ManşetVali Yılmaz ANADOLU AJANSI’nın “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı

2 sene ago

Vali Şerif Yılmaz Anadolu Ajansı tarafından düzenlenen “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldı. Anadolu Ajansı’nın yurt içi ve yurt dışında görev yapan muhabirlerinin 2017 yılı içerisinde çekmiş olduğu, haber, yaşam ve spor kategorilerinden seçilen “Yılın Fotoğraflarını” inceleyen Vali Yılmaz bu fotoğraflar içerisinde 4 fotoğraf için oy kullandı.

Haber kategorisinden iki fotoğraf için oy kullanan Vali Yılmaz, ilk oyunu Hakkari’nin Şemdinli İlçesinde 2 bin 900 metre rakımlı tepede kurulan üs bölgesinde vatani görevini yapan Mehmetçik’in bayram namazını kılarlarken çekilen “Mehmetçik’in Bayram Namazı” adlı fotoğrafa kullandı.

Vali Yılmaz ikinci oyunu ise yine aynı kategoride İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulüm karşısında onlarca askerin gözaltına aldığı 16 yaşındaki gencin zulme karşı dik duruşunun görüntülendiği “Direnişin Sembolü 16 Yaşında ki Çocuk” fotoğrafına kullandı.

Yaşam kategorisinde ise Gazze’ye bağlı Han Yunus Kentinde yaşayan Filistinli bir ailenin sık sık yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle mum ışığında yaşamlarını sürdürürken çekilmiş fotoğrafa oy kullanan Vali Yılmaz, spor kategorisinde ise Ülkemiz ev sahipliğinde düzenlenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasını kazanarak ülkemize gurur yaşatan Ampute Milli Takımımızın final maçını kazanmalarının ardından şampiyonluk sevincinin ekrana yansıdığı “Türkiye’nin Sevinci” isimli fotoğraf için kullandı.

Vali Yılmaz fotoğraf tercihlerinin nedenlerini anlattı

Vali Yılmaz fotoğrafları oylamasının ardından Anadolu Ajansı Burdur Muhabiri Bilal Altıok’a açıklamalarda bulundu.

Vali Yılmaz yaptığı açıklamada; “Anadolu Ajansımızın tertiplemiş olduğu “Yılın Fotoğrafları” oylamasına katıldım. Görmüş olduğum resimler içerisinde değerlendirme yapma fırsatı buldum. Özellikle haber kategorisinde 15 Temmuz sonrası terörle mücadelede elde ettiğimiz başarıları, güvenlik güçlerimizin çok yoğun şekilde gösterdiği emeği herkes biliyor. Burada Mehmetçik’in “Bayram Namazı Fotoğrafını” oylarken, Hakkari’nin en yüksek dağlarında ülkemizin varlığı ve birliği için hayatını hiçe sayıp göğsünü siper eden askerlerimizin bir bayram sabahı görevleri başında bayram namazını kılması çok manidar. Özellikle bunun için tercih ettim.

Yine İsrail’li askerlerin ki Filistin’lilerin kendi topraklarında kendi yaşam alanlarında nasıl gözaltına alındığını gösteren bir çocuğun onlarca İsrail askeri tarafından gözaltına alınması, tüm dünyanın İsrail’in işgal ettiği topraklar altında yaşayan mazlum insanların nasıl muamele gördüğünün görülmesi açısından çok önemli diye değerlendirdim. Yine özellikle geçtiğimiz yıl içerisinde yaşadığımız en büyük sevinçlerimizden birisi ampute milli takımımızın başarısıydı. Engelsiz insanlarımıza örnek olacak olan bu başarının nasıl bir heyecanla ruhla kazanıldığı anlatan bir resim. Yaşanan heyecan bu fotoğrafta ölümsüzleştirilmiş, bu nedenle bu resmi tercih etme fırsatı buldum” dedi.

Burdur Muhabiri Bilal Altıok’un Anadolu Ajansı hakkında görüşleriniz nelerdir sorusuna da açıklamalarda bulunan Vali Yılmaz; “Anadolu Ajansı özellikle Türkiye’nin gözü kulağı. Bütün dünyada güvenli bir şekilde takip edebileceğimiz, haberlerine ve verdiği bilgilere güvenebileceğimiz en emin kaynaklardan bir tanesi. Bu nedenle Anadolu Ajansından Türkiye’de olduğu gibi dışarıda da en sağlam bilgileri ve haberleri öğrenme fırsatı buluyoruz. Başarılarının devamını diliyorum. Özellikle bu resimlerde de gördüğümüz gibi, tarihe tanıklık edecek olan belgeleri, resimleri arkadaşlarımız ölümsüzleştirmişler. Belki bugün fark edilmez ama yıllar geçtikten sonra ülkemizde ve dünyada yaşanan trajedilerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini gösteren tarihi vesikalar oluşturulmuş. Bu fotoğraflar sadece haber değil tarihin nakşedilmesi kaydedilmesi aynı zamanda, bunun için de Anadolu Ajansına ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kodlama : SadeMedia Interactive