ÇevreManşetVali Yılmaz, Karataş Gölü’nde kuş sayımı çalışmalarını izledi (Burdur’da kuşların doğal ortamının bozulmaması için il genelinde havai fişek atılması yasaklandı)

3 sene ago

Vali Şerif Yılmaz önceki gün Burdur’un en önemli doğal varlıklarından biri olan Karataş Gölü’nde kuş sayım çalışmalarına katılarak, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Karataş Gölü’nde yapılan Kış Ortası Kuş Sayım çalışmalarını yerinde izledi. Burdur bölgesinde kuş sayımı çalışmalarının 21 Ocak’ta başladığını hatırlatan Vali Yılmaz Burdur Bölgesinde 2015 yılı sayımlarında 46 türde 255 bin, 2016 yılındaki sayımlarda ise 61 türde 208 bin su kuşu sayıldığını belirtti.

Burdur’da kuşların doğal ortamınınbozulmaması için il genelinde havai fişek atılması Valilik tarafından yasaklandı

Vali Şerif Yılmaz Burdur’da kuşların konakladığı yedi göl bulunduğunu, bunların kuşların göç güzergahında bulunması nedeniyle kuş türlerinin doğal ortamının bozulmaması, göç güzergahlarının değişmemesi adına il genelinde havai fişek atılmasının yasaklandığını bildirdi.

Vali Şerif Yılmaz, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından Burdur genelinde başlatılan kuş sayımı ile ilgili Karataş Gölünde incelemelerde bulunarak sayım çalışmalarını yerinde inceledi.

Karataş Gölü’ndeki sayım çalışmalarına Vali Yılmaz’ın beraberinde, Karamanlı Kaymakamı Osman Oğuz Ekşi, Karamanlı Belediye Başkanı Fatih Selimoğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Adnan Yılmaztürk, Bölge Müdür Yardımcısı Orhan Ceylan, Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Hasan Uysal ve ilgili personel katıldı.

Burdur Gölü, Salda Gölü, Çorak Göl, Karataş Gölü ve Karaçal Gölünde başlatılan sayım çalışmaları, Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü tarafından, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi uzman ve öğrencileri ile sivil toplum örgütlerinin destekleriyle iki gurup halinde yürütülüyor. 6. Bölge Müdürü Yılmaztürk, kuş sayım çalışmalarını yerinde incelemek üzere Karataş Gölüne gelen Vali Yılmaz’a devam eden sayım çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Dürbün ile kuş türlerini yakından izleme fırsatı bulan Vali Yılmaz, gözlemlediği kuşlar hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Kuş sayımı çalışmaları ile ilgili incelemelerini tamamladıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz burada yaptığı açıklamasında; “5 Ocak – 15 Şubat tarihleri arasında her ilde yapılan kuş sayımları ile ilgili ilimizde yapılan sayım çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı bulduk. 2015 yılındaki sayımlarda arkadaşlarımız 48 tür tespit etmişler. Bu yılki yapılan çalışmalar neticesini kamuoyu ile paylaşacağız. Bu yapılan çalışmalar Kuş türleri popülasyon durumlarını ve nesli tükenmekte olan hayvanlarla ilgili tespitleri yaparak, Göl alanları etrafındaki yapılaşmayı yerinde tespit etmek ve hayvan neslinin varlığının korunması yönünde çalışmalara alt yapı oluşturmaktır.

Bu hayvan varlığı açısından, özelliklede göller bölgesi olmamız nedeniyle de, su kuşları türü açısından da çok önemli bir popülasyona sahibiz. Bu gibi alanlarımızın düzenlenmesi yönünde de yapılan çalışmalar var. İnşallah bu düzenlemeleri tamamladığımız takdirde özellikle kuş gözlemleriyle ilgili özel meraklılar var. Onların gelip kuşları gözleyebileceği alanlar oluşturduğumuz takdirde, diğer illere baktığımız zaman büyük bir avantajımız var. Kuşların kaldığı konakladığı yedi adet gölümüz var. Bizim, göç bölgesi olması yanında, göç güzergahının değişmemişi için 2017’den itibaren Burdur genelinde kurul kararı ile havai fişek atımı yasaklandı. Bu karar Kuş türlerimizin doğal ortamının bozulmaması adına, göç güzergâhlarının değişmemesi adına atılan bir adımdır. İnşallah bunu tüm il genelinde hayvanlarımızı korumak suretiyle gerek yumurtlama zamanı, gerek göç zamanı kuş türlerinin zarar görmeden ilimize gelip ayrılmalarını temin etmiş olacağız” açıklamasını yaptı.

Kodlama : SadeMedia Interactive