GündemManşetVali Şıldak’tan; KOORDİNASYON ÇIKIŞI

1 sene ago

4 Ekim 2019 Perşembe günü Vali Hasan Şıldak’ın başkanlığında gerçekleşen İl Koordinasyon Toplantısında ilimizdeki kamu yatırımları geniş bir şekilde ele alındı.

Vali Şıldak konulara olan hakimiyetinin yanı sıra koordinasyona yönelik yaptığı uyarılar ile dikkat çettiği toplantıda Burdur’da 2019 yılının ilk dokuz ayında gerçekleşen yatırım rakamları da kamuoyu ile paylaşıldı.

İl Koordinasyon Kurulu 2019 yılı 4. toplantısı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya; ilçe kaymakamları, ilçe ve beldelerin belediye başkanları,  yatırımcı kamu kurum ve kuruluşlarının bölge müdürleri ve il müdürleri katıldı.

Toplantının ilk bölümünde 2019 yılı içerisinde Burdur’da  yürütülen yatırımlar, projeler ve  harcanan ödenekler hakkında bilgi veren Vali Hasan Şıldak;

“2019 Yılı Programda 274 adet proje yer almakta. 2019 yılı programında olan 274 projenin toplam bedeli 6 milyar 303 milyon 149 bin TL’dir. Önceki yıllarda yapılan harcama 2 milyar 318 milyon 533 bin 357 TL. olup, 274 projeye ayrılan, 2019 yılı ödenek miktarı 379 milyon 706 bin 544 TL’dir. Bu ödeneğin 264 milyon 697 bin 307 TL’si harcanmış olup, nakdi gerçekleşme oranı % 70’dir.

Yerel yönetim yatırımlarımızda ise; proje sayısı 43 adet olup; proje bedelleri toplamı 97 milyon 89 bin 250 TL, önceki yıllar harcaması 9 milyon 983 bin 576 TL olup, 2019 yılında 43 projeye ayrılan ödenek ise 82 milyon 613 bin 485 TL’dir. 2019 yılında bu ödeneğin 59 milyon 862 bin 811 TL’si harcanmıştır” bilgilerini kamuoyuna aktardı.

Vali Şıldak’ın konuşmasının ardından bürokratlar, Koordinasyon Kurulu üyelerine kurumlarının çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Toplantının kapanış konuşmasını yapan Vali Hasan Şıldak, çeşitli değerlendirmelerde bulunarak, şunları söyledi:

“Kurumlar arası koordinasyona dikkat çekmek istiyorum. İşleyişte kamu kurum ve kuruluşları tabi bir emek harcayarak hizmet üretiyorlar, iş üretiyorlar, para harcıyorlar, zaman harcıyorlar. Fakat bazen kötü örneklere rastlıyoruz. Şöyle ki, kamu kuruluşları arasında çok yeterli düzeyde her zaman bilgi alışverişi, iletişim, irtibat olmayabiliyor. Bu bize çok zaman kaybettiriyor. Burada ben hep vurguladığım şekliyle sürekli iletişim içinde olmayı, birbiriyle hizmet birliği içinde çalışan kurum ve kuruluşların hangi düzeyde olursa olsun, irtibatlı çalışmalarının önemine işaret etmek istiyorum.

Bu kurum yöneticileri, üst düzeyde olabilir, kurum yöneticileri düzeyinde de olabilir daha altta da olabilir, o mekanizmalar iyi çalışmıyor. Şimdi size bir örnek vereceğim. Bir ilçemizde, Kaymakamlığımız vasıtasıyla ilgili kurumuna bir hazırlık yapılıp, bir dosya intikal ettiriliyor fakat o dosyanın konusu itibarıyla iki birimin daha muhakkak suretle o dosyayı incelemesi ve oraya katkı sunması lazım, oradaki konu sadece gönderilen kurumun bilgi, sorumluluk alanıyla sınırlı bir şey değil daha kapsamlı, daha geniş çerçevesi olan bir konu fakat ilgili diğer iki kurumun haberi bile olmadan bir üst mercie yazı intikal ettiriliyor.

Bunu fark ediyoruz, şimdi onunla ilgili tekrar bir süreç başlatıyoruz yani aslında bunlara hiç gerek kalmadan, zamanında o inisiyatifi alacak olan alt düzey çalışanlar, kurum amirini bilgilendirip, o işleyişi ona göre mükemmel bir şekilde tam tekmil yapması lazımdır.

Halen kamu yönetiminde, kuruluşlarda bunu sağlayamıyoruz. Artık bu bir üşengeçlik midir, vurdumduymazlık mıdır? ama ben bunu anlatamıyorum, anlamını kavrayamıyorum. Aklım almıyor çünkü çok basit artık telefonla whatsapp’tan bunları çözüyoruz. Gün içinde defalarca telefonla mesajla irtibat kuruyoruz, ama bu resmi işleyişe gelince bir ben bilirim olayı tutup gidiyor, yani bu ben bilirimcilik herhalde öyle adlandırabiliriz. Bunları sizlerden istirhamımız şube müdürlerimizi, şeflerimizi uyaralım, bu irtibatlar sağlansın.  Bizim sizlerden bir de istirhamımız, yatırımların hızı ve sağlıklı olarak ilerlemesi konusunda hangi aşamada biz devreye girmemiz gerekirse, lütfen bizi bilgilendirin.

Hiçbir günlük bile gecikme olmadan bilgilendirin ki zamanında yapacağımız müdahaleyi yapalım, görüşmeleri sağlayalım, koordinasyonu gerçekleştirelim. İş işten geçtikten sonra bir projenin aylara sari uzayıp gitmesinden sonra onun tekrar sürece dahil edilmesi, o zaman kaybının önlenmesi telafisi mümkün olmuyor.

Gerek proje aşamasında hız konusunda, gerekse ihale hazırlıkları, fesih işlemlerinin sonuçlandırılması, tekrar ihaleye çıkılması, bütün bu süreçlerde çok zaman harcıyoruz.Bir bakıma teknik eleman sayımız yetmiyor. Bir bakıma takip edilen işlerin bölünmesi söz konusu oluyor, velhasıl kelam, elden gelen yapılıyor, ama sizlerden istirhamım elden gelenin ötesinde olanı yapmaya çalışalım amacımız bu olsun, inşallah inşaat sezonu sona ermeden buradaki yüzde 70’lik il geneli ortalamasında en azından yüzde 100 yapamasak bile yüzde 90’ların üzerinde bir şekilde yılı kapatmayı arzu ediyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive