GündemManşetVALİ YILMAZ AÇIKLADI: “Burdur’da bayram tedbirleri sayesinde trafik kazaları azaldı”

3 sene ago

Vali Şerif Yılmaz, geride bıraktığımız Ramazan Bayramı süresince İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı tarafından il genelinde uygulanan bayram tedbirleri ile ilgili değerlendirme yaptı.

Vali Yılmaz yaptığı açıklamada; “ilimiz konum itibariyle komşu illerin karayolları bağlantılarının kavşak noktası konumun da, ayrıca önemli turizm bölgelerinin geçiş güzergahında olması dolayısıyla özellikle bayram tatilleri süresince araç trafiği açısından yoğunluğun yaşandığı hassas iller arasında bulunmakta. Bu nedenle Ramazan Bayramı öncesinde gerekli tedbirler planlanarak, Bayram süresince trafik yoğunluğu nedeniyle yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilmesi, vatandaşlarımızın güvenli bir şekilde memleketlerine ve tatil bölgelerine ulaşabilmeleri açısından en üst seviyede gerekli tedbirler uygulanmıştır. Bunun sonucu olarak da geçmiş yıllara kıyasla bir güne düşen ortalama kaza miktarlarında önemli düşüş yaşanmıştır” dedi.

Açıklamasının devamında amaçlarının vatandaşlarımızın bayram sevinçlerinin üzüntüye dönüşmemesi olduğunu ifade eden Vali Yılmaz, alınan tedbirlerle birlikte kaza oranlarında yaşanan düşüşün kendilerini ziyadesiyle mutlu ettiğini ifade etti.Bu tedbirlerin uygulanmasında 24 saat esasına göre çalışan İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı görevlilerine teşekkür eden Vali Yılmaz ayrıca trafik kurallarına uyarak bu tatil süresince güvenlik güçlerimize yardımcı olan vatandaşlara da teşekkür etti.

Valiliğin paylaştığı bilgiler şöyle: Bayram süresince Burdur İl Jandarma Komutanlığınca gece ve gündüz olmak üzere (10) Jandarma Trafik Timi ile (75) trafik uygulaması, (25) Jandarma Asayiş Timi ile (216) asayiş uygulaması yapılmış ve alınan tedbirler kapsamında yaklaşık (300) Jandarma personeli görev yaptı.

Özellikle trafik yoğunluğunun fazla olduğu Burdur-Antalya, Isparta-Antalya, Burdur-Fethiye, BurdurDenizli güzergahlarında alınan hem trafik, hem de asayiş tedbirleri kapsamında bu güzergahlardan Jandarma Trafik sorumluluk bölgesinde sadece (1) yaralamalı trafik kazası meydana gelmiş, köy ve ilçe yollarında ise (7) trafik kazası meydana geldi.

Jandarma sorumluluk alanında 2015 yılı Ramazan Bayramı döneminde bir güne düşen ortalama kaza miktarı (4) ve 2016 yılı Ramazan Bayramı döneminde bir güne düşen ortalama kaza miktarı (3) iken bu yıl alınan ve görünürlüğün ön planda olduğu etkili tedbirler sonucunda günlük kaza ortalaması (1,6)’ya düştü.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 27 uygulama noktasında, 47 ekip, 174 personel ve 1 arama köpeğinin katılımı ile yapılan uygulamalarda toplam 1695 şahıs ve 713 araç incelendi,, 4 aranan şahıs yakalanmış, 3 şahıs hakkında adli ve idari yönden, 94 araca ise trafik yönünden işlem yapıldı, 10 araç trafikten men edilmiş ve 34.726,00 TL para cezası uygulandı.

İlimiz Organize Sanayi Kavşağında yapılan yol uygulamasında 1380 şahıs ve 539 araç incelenmiş, 2 aranan şahıs yakalanmış, 2 araç trafikten men edilmiş, 29.991 TL para cezası uygulandı.

İl Emniyet Müdürlüğü sorumluluk alanında alınan tüm bu tedbirler sayesinde, 2017 yılı Ramazan Bayramı tatili süresince meydana gelen trafik kazalarının geçen yıla göre mukayesesi yapıldığında % -37,50 oranında düşüş sağlandı.

– 2016 yılında 1 ölümlü trafik kazası mevcut iken bu yıl ölümlü trafik kazası yaşanmadı.

– 2016 yılında 15 yaralanmalı trafik kazası mevcut iken bu yıl 10 adet yaralanmalı trafik kazası meydana gelmiş olup geçen yıla göre % -33,33 oranında düşüş sağlandı.

– 2016 yılındaki trafik kazalarında 46 yaralı mevcut iken bu yıl 21 vatandaş yaralanmış olup, yaralı sayısı % -54,35 oranında düştü.

Kodlama : SadeMedia Interactive