ManşetVali Şerif Yılmaz: “BÖLGEDE TURİZMİN GELİŞMESİ İÇİN ÇABALIYORUZ”

2 sene ago

Vali Şerif Yılmaz, önceki gün gerçekleşen Tayvan 2018 EXPO’da Ülkemizi temsil edecek Burdur Lisinia Bahçesinin tanıtım toplantısının ardından bölge turizmine büyük katkılar sağlayan lavanta ve gül projeleri ile ilgili önümüzdeki dönem için yapılacak çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Önümüzdeki hafta düzenlenecek olan Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı’na Isparta ve Burdur’un birlikte katılarak müşterek stantları paylaşacağını ifade eden Vali Yılmaz, özellikle gül ve lavanta’nın bölge turizm destinasyonun oluşmasına büyük katkılar yaptığını belirterek, bölge turizminin gelişmesi açısından ve turizm pastasından yeterli miktarda pay alabilmek için Burdur ve Isparta olarak birlikte çalışmalar yapacaklarını ifade etti.   Vali Yılmaz Burdur ve Isparta’da artan lavanta ve gül sektörüyle birlikte bölgede kırsal turizm açısından 250 bini aşan ziyaretçi sayısına ulaşıldığını belirtti.

Vali Yılmaz, lavanta ve gülün bölge turizmine yaptığı katkı ve Isparta ile birlikte katılım sağlanacak 11. Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı ve Arnavutlukta düzenlenecek 2. Uluslararası Mehmet Akif Ersoy Sempozyumuna katılımla ilgili basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi:

LAVANTA VE GÜL’LE BİRLİKTE BÖLGEDE ÖNEMLİ BİR DESTİNASYON OLUŞMAYA BAŞLADI

“Geçtiğimiz gün Isparta’da BAKA Yönetim Kurulu Toplantısında gündeme geldi. Özellikle gül ve lavanta, sadece bir il değil bölge turizmine katkısı en fazla olan sektörlerden bir tanesi oldu. Bu yıl gül ve lavanta projelerini gezen yerli yabancı turist sayısı aşağı yukarı 250 bini buldu. Bir yere gelen sadece oraya gelip ayrılmıyor. Oraya gelen Lisinia’ya, Lisinia’ya gelen Salda’ya, Kuyucak’a gelen Sagalassos’a da gidiyor. Bölgede önemli bir destinasyon oluşmaya başladı. Bizimde arzu ettiğimiz buydu. Bizim sadece belli bir noktaya yani Sagalassos’a gelsin gitsin değil. Sagalassos’a gelen Lisinia’da gelsin Kuyucak’a da gitsin. Salda’ya da gitsin, Gölhisar’a da gitsin. Biz kırsal turizm açısından bu farklı alanları ne kadar fazla ziyaret ettirebilirsek insanların Burdur ilinde kalmalarını, konaklamalarını ne kadar fazla sağlayabilir isek biz turizmden istediğimiz payı alabiliriz.

AKÇAKÖY LAVANTA DERESİ BELLİ BİR SEVİYEYE GELDİ. ARTIK BAŞKA ÜLKELERE, BAŞKA YERLERE FOTOĞRAF ÇEKMEK İÇİN GİTMEYE GEREK YOK

Ayrıca kırsal turizm ile beraber belli bir seviyeye belli bir paya ulaşmaya çalışıyoruz. Bununla ilgili Sayın Bakanımızın en son ziyaretinde de bu konu gündeme geldi. Burdur’da ki alt yapıyla ilgili kazılarla ilgili olsun destek vereceklerini ifade ettiler. Sabahta müjdeyi verdiler. Belli bir miktar kaynağı ilimize aktarıldığını Genel Müdürümüz bu sabah iletti. Bu kaynaklarla beraber biz bu alt yapıyı oluşturduğumuz süre içerisinde inşallah eş zamanlı olarakta bu lisinia ilgilide özellikle lavanta deresi ile de belli bir seviyeye gelindi. Çiçeklerin görsellik bakımından güzel fotoğrafların çekileceği konumuna ulaştık. Artık başka ülkelere, başka yerlere gitmeye gerek yok. Bizim Yeşilova Akçaköy lavanta deresine gelip her türlü resmi alabilirsiniz. Yolunda sorun vardı, yolunu da yapmaya çalışıyoruz. Kişisel değil, kurum ve kuruluşlarımız ile bunu yapmaya çalışıyoruz.

Bir şahsın bahçesi değil biz öyle görüyoruz. O şekilde değerlendiriyoruz ki neticede bu 250 bin kişi onun için geliyor. Bu sayı umut ediyoruz ki artarak devam edecek. Onun içinde biz Isparta ve Burdur müşterek bu pastadan pay almak istiyoruz. Beraber çalışıyoruz, beraber hissedar olmak istiyoruz. İnşallah da başaracağız.

Onun için önümüzdeki dönem yollara koyacağımız Taklarda ‘gül ve lavanta bölgesine hoş geldiniz’ diye yazacağız. Müşterek bölgedeki bizim turizm alanlarını belirleyecek olan Isparta ve Burdur’un tek bir adresi olacak. Bundan sonra müşterek kullanacağız. önümüzdeki haftada Travel Turkey İzmir Turizm Fuarı var. Oraya da yine Isparta ve Burdur müşterek katılıyoruz. Aynı stant içerisinde beraber yer alacağız.

MEHMET AKİF ERSOY’UN İLK MİLLETVEKİLİ OLDUĞU TOPRAKLARI, ATA TOPRAKLARIYLA BULUŞTURMAYA GİDİYORUZ

Bilindiği üzere Mehmet Akif Ersoy Üniversitemizin Arnavutluk’ta düzenlenecek özel bir programı daha var. Önümüzdeki hafta Salı günü, Dışişleri Bakanımızın da katılacağı, ki belki Arnavutluk’tan tam teyit edemedik ama Cumhurbaşkanlığı düzeyinde katılımın olacağı sempozyum ve ödül töreni olacak. Orada da ülkemizin tanıtılması ve Balkan ülkelerinde ki üniversitelerle yakın iş birliği kurulması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif Ersoy Üniversitemiz Balkan ülkelerinin Rektör’lerini ağırladı, ülkemiz sadece kendi kara sınırları içerisinde değil, gönül coğrafyasında ve diğer ülkelerde de etkin bir şekilde tanıtım çalışmaları devam ediyor ve devam edeceğiz.  Bizlerde buna katkı vermeye çalışıyoruz. Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz. Ülkemizin ilk milletvekillerinden olan Mehmet Akif Ersoy’un, ilk milletvekili olduğu toprakları, ata topraklarıyla buluşturmaya gidiyoruz.”

Kodlama : SadeMedia Interactive