EğitimGündemManşetVali Hasan Şıldak, Burdur’da “eğitim yılı rüzgârı” oluşturmayı hedefliyor (EĞİTİM, BİRİNCİ ÖNCELİĞİMİZ)

1 sene ago

Burdur’da Valilik görevine başladığı günden bu yana, eğitim çalışmalarına büyük önem veren, yakından takip eden Vali Hasan Şıldak, yeni eğitim dönemi ile birlikte, eğitimi birinci öncelik ilan etti. Geçtiğimiz yıl turizmdeki gelişmeleri öngörerek, il’in gelişiminde temel gelişim alanlarından en güçlüsünün turizm olacağını her fırsatta dile getiren, turizm alt yapısına işaret eden Vali Şıldak, 2019 – 2020 eğitim öğretim döneminin start almasıyla birlikte, eğitimi öne koyan, eğitim odaklı bir anlayışı öne çıkarıyor. Yeni bir enerji, motivasyon ile kamuoyunun karşısına yeni, uygulanabilir eğitim projeleriyle çıkmaya hazırlanan Vali Şıldak, mesajlarıyla da Burdur kamuoyunun dikkatini eğitime çekiyor.

“Eğitim, birinci önceliğimiz” vurgusu yapan Vali Şıldak,  7 Eylül 2019 Cumartesi günü yine geniş içerikli, dolu bir eğitim toplantısına öncülük etti. Vali Hasan Şıldak, 2019 – 2020 eğitim öğretim yılı öncesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Merkeze bağlı Okul Müdürleri ile toplantı gerçekleştirdi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda Cumartesi günü sabah ve öğleden sonra olmak üzeri iki oturum şeklinde gerçekleşen yeni eğitim öğretim yılı değerlendirme ve koordinasyon toplantılarında, geride kalan öğretim yılında okullarımızda yürütülen çalışmaların sonuçları ve yeni dönem hazırlıkları mercek altına alınarak gözden geçirildi.

Yeni eğitim öğretim döneminde gerçekleştirecek uygulamalar ve projeler değerlendirilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

Toplantılarda İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay tarafından geride bıraktığımız yıl İl geneli LGS ve YKS sonuçlarının analizi, il genelindeki okulların fiziki durumları, eğitim kadrosu, yeni dönem için yürütülecek uygulama ve projeler içeren sunumların ardından,  Vali Hasan Şıldak İl-İlçe Milli Eğitim Yöneticileri ve Okul Müdürlerine söz vererek koordinasyonu gerektiren konularda karşılıklı görüş alışverişinde bulunularak, değerlendirmede bulunulmasının ardından toplantılar sona erdi.

Vali Hasan Şıldak toplantıda yaptığı konuşmada; “Eğitim Şehri” olan Burdur’da eğitimin birinci öncelikleri olduğunu ifade ederek, yeni eğitim-öğretim döneminin sıçrama yılı olması, ilimizin eğitimde ülke genelinde hep üst sıralarda yer aldığı başarıları tekrar yakalaması için, İl-İlçe Milli Eğitim yöneticileri,  eğitim kadrosu, öğrencileri ve velilerle birlikte yeni bir başlangıç, yeni bir ivme, yeni bir enerji ve motivasyonla bu eğitim yılını en iyi şekilde değerlendireceklerini ifade etti.

“Hem Bakanlığın, hem Hükümetimizin 2023 eğitim vizyonu doğrultusunda yapılması gerekenleri, geride bıraktığımız yıl ve şu ana kadar yapılan çalışmaları masaya yatırmak suretiyle ne yaptık, nerede artımız var, nerede eksimiz var, ne yapabilirizin ortaya koyulması gerektiğini” vurgulayan Vali Şıldak, İl-İlçe Milli Eğitim Yönetici ve Okul Müdürlerinden Burdur’un eğitim öğretim kalitesini, başarı seviyesini yukarılara taşımak için planlı, disiplinli ve özverili bir şekilde çalışmalarını istedi.

Bu yıl hayata geçirecekleri ve bizzat takip edeceği geçen yılın sınav sonuçlarının analizi, takip, izleme ve değerlendirme unsurlarını içeren, asıl amacı motivasyonu artırmak olan yeni projenin il’in tamamında titizlikle uygulanacağını ve bütün Burdur’da bir eğitim yılı rüzgârı oluşturacağını ifade etti.

Bunun için mesai mefhumu gözetmeksizin, çok çalışmak gerektiğini vurgulayan Vali Hasan Şıldak, bu konuda eğitim kadrolarının öğrenci ve velilerle iş birliği ve diyalog içerisinde üstlenecekleri sorumlulukla, gösterecekleri özveriyle başarının elde edileceğine yürekten inandığını ve Burdur halkının bu desteği vermeye hazır olduğunu belirterek, yeni eğitim öğretim döneminin hayırlı olmasını diledi.

 

Burdur’da da ‘ilk ders’ heyecanı

Vali Hasan Şıldak, 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk ders zili heyecanını,  9 Eylül 2019 Pazartesi günü şehrimizde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  Anadolu Lisesi öğrencileri ile paylaştı.

Yeni eğitim öğretim yılının ilk gününde TOBB Anadolu Lisesi’nde İstiklal Marşı törenine katılan Vali Şıldak, sonrasında ders zili öncesi İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay ile birlikte öğretmen ve öğrencilerine hitaben kısa bir konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından Vali Hasan Şıldak bir öğrenciyle beraber yeni öğretim yılının ilk zilini çaldı.

Ders zili sonrası sınıfları gezerek uzun yaz tatilinin ardından okullarına ve arkadaşlarına kavuşan öğrencilerle ve eğitim kadrosuyla bir araya gelen Vali Şıldak, öğretmen ve öğrencilere başarılı bir yıl temennisinde bulunarak, hayırlı bir eğitim öğretim dönemi diledi.

Vali Hasan Şıldak okulda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Eğitim öğretimin ilk saatlerinde, siz öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle ve velilerimizle mutlu bir başlangıç yapmak için burada bulunuyoruz. Bu yıl gerçekten Burdur’da eğitim rüzgârı essin istiyoruz. Bugünden itibaren bütün öğretmenlerimizle paylaşılacak olan bu çalışmanın temelleri, adımları günler içinde hızla atılacak bir proje çatısı altında, bu yıl Burdur eğitim alanında, özellikle üniversiteye yerleştirme ve liseye yerleştirme sınavlarına yönelik çok daha sistemli kapsamlı çalışmalar yapacak.

Burdur bir eğitim şehri diyoruz. Geçmişinde de başarılarla dolu, sizler gibi bu sıralardan geçen pek çok öğrencimiz Burdur’da aldıkları eğitim sonucunda şu an hayatta emin adımlarla ilerliyorlar. Çok değerli çok yetenekli eğitim kadrolarına sahibiz. Okullarımızın imkanları günler içinde, yıllar içinde çok daha iyi hale getiriliyor.

Değerli öğrencilerimizden beklentimiz, bilinçli olarak adımlarını atmaları ve hayata hazırlanmalarıdır. Derslerin yanı sıra sosyal ilişkilerde devletine, milletine her zaman birer faydalı vatandaş olarak yetişmeniz konusundaki donanımınızı arttırmanız sizlerden beklentimiz. Her zaman siz öğrencilerimizin yanındayız ve sizlere güveniyoruz.

Ülkemizin gençlikten ve yeni nesilden beklentisi çok yüksek. Bu duygu ve düşüncelerle bütün öğretmenlerimize de başarılar diliyorum. Onlar öğrencilerimizi şekillendirecek olan insanı işleyen, değer katan en önemli varlıklarımız.  Bir öğrenci olarak büyüyüp hayata atıldığınızda, anne-baba olduğunuzda unutamadığınız bütün anılarınızın en başta gelenleri öğretmenlerinizle yaşadığınız zamanlar olacaktır.

Öğretmen kutsal bir varlık ve onlar sizlere emek veriyorlar, bu emeği bu yıl onların gücüyle katkısıyla kat ve kat arttıracağız. Eğitim öğretim dönemimiz ilimize hayırlı olsun diliyorum.”

Kodlama : SadeMedia Interactive