olmadan, üründe ayıbı bile bulunmadan, ürünü cayma hakkını kullanabilir. Ürünü, satın aldığı firmaya iadeli-taahhütlü dilekçesini göndermesi yetiyor. Firma ürünü geri almazsa, Hakem Heyeti’nden çıkacak kararla, icra işlemini başlatıp, icra ile yatırdığı parayı alma hakkına sahip…

Hacer ZEREN

Kodlama : SadeMedia Interactive