GündemManşetVali Şıldak’tan ve protokol üyelerinden ’19 Mayıs’ ziyaretleri

5 ay ago

Burdur’da ’19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101’inci yılı dolayısıyla, 19 Mayıs 2020 Salı günü Vali Hasan Şıldak bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.
Vali Şıldak, ilk olarak 19 Mayıs 1932 doğumlu olan Gülsüm Tosun’u evinde ziyaret ederek doğum gününü kutladı ve çeşitli hediyeler verdi.
Vali Şıldak daha sonra ‘Gençlik Haftası’ dolayısıyla il genelinde düzenlenen resim yarışmasında birinci olan Burdur Mehmet Uzal Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Buse Önkol’u evinde ziyaret ederek tebrik etti ve çeşitli hediyeler verdi.
Vali Şıldak son olarak da; 2019 yılında Bulgaristan’da düzenlenen U-15 Balkan Güreş Şampiyonası’nda 42 Kg da Balkan şampiyonu olan 13 yaşındaki Ece Ece’yi ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi.Antrenmanlarını evden online yaptığını ifade eden Ece, hedefinin olimpiyat ve dünya şampiyonu olmak olduğunu söyledi.
Ziyaretlerden sonra Valilik bahçesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Şıldak “milletçe bugün milli mücadelemizin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs 1919’un 101’inci yılını idrak ediyoruz. Bütün milletimizin bu anlamlı gününü bende kutluyorum. Pandemi süreci nedeniyle ilimizdeki kutlamaları farklı bir formatta gerçekleştirdik” dedi.
Vali Şıldak, yaşlı genç ayırt etmeksizin doğum tarihi 19 Mayıs olan vatandaşların doğum günlerini kutladıklarını ve doğum günü pastası takdim ettiklerini söyledi.

SALGIN NEDENİYLE 19 MAYIS KUTLAMALARINA FARKLI BİR FORMAT

Burdur’da Vali Hasın Şıldak’ın yanı sıra Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Cumhuriyet Başsavcısı Özkan Gürdoğan, Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz, Vali Yardımcısı Ali Nazım Balcıoğlu, Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Orhan Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Genel Meclisi Başkanı Murat Akbıyık, Genlik ve Spor İl Müdürü Orhan Kemerkaya Vefa sosyal Destek Grupları ile birlikte başarılı sporcular ve dereceye giren öğrencileri ziyaret ettiler, 19 Mayıs doğumlu vatandaşlarımızın doğum günü mutluluğuna ortak oldular.

Ziyaretlerin sonrasında basın mensuplarına açıklama yapan Vali Hasan Şıldak 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Geçlik ve Spor Bayramı ile Pandemi süreciyle ilgili açıklamada bulundu.

Vali Şıldak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Milletçe bugün Milli Mücadelemizin başlangıç tarihi olan 19 Mayıs 1919 tarihinin 101. Yılını idrak ediyoruz. Bütün milletimizin ve ilimizin bu anlamlı gününü kutluyorum.

Pandemi süreci sebebiyle ilimizdeki kutlamaları farklı bir formatta gerçekleştirdik. Aynı zamanda bayram coşkusunu gençlerimizin özel gününü çok farklı bir konsept içinde arkadaşlarımız büyük gayret gösterdiler bu kapsamda saat 11 itibariyle youtube üzerinden ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün hazırladığı, dijital sistem üzerinden E-Tören yayına girdi. Yine biz saat 10.00’dan itibaren sporcu gençlerimiz ile bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmede hem sporcularımız, gençlerimiz, hem öğretmenlerimiz, hem antrenörlerimiz yer aldı. Onlarla çok verimli, çok keyifli bir sohbet yaptık. Günün anlam ve önemini konuştuk. Burdur’daki spor faaliyetlerini konuştuk.

Bunun ötesinde gerek ben Vali olarak, gerekse ilimizin değerli protokol mensupları günün anlam ve önemini belirten resim ve şiir yarışmalarında dereceye giren çocuklarımızı ziyaret ederek onları ödüllendirdik. Yine aramızda yaşlı genç fark etmeksizin bugün doğmuş olan vatandaşlarımızı da belirleyerek doğum günlerini kutladık. Onlara doğum günü pastalarını takdim ettik. Bunun ötesinde sporcu gençlerimiz var. İlimizin hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde başarı kazanmış, bizleri gururlandıran, gurur abidesi çocuklarımız var. Onları evlerinde ziyaret ettik. Bu programları bizzat iştirak ederek Vefa Sosyal Destek Gurubumuz ile birlikte ailelerimizi gençlerimizi mutlu etmeye bu anlamlı günün mutluluğunu paylaşmaya özen gösterdik. Yine öğleden sonra da büyük bir konvoyumuz olacak. 19 Mayıs’ı coşkuyla bütün halkımıza yansıtmak için caddelerimizde, sokaklarımızda gençlik marşını çalarak bütün kamu araçlarımızın katılacağı bayraklarla donattığımız bu araçlarımızın bir geçidini izleyeceğiz.

Akşam da Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla saat 19.19’da bütün vatandaşlarımızı balkonlarında pencerelerinde İstiklal Marşımızı birlikte söylemeye davet ediyorum. Burdur bunu en coşkulu şekilde gerçekleştiren bir yerleşim yeridir. 23 Nisan’da bunu yapmıştık. 19 Mayıs’ta da inşallah stadyumda İstiklal Marşımız çalınacak. Dün itibariyle de yine bilindiği üzere bütün esnafımıza ay yıldızlı bayrağımızı dağıttık. İş yerlerimiz, evlerimiz bayraklarla donatıldı. Hep birlikte bu coşkuyu milli birlik ve dayanışma ruhu içinde 19 Mayıs coşkusunu Burdur’da yaşatmaya gayret gösteriyoruz.”

Açıklamalarına pandemi süreciyle ilgili Burdur’da  yürütülen çalışmaları değerlendiren Vali Şıldak şu ifadelere yer verdi:

“İlimiz inşallah Ramazan Bayramında uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı ile birlikte pandemi sürecindeki başarılı çizgisini devam ettirecek. İnşallah daha sağlıklı günlerde, daha huzurlu günlerde toplum olarak millet olarak burada yaşamaya, insanlarımızın mutluluğunu paylaşmaya devam edeceğiz.

Pandemi süreciyle ilgili mutlu haberi de paylaşmak istiyorum. Şu anda ilimizde aktif olarak pozitif durumda bulunan hasta sayısı 3’e düştü. 3 vatandaşımız Burdur ve Bucak ilçesindeki Hastanelerimizde tedavi görüyor. 3’ünde de iyileşmeye giden bir süreç var. Ümit ediyoruz ki bu hafta içinde 3 hastamızı taburcu etmek suretiyle ilimizde hastamız kalmamış olacak.

Bilindiği üzere hafta başında berberler, kuaförler ve güzellik salonları çalışmaya başlamıştı. İnsanlarımızın bu konuda da hiçbir mağduriyet yaşamaması adına 700’ün üzerinde vatandaşımızın testlerini yaptırdık. Bu çalışmanın da ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Bildiğiniz gibi Bucak İlçemize bağlı Kocaaliler Beldesindeki bir berberimiz de pozitif vaka tespit ettik. Çok hızlı bir şekilde hemen müdahalesi yapıldı. Ve orada da bir karantina tedbiri uyguluyoruz. Her hangi bir bulaşma, her hangi bir yayılma görülmedi. Orada da sıkı tedbirler var. İnşallah bu süreci toplumumuzun halkımızın desteği ile duyarlı Burdur insanımızın anlayışıyla aşmış olacağız.

Artık normalleşme sürecindeyiz. Ekonomimizin çarkları dönmeye başladı. Yavaş yavaş tedbirler gevşetilecek. Fakat tedbirlerle yaşamaya devam edeceğiz. Bu tedbirler uzun bir süre daha hayatımızın önemli bir parçası olacak. Burada iki şeye dikkat etmemiz lazım. Maske kullanımı ve sosyal mesafe. Kesinlikle maskesiz dışarıda bulunmamamız gerekiyor.”

Kodlama : SadeMedia Interactive