GündemManşetValilik’ten Cuma Namazı açıklaması

5 ay ago

Burdur Valiliği Basın Bürosu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın Kovid-19 salgını nedeniyle ara verilen camilerdeki cemaatle namaza tüm vakitlerde yeniden başlanacağını duyurmasının ardından Cuma Namazı ile alakalı basın açıklaması yaptı.

Valilik Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, Yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde dış mekanlarda kılınabileceği belirtilen Cuma Namazlarının hava durumuna (yağışlı olması, aşırı sıcak vs.) bağlı olarak temizlik, maske ve mesafe başta olmak üzere Cami içerisinde de kılınabiliceği belirtildi.

Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamanın tamamı şöyle; “Cuma Namazları Hava Durumuna (Yağışlı Olması, Aşırı Sıcak Vs.) Bağlı Olarak Belirlenen Kurullar Çerçevesinde Cami İçerisinde Kılınabilecek
Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında hastalığın ülkemizde görüldüğü ilk andan itibaren Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bugüne kadar birçok tedbir kararı alınmış ve uygulamaya geçirilmiştir.
Bu kapsamda; Diyanet İşleri Başkanlığınca 16 Mart 2020 tarihinden itibaren bütün cami ve mescitlerde cemaatle namaz ibadetine ara verilmesi kararlaştırılmış, pandemi ile mücadele sürecinin devamında ise bahse konu cemaatle namaz ibadetine ilişkin kısıtlamanın 29 Mayıs 2020 Cuma gününden itibaren öğle, ikindi ve cuma namazları için kaldırılmasına karar verilmiştir.
Alınan bu kararlara ek olarak, virüsün yayılma ve bulaşma hızının azalması, vaka artış hızının düşüşe geçmesi ve bu yönde kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda kontrollü sosyal hayatı içeren bu dönemde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile yapılan görüşmeler ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda;
1. Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından belirlenen Cami ve İbadethanelerde alınacak tedbirlere riayet edilmesi kaydıyla, 24.06.2020 tarihinden itibaren cami ve mescitlerde beş vakit olarak cemaatle ibadet edilebilmesi,
2. Yeterli bahçesi/avlusu/açık alanı bulunan camilerde dış mekanlarda kılınabileceği belirtilen Cuma Namazlarının ise hava durumuna (yağışlı olması, aşırı sıcak vs.) bağlı olarak temizlik, maske ve mesafe başta olmak üzere Cami içerisinde de kılınabilmesi kararlaştırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kodlama : SadeMedia Interactive