EğitimManşetVali Yılmaz: “Karneler çocukların değerlendirildiği belge değildir”

3 sene ago

2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk yarısı 20 Ocak 2016 Cuma günü  tamamlandı. Vali Şerif Yılmaz, Vali Yardımcısı Hayri Sandıkcı ile birlikte  Sakarya İlkokulunda karne dağıtım törenine katılarak minik öğrencilerin karnelerini verdi.

Vali Şerif Yılmaz önce karnelerini almak için heyecanla bekleyen minik öğrencilerle sohbet etti, ardından da sırayla karnelerini verdi. Vali Yılmaz öğrencilerin karnelerini dağıttıktan sonra Okul Müdürü Zübeyde Tuncer ve okul öğretmenleri ile biraraya gelerek sohbet etti. Minik öğrenciler Vali Şerif Yılmaz ve beraberindekilere kısa bir halk oyunları gösterisi de sundular.

Yarı yıl tatilinin değerlendirmesini yapan Vali Şerif Yılmaz yine şu ilginç açıklamalarda bulundu: “2016-2017 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemini bugün tamamladık. Çok şükür ilimizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan başarılı bir şekilde bir dönem geçirdik. Hem öğretmen arkadaşlarımıza, hem öğrencilerimize hem velilerimize teşekkür ediyorum. İkinci dönemle birlikte başarılı bir yıl olmasını diliyorum. Karneler çocukların değerlendirildiği belge değildir. Karne, çocukların notlarla ilgili kanaatinin belirtilmesidir. Çocukların ders notlarıyla, onları yargılamayalım. Çocukların eksikleri ve fazlaları olabilir. Ailelerin bunların giderilmesi yönünde yapılacak olan çalışmaları, okul idarecilerimizle, öğretmenleriyle ve Rehberlik Araştırma Merkeziyle görüşmek suretiyle çocuklarımızın psikolojik olarak herhangi bir rahatsızlığa düşmeden çocuklarımızın başarılı olmalarının yollarını birlikte bulabiliriz. Her türlü yardım ve desteği vermeye hazırız. Her insanın başarılı ve başarısız olduğu birtakım vasıfları olabilir. O nedenle velilerimiz bunu dikkate almak suretiyle, çocuklarımızın yanında olduğunu, onların arkasında ve destekçisi olduklarını ifade etmeleri gerekiyor.

Burdur, eğitime verilen önemiyle şanslı olan illerden birisi. İdarecilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerle birlikte esas olan öğrencilerimizle başarıyı yakalamak, birlikte çalışırsak mümkün. Bunu da Burdur yakaladı ve düşürmememiz gerekiyor. Başarıyı yakalamak kolay, sürdürmek daha zordur. Üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirerek, başarıyı daha da ileriye götürmemiz lazım. Biz geleceğimizi hazırlıyoruz. En büyük yatırım insana olan yatırımdır. Yavrularımız için her türlü fedakârlıktan kaçınmıyoruz, her türlü desteği gerek merkezi hükümet olarak, gerekse yerelde eğitime verilen tüm destekler ülkemizin geleceği, devletimizin bekası, vatanına ve milletine bağlı nesiller yetiştirmek içindir. Bunu yapmak için gayret ediyoruz, yapmaz sakta başımıza nelerin geleceğini 15 Temmuz’da yaşayarak gördük. Bizler bu süreçten sonra daha hassas ve dikkatli davranmamız lazım. Devletine, milletine ve bayrağına sadık nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Onun için de bizim hep beraber bunu gerçekleştirmemiz lazım.

5-10 cm kar’da okul tatil olmaz

Kar tatili yapılmamasıyla ilgili bir basın mensubunun sorduğu soruyu yanıtlayan Vali Şerif Yılmaz; “Çocuklarımızın kar tatili yapmadığımız için teşekkür ettiğini karne dağıtırken gördük. Çünkü bunun telafisi için çocuklarımızın diğer tatilleri de gidecek. Bazı çocuklarımızda tatil yapma sevdası biraz daha fazla ama genel itibariyle baktığımızda birinci önceliğimiz eğitimin kesintisiz devam etmesidir. Arada verdiğimiz her tatil her dersten uzaklaşmayla ilgili eylem, çocuklarımızın tekrar konsantre olmasını engelliyor. Hafif yağmurda, karda, soğukta tatil yapmaya kalkarsanız, ders yapmaya vakit bulamazsınız. Çocuklarımızın sağlığı bizim birinci önceliğimizdir. Çocuklarımıza sorun yaşatacak herhangi bir durum olursa ders ikinci planda kalır ama 5-10 cm karda okul tatil olmaz. Sadece taşımalı eğitimde kar tatili yaptık. O da buzlanmayla ilgili çocuklarımızın herhangi bir kazaya maruz kalmamaları için tatil yaptık. Ben kendim başta olmak üzere hep kar yağsın, yağmur yağsın diye dua ediyoruz. Çünkü kuraklık var. Kar yağsın deyip te, buna karşı başka bir eylem yapmanız fiili olarak bunu istememeniz demektir. Kar, yağmur berekettir; İnşallah bereket memleketin her yerine gelir. Ulaşım tamamen kesilir, çocukların yürümeleri zorlaşır o zaman tatil yaparız. 10 cm karda herkes yürüyor. Zaten çocuklarımız kar yağınca evde durmuyor. Evde durmayan çocuğun okula gelmesi daha iyi. Eğer tatil yaparsak çocuklar sokağa çıkacak ve birçoğu hastalığa yakalanır. O süreç içerisinde hem çocuklarımızı sıcak bir alanda muhafaza ettik hem de eğitime kesintisiz devam ettik. Çocuklarda memnun, biz de memnunuz. Burada oturup ta köylerde eğitime giden öğretmen arkadaşlarımız biraz sıkıntı çekti ama artık ona da katlanacaklar” diye konuştu.

Filiz ERYILMAZ

Kodlama : SadeMedia Interactive